نقشه یو تی ام

تشریح نقشه یو تی ام

نگاهی به محتوا

نقشه یو تی ام: به صورت جامع به یک نقشه 🗺 یا کروکی حاصل خروجی دیتا رقومی حدود اربعه املاک و اراضی گفته می شود که در سیستم مختصات یو تی ام قرار گرفته می گیرد. واژه یو تی ام که پس از نقشه به کار برده می شود در واقع اشاره به سیستم مختصات UTM دارد. نقشه وضع موجود املاک که توسط دوربین نقشه برداری  برداشت می شود می بایست توسط گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم یا همان جی پی اس شمیم در سیستم مختصات یو تی ام یکپارچه اداره ثبت قرار بگیرد.

روش برداشت یا نقشه برداری جهت تهیه نقشه یو تی ام در گروه کارشناسان رسمی آلفا مپ به صورت استفاده همزمان از دوربین نقشه برداری و گیرنده جی پی اس شمیم است. گاها مشاهده می شود برخی افراد صرفا حدود اربعه را با گیرنده شمیم برداشت می کنند که این کار با خطا در برداشت نقاط یو تی ام همراه خواهد بود.

نقشه یو تی ام 🗺 چیست و چه کاربردی دارد؟

نقشه یو تی ام 🗺 یا UTM MAP به صورت جامع یک نقشه، پلان یا کروکی از ابعاد واقعی ملک است که توسط اتوکد به نقشه رقومی تبدیل می شود. به صورت کلی نقشه ها وضعیت ابعاد و مساحی عوارض روی زمین را در مقیاس های مختلف به صورت کروکی ثبت می کنند. نقشه UTM توسط تجهیزات نقشه برداری از جمله دوربین نقشه و جی پی اس تهیه و توسط برنامه اتوکد ترسیم می گردد.

ممکن است برخی افراد برای اولین بار با واژه نقشه یو تی ام یا نقشه UTM آشنا می شوند این سوال پیش بیاید که نقشه یو تی ام چیست؟ و چگونه تهیه می شود؟ به دلیل طولانی بودن مقاله تهیه نقشه UTM و وجود این احتمال که برخی افراد فرصت این مطالعه را نداشته باشند فایل صوتی تشریح نقشه UTM و کاربرد های این نقشه را در مقاله درج کرده ایم جهت استفاده شهروندان محترم. در صورتی که نیاز به تهیه این نقشه داشته باشید می توانید با تیم کارشناسان رسمی آلفا تماس بگیرید.

نقشه یو تی ام چیست و چه کاربردی دارد؟
نمونه تهیه نقشه یو تی ام و جانمایی روی عکس هوایی

در گذشته های خیلی دور در زمان باستان نیز عوارض روی زمین اندازه گیری می شده و همان اندازه ها در مقیاس کوچکتر روی سنگ ها یا لوح های از جنس گل حکاکی می شده. به صورت خیلی خلاصه نقشه یو تی ام حاصل تبدیل ابعاد و عوارض روی زمین در مقیاس کوچکتر روی کاغذ است.

نقشه یو تی ام در واقع موقعیت و مساحت املاک و اراضی را در قالب یک نقشه با مختصات یو تی ام و مستند در اختیار مالکین قرار می دهد. نقشه یو تی ام یا کروکی UTM یک نقشه پر کاربرد در امور ثبتی املاک و اراضی می باشد. در صورت مراجعه به ارگان های مختلف از جمله اداره ثبت و شهرداری، جهت امور ملکی حتما با نام این نقشه آشنا شده اید. در این مقاله قصد داریم نقشه یو تی ام، کاربرد ها، انواع نقشه یو تی ام و روش تهیه نقشه UTM را تشریح کنیم.

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری

تهیه نقشه UTM ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی توسط گروه نقشه برداری آلفا مپ توسط تجهیزات نقشه برداری از جمله گیرنده مولتی فرکانسه متصل به سامانه شمیم و توتال استیشن انجام می شود. نقشه یو تی ام جهت ارائه به ارگان های دولتی همچون اداره ثبت و شهرداری می بایست ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری باشد.

نمونه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری
نمونه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری

در انجام امور اداری مربوط به املاک و اراضی در صورتی که نیاز به تهیه نقشه یو تی ام رسمی داشته باشید، می بایست انجام امور نقشه برداری زمینی جهت تهیه نقشه UTM را به کارشناسان رسمی امور ثبتی بسپارید. علت اهمیت تهیه نقشه یو تی ام ممهور به مهر کارشناس رسمی به دلیل صلاحیت قانونی و ارائه نقشه دقیق و معتبر به ارگان های دولتی می باشد. به عنوان مثال جهت تبدیل سند دفترچه ای به سند تک برگ، نقشه UTM مبنای صدور سند تک برگ می شود و دقت در تهیه نقشه باعث صدور سند کاداستر مطابق با مساحت و ابعاد وضع موجود ملک می شود.

نقشه یو تی ام و تشریح کاربرد های آن
کاربرد نقشه های یو تی ام

چگونه نقشه یو تی ام UTM  تهیه کنیم؟

برای تهیه نقشه یو تی ام می بایست به کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی مراجعه کنیم. جهت تهیه این نقشه نیازی به مراجعه به ارگان های دولتی از جمله شهرداری و اداره ثبت نیست. توجه داشته باشید که تهیه نقشه اشاره شده می بایست به صورت دقیق و توسط ابزارهای نقشه برداری از جمله دوربین نقشه برداری و جی پی اس شمیم تهیه شود.

تهیه نقشه یو تی ام توسط گیرنده مولتی فرکانس شمیم
تهیه نقشه یو تی ام توسط گیرنده مولتی فرکانس شمیم

نقشه UTM تهیه شده می بایست ممهور به مهر کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی باشد که مورد تایید ادارات و ارگان های دولتی قرار بگیرد. دلیل این موضوع این است که نقشه با مهر دارای بار حقوقی است و تهیه آن صرفا توسط کارشناسان ذیصلاح باید انجام شود. با توجه به ازدیاد افراد در فضای اینترنت جهت تهیه نقشه UTM که اکثر آنها صرفا اپراتور می باشند، مواظب باشید در دام این افراد قرار نگیرید.

سفارش نقشه یو تی ام معتبر

جهت تهیه و سفارش نقشه یو تی ام می توانید با گروه کارشناسان رسمی آلفا مپ با 13 سال سابقه در زمینه نقشه برداری ثبتی تماس بگیرید. برای دریافت نقشه اشاره شده در گام اول باید حدود اربعه زمین یا ساختمان برداشت (نقشه برداری) شود. پس از تهیه نقشه و ترسیم توسط کارشناسان تیم فنی ما، نقشه پرینت شده که ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری است در اختیار شما قرار می گیرد.

تهیه نقشه UTM توسط کارشناس رسمی دادگستری
تهیه نقشه UTM توسط کارشناس رسمی دادگستری

نقشه های UTM تهیه شده توسط تیم کارشناسی ما به دلیل بار فنی و حقوقی دارای اعتبار بالایی است و در هر زمان قابل دفاع از طرف تیم فنی ماست. این اطمینان خاطر را به شما می دهیم که در تهیه و ترسیم نقشه UTM حداکثر تلاش به کار گرفته می شود. هر آنچه در روی زمین است با دقت در حد 1 سانتی متر روی نقشه های ما ارائه می شود. عنوان نقشه های UTM ما سامد(سریع – استاندارد – معتبر – دقیق) است.

نمونه نقشه های تهیه شده UTM

نمونه نقشه یو تی ام
نمونه نقشه UTM تهیه شده با جانمایی روی عکس هوایی دهه 40

نمونه نقشه یو تی ام
نمونه نقشه UTM تهیه شده با جانمایی روی عکس هوایی جهت جانمایی سند

چرا نقشه یو تی ام تهیه می شود؟

تهیه نقشه یو تی ام معتبر که ممهور به مهر کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری باشد از اهمیت بالایی برخوردار است. با تهیه نقشه UTM از حدود اربعه ملک، در واقع یک سند هندسی از ملک و موقعیت آن در دست داریم. به عنوان مثال در مواردی که نقشه یو تی ام برای یک قطعه زمین تهیه می شود که موقعیت خود ملک و املاک و گذرها در آن درج شده، امکان تجاوز به ملک کاهش پیدا می کند.

به این دلیل که حدود اربعه وضع موجود از لحاظ مساحی و موقعیت در یک نقشه و کروکی تثبیت شده که مهر و امضا کارشناسی رسمی دادگستری دارد. در این موارد پس از تهیه نقشه از ملک، جهت تفکیک به قطعات کوچکتر یا محوطه سازی نیز وجود دارد. با تهیه نقشه مستند توسط کارشناس رسمی در صورت فروش زمین، مدرکی معتبر در دست خواهید داشت که جهت نقل و انتقال مالکیت کاربرد دارد.

با در دست داشتن نقشه UTM در صورت نیاز به اخذ خدمات و استعلامات از ارگان های دولتی همچون منابع طبیعی و جهاد کشاورزی می توانیم اقدامات لازمه را داشته باشیم. جهت خرید زمین نیز می بایست قبل از معامله اقدام به تهیه نقشه یو تی ام کنیم. در برخی موارد فروشنده یک نقشه به خریدار ارائه می کند. در این موراد نباید به نقشه بدون مهر کارشناس رسمی دادگستری اعتماد کرد.

کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی می بایست نقشه ارائه شده را بررسی کرده و مجدد حدود اربعه ملک را در کلیه رئوس ملک برداشت یا همان دیتا مختصاتی را تهیه و با نقشه ارائه شده مطابقت دهد. توجه داشته باشید با وجود افزایش قیمت و ارزش زمین حتی در صورت کاهش مساحت حدود 100 متر در مطابقت با وضع موجود، ضرر زیادی شامل حال خریدار زمین می شود.

چرا نقشه یو تی ام تهیه می شود؟
نمونه نقشه یو تی ام جانمایی شده روی نقشه یک دو هزارم 1/2000

نقشه utm یعنی چه؟

نقشه UTM نقشه ای می باشد که بر اساس یک سیستم مختصات جهانی تعریف شده است که در آن هر نقطه دارای مختصات انحصاری بر روی کره زمین می باشد. در واقع نقشه UTM نقشه ای است بر مبنای یک سیستم مختصات یا سیستم تصویر جامع، جهت مشخص کردن مکان ملک جهت تعیین موقعیت جهت امور اداری از جمله صدور سند یا جواز های ساخت و ساز.

نقشه UTM را به صورت خلاصه می توان ترازوی هندسی و حقوقی املاک دانست. در ادامه به تشریح نقش کلیدی نقشه UTM در زمینه املاک و اهمیت آن خواهیم پرداخت. جهت سنجش معیار و مقدار اشیاء پیرامون ما فاکتور و ترازوی های وجود دارد. به فرض مثال جهت برآورد ارزش یک قطعه طلا می بایست ابتدا وزن آن محاسبه شود و سپس میزان عیار طلای آن برآورد شود تا ارزش آن قطعه طلا مشخص شود.

این سنجش راجع به املاک از جمله زمین و ساختمان نیز صدق می کند. به عنوان نمونه شما میخواهید یک قطعه زمین خریداری کنید و زمین دارای شکل هندسی نامنظم (چند ضلعی) می باشد، حال شما جهت برآورد و محاسبه مساحت دقیق زمین مورد نظر چگونه عمل میکنید؟

پاسخ کاملا روشن است، جهت محاسبه مساحت دقیق زمین می بایست کارشناس نقشه برداری توسط تجهیزات نقشه برداری حدود اربعه ملک را برداشت (نقشه برداری) کند. پس از برداشت و کارتوگرافی (ترسیم نقشه) مساحت زمین مشخص می گردد. با توجه به بالا رفتن ارزش زمین و املاک محاسبه مساحت ملک و تهیه نقشه UTM از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین علت می توان نقشه UTM استاندارد را ترازوی هندسی املاک دانست.

نقشه یو تی ام یعنی چه؟
نقشه یو تی ام چیست و چگونه تهیه می شود؟

نقشه یو تی ام زمین چیست؟

نقشه یو تی ام زمین علاوه بر معیاری جهت سنجش مساحی(هندسی) زمین، معیاری جهت بررسی امور حقوقی املاک نیز می باشد. پس از تهیه نقشه UTM املاک کارشناس رسمی دادگستری وضعیت ثبتی زمین را نیز بررسی می کند تا در صورت وجود مشکل ثبتی و حقوقی شخص خریدار از مشکل موجود آگاه گردد. به عنوان مثال این موضوع در خرید زمین های که بعضا ملی اعلام شده اند و خریدار اطلاعی از وضعیت ثبتی ملک ندارد صدق می کند.

لذا نقشه های UTM تهیه شده توسط تیم کارشناسی آلفا مپ هم تاییدیه هندسی دارد هم تاییدیه حقوقی، به عنوان نمونه وقتی پلاک ثبتی ملک در نقشه درج می شود یعنی کارشناس مربوطه وضعیت ثبتی ملک را نیز علاوه بر وضعیت هندسی تایید و ممهور می نماید.

نقشه UTM استاندارد جز اسناد معتبر میباشد، زیرا امکان خطای مساحی و جانمایی در سند های تک برگ وجود دارد. مالکین محترم در صورت خرید یک قطعه زمین می بایست نقشه معتبر آن ملک را تهیه کنند تا از دو جهت با خیال آسوده معامله انجام شود. توجه داشته باشید نقشه UTM زمین بدون مهر کارشناس رسمی قابل ارائه به هیچ ارگانی نیست و از ارزش قانونی برخوردار نمی باشد.

گروه نقشه برداری آلفا مپ با همراهی کادر کارشناسی مجرب (مهندسین نقشه برداری – کارشناسان رسمی) مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات نقشه برداری آماده همکاری با مالکین محترم و ارگان های دولتی جهت انجام امور ثبتی و تهیه نقشه UTM می باشد.

نقشه یو تی ام زمین چیست؟
نقشه یو تی ام زمین چگونه تهیه می شود؟

نقشه یو تی ام یعنی چه؟

از نظر حقوقی نقشه ای است ملاک صدور سند تک برگی و جواز ساخت است. طوری که طولها و مساحت مندرج در نقشه UTM عینا وارد سند تک برگی می شود. همچنین جواز ساختمان و محاسبات تراکم و دستور نقشه بر دقیقا بر اساس نقشه یو تی ام صادر می گردند.

بنابراین کوچکترین خطایی در تهیه نقشه شمیم منجر به صدور اسناد رسمی اشتباه خواهد شد. به همین دلیل نقشه های UTM طبق دستورالعمل ادارات ثبت و شهرداری، توسط نقشه بردار اداره ثبت و دفاتر خدمات الکترونیک. چک مجدد می شوند تا در صورت مشاهده خطا در همین اول کار نقشه تصحیح شود تا این خطا به مراحل بالاتر و صدور اسناد رسمی کشیده نشود.

نقشه UTM هم از نظر حقوقی و هم از نظر فنی دارای اعتبار است. به همین دلیل نظر و درخواست مالک هیچ تاثیری در نظر کارشناس رسمی تهیه کننده نقشه UTM نباید داشته باشد. فایل مرجع نقشه یو تی ام داده هایی است که مستقیما از دوربین نقشه برداری و جی پی اس شمیم تخلیه شده است.

این داده ها مبنای ترسیم نقشه UTM است و کارشناس حق تغییر و دستکاری اطلاعات خام را ندارد. بطوریکه این اطلاعات خام نیز باید به صورت لوح فشرده (سی دی) به نقشه بردار کارشناس اداره ثبت و شهرداری تحویل داده شود. تا از صحت و دقت اطلاعات برداشت شده هنگام نقشه برداری از ملک اطمینان حاصل شود.

معنی نقشه یو تی ام
تشریح نقشه یو تی ام و وجه تسمیه نقشه UTM

ویدئو تشریح کاربردهای نقشه یو تی ام

در ویدئو قابل مشاهده ذیل کابردی های تهیه نقشه UTM در امور اداری مختلف را بررسی و ارائه کرده ایم. توصیه می کنیم جهت پاسخ به برخی سوالات که در مقاله نقشه UTM مطرح نشده است. ویدئو ذیل را مشاهده بفرمایید و در صورت داشتن سوالات تخصصی در انتهای مقاله برای ما سوالات را درج بفرمایید. به زودی پاسخ سوالات بیشتر جهت تشریح نقشه UTM درج خواهد شد.

هزینه نقشه یو تی ام سال 1402

محاسبه هزینه یا تعرفه نقشه یو تی ام در سال 1402 به فاکتور های زیادی بستگی دارد. به عنوان نمونه توجه داشته باشید در محاسبه قیمت تهیه نقشه یو تی ام مساحت ملک صرفا یکی از فاکتور های هزینه نقشه یو تی ام در سال 1402 می باشد. در مواردی هزینه تهیه نقشه یو تی ام یک ملک با مساحت 5000 متر مربع کمتر از هزینه نقشه UTM  یک ملک دیگر با مساحت 2000 متر می شود.

درست است که مساحت ملک از فاکتور های مهم در تعرفه نقشه یو تی ام 1402 است اما در تمام موارد صدق نمی کند. طبق مثالی که بیان شد از مساحت املاک در محاسبه هزینه نقشه یو تی ام. در برخی املاک حتی با مساحت کمتر مشاهده می شود که زمین دارای گوشه ها و پخ های زیادی است. در این دست املاک تهیه نقشه یو تی ام نیاز به زمین بیشتری دارد.

یا در مثالی دیگر راجع به املاک با متراژ کمتر ممکن است به دلیل پوشش گیاهی زیاد و کم شدن شعاع دید دوربین نقشه برداری و اتصال گیرنده مولتی فرکانس شمیم. نیاز باشد مدت زمان بیشتری را صرف کنیم جهت نقشه برداری و تهیه مختصات تمامی شکست ها و حدود اربعه ملک.

فاکتور های مهم جهت محاسبه هزینه یا تعرفه تهیه نقشه یو تی ام 1402 بدین شرح است. منطقه قرار گیری ملک و فاصله آن از دفتر کارشناس رسمی نقشه برداری. مساحت ملک و نیاز به برداشت رقوم ارتفاعی در برخی موراد که نقشه یو تی ام به شهرداری ارائه می شود. پوشش اینترنت منطقه باید بررسی شود جهت برآورد نیاز به یک دستگاه گیرنده شمیم یا دو دستگاه.

فاکتور بعدی درج پلاک ثبتی در نقشه است که بار حقوقی دارد. در مرحله آخر نیز در صورت نیاز نقشه می بایست ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری شود که دارای اعتبار فنی و قانونی باشد.

هزینه نقشه یو تی ام
محاسبه هزینه نقشه یو تی ام سال 1402

محاسبه هزینه نقشه یو تی ام سال 1402

محاسبه هزینه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی دادگستری با بر آورد یک سری فاکتور ها انجام می شود. فاکتور اولیه در محاسبه هزینه نقشه یو تی ام مساحت ملک است. الیته طبق توضیح بالا صرفا مساحت ملک تاثیر گذار نیست و گوشه های و مدت زمان تهیه نقشه یو تی ام نیز موثر است.

وضعیت جغرافیایی ملک جهت دسترسی به ملک جهت نقشه برداری توسط دوربین نقشه برداری و گیرنده مولتی فرکانس شمیم بررسی می شود. به عنوان مثال در برخی املاک می بایست مسیری طولانی بدون خودرو طی مسیر کرد جهت تهیه نقشه یو تی ام. به صورت جامع و کامل هزینه تهیه نقشه یو تی ام دو ملک تی با مساحت برابر یکی نیست.

در برخی موراد پس از تهیه نقشه UTM مالک درخواست جانمایی نقشه یو تی ام روی نقشه یک دو هزارم یا عکس هوایی را دارد که این موارد به صورت جداگانه محاسبه می شود. گزینه دیگر در محاسبه هزینه نقشه یو تی ام در سال 1402 محاسبه هزینه ایاب و ذهاب است که طبق فاصله از منطقه وقوع ملک محاسبه می شود.

فاکتور دیگر در محاسبه هزینه نقشه یو تی ام محاسبه اجاره تجهیزات نقشه برداری مورد استفاده جهت تهیه نقشه یو تی ام است. به عنوان مثال در یک منطقه پوشش اینترنت وجود ندارد و مت نیاز به دو دستگاه بیس و روور شمیم هستیم. همچنین تیم کارشناسی ما جهت تهیه نقشه یو تی ام از دوربین نقشه برداری و جی پی اس شمیم به صورت همزمان استفاده می کند.

فاکتور نهایی در بررسی هزینه نقشه یو تی ام معتبر ممهور کردن نقشه به مهر کارشناس رسمی نقشه برداری است. توجه داشته باشید که نقشه UTM ممهور به مهر کارشناسی به نقشه اعتبار می دهد. در آخر توجه داشته باشید که تهیه نقشه یو تی ام معتبر در واقع هزینه نست بلکه سرمایه است. سندی دال بر مدل هندسی ملک شما ممهور به مهر کارشناس رسمی.

هزینه نقشه UTM چقدر است؟

نقشه های UTM گروه نقشه برداری آلفا مپ توسط کارشناسان رسمی دادگستری رشته امور ثبتی. با بالاترین دقت و  با فرمت استاندارد مورد تایید تمام ادارات. از جمله ثبت اسناد و املاک، شهرداری ، منابع طبیع، جهاد کشاورزی، ادارات آب و برق. به طور کلی تمام ارگانهای مرتبط با امور تهیه نقشه یو تی ام می باشد.

نقشه نهایی علاوه بر اطلاعات مورد نیاز اداره مربوطه. اطلاعات اضافه بر نیاز جهت استفاده در آینده برای ارگان/سازمان بعدی را خواهد داشت. به طوری که دیگر نیاز به نقشه برداری مجدد و تهیه نقشه از ملک نخواهید داشت. لوح فشرده (سی دی) حاوی اطلاعات کامل همراه با نقشه به متقاضی ارائه می شود. فاکتور های مهم در محاسبه هزینه نقشه یو تی ام در سال 1402:

 • دقت
 • اطلاعات مورد نیاز ارگان مربوطه
 • شرایط محیطی ملک(پوشش گیاهی-ساختمانی)
 • مساحت
 • دستگاههای نقشه برداری مورد نیاز
 • وضعیت توپوگرافی منطقه
 • وضعیت سیگنال اینترنت منطقه
 • مهر کارشناس رسمی
 • تفکیک قطعه زمین از املاک مجاور جهت تهیه نقشه

جهت تهیه نقشه UTM نیاز به بازدید و برداشت زمینی از ملک با تجهیزات دقیق نقشه برداری. از جمله دوربین نقشه برداری و گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم(جی پی اس) می باشد. بنابراین واریز پیش پرداخت قبل از شروع عملیات نقشه برداری الزامی است.

لیست قیمت نقشه UTM

هزینه تهیه نقشه UTM بر مبنای مساحت و شرایط جغرافیایی مکان وقوع ملک برآورد می شود. مناطق مسکونی داخل شهر  که عموم ملک ها چهارگوشه و‌ مسطح هستند. اعلام قیمت تهیه نقشه شمیم با فرض اینکه ملک چهارگوشه و مسطح است انجام می شود.

راجع به مناطق تپه ماهور یا باغات به دلیل شعاع دید کم دوربین نقشه برداری به دلیل وجود پوشش گیاهی. ضریب منطقه ای ۱.۸ طبق دستورالعمل سازمان نقشه برداری، به قیمت ها اعمال می شود. با توجه به نواع ملک ممکن است از تجهیزات متفاوتی استفاده شود. به عنوان مثال در یک منطقه از  پوشش اینترنت وجود ندارد. جهت تهیه نقشه UTM نیاز به یک ست کامل گیرنده مولتی فرکانس بیس و روور متصل به سامانه شمیم می باشد. که متشکل از دو دستگاه گیرنده که عوام آن را جی پی اس شمیم می نامند می باشد.

در صورتی که اگر دسترسی به اینترنت مقدور باشد از یک گیرنده  شمیم استفاده می شود. همچنین بنا بر شرایط مکانی امکان دارد ملک دارای گوشه های فراوانی داشته باشد که نیاز به استفاده از توتال استیشن(دوربین نقشه برداری) هم باشد. این مورد در هنگام تهیه نقشه املاک واقع در پوشش گیاهی هم رخ میدهد.

تعرفه نقشه UTM

هزینه نقشه UTM بر مبنای تعرفه سال نقشه بردری سازمان نقشه برداری می باشد. هزینه نقشه برداری یو تی ام در صورت تهیه با گیرنده مولتی فرکانس ماهواره ای شمیم. به دو صورت شمیم کاربران و توسط کد امور ثبتی SSBR  نیز برداشت می شود که هزینه متفاوت خواهند داشت. کد SSBR  کارشناسان رسمی امور ثبتی می باشد که در سامانه شمیم اعتبار سنجی می شود.

تکنیک تهیه نقشه توسط گیرنده شمیم بر محاسبه هزینه نقشه یو تی ام تاثیر گذار خواهد بود. زیرا برخی روش ها مثل برداشت آنی RTK نیاز به زمان کمتری نسبت به روش STATIC  دارد. در مورد اراضی کشاورزی  که عموما مسطح هستند. و دید باز به تمام گوشه های ملک از یک ایستگاه (محل استقرار دوربین نقشه برداری ) وجود دارد.

نقشه یو تی ام مخفف چیست؟

 یو تی ام یا UTM در واقع اختصار یافته واژه لاتین Universal Transverse Mercator می باشد به معنای فارسی سامانه مختصات جهانی مرکاتور معکوس. حرف های ابتدایی یا اختصاری این واژه به UTM  معروف است که در واقع نوعی سیستم مختصات یا سیستم تصویر است. این سیستم تصویر از دستگاه مختصات دکارتی دو بعدی جهت مشخص کردن موقعیت نقاط یا زمین ها کاربرد دارد.

سیستم مختصات یو تی ام یک نوع نمایش موقعیت افقی می باشد که با تعیین حدود اربعه یک منطقه یا زمین. آن ماک دارای مختصات انحصاری در یک زون مشخص می شود. ایران در 4 زون سیستم مختصات یو تی ام قرار دارد. به نوعی هر نقطه یا ملک در ایران دارای یک مختصات یو تی ام انحصاری در یکی از زون های 38-39-40-41 می باشد.

با تعریف سیستم مختصات یو تی ام جهانی هر نقطه در کره زمین در یک زون مشخص با یک مختصات انحصاری قرار می گیرد. بدین معنی که در یک زون مشخص یک زمین کشاورزی در دو نقطه مختصاتی قرار نمی گیرد و موقعیت آن در یک نقطه ثابت می باشد و این مختصات انحصاری است. موقعیت نقاط در سیستم مختصات UTM  با دقت سانتی متر می باشد.

در سامانه یا سیستم مختصات UTM کره زمین به 60 زون یا قاچ تقسیم می شود. در این تقسیم بندی هر قاچ در واقع به اندازه 6 درجه طول جغرافیایی می باشد. توجه داشته باشید سیستم مختصات مرکاتور با طول و عرض جغرافیایی متفاوت است.

Universal Transverse Mercator
Universal Transverse Mercator

تاریخچه زون ‌های سیستم مختصات یو تی ام

سامانه مختصات جهانی مرکاتور معکوس یا همان سیستم مختصات UTM در سال ۱۹۴۰ میلادی توسط گروه مهندسی ارتش ایالات متحده آمریکا توسعه و گسترش پیدا کرد. سیستم UTM بر پایه بیضوی مبنا زمین قرار گرفت و برای سرزمین اصلی آمریکا از بیضوی کلارک ۱۸۶۶ استفاده شد. برای سایر نقاط جهان از بیضوی بین‌المللی استفاده شد.

امروزه از سیستم ژئودتیک جهانی یا بیضوی مبنای ۱۹۸۴ برای مدل ‌سازی زمین در سیستم مختصات یو تی ام استفاده می شود. این تقسیم بندی بدین شکل است که مختصات یو تی ام نقاط ممکن است تا بیش از ۲۰۰ متر با مختصات قبلی (بیضوی کلارک) اختلاف داشته باشد.

سیستم مختصاتی مرکاتور معکوس یا UTM با سامانه تصویر مرکاتور تفاوت دارد. سامانه مرکاتور در سال ۱۵۷۰ میلادی توسط گراردوس مرکاتور دانشمند جغرافی دان و نقشه بردار فلاندری برای اولین بار استفاده شد. مرکاتور سیستم تصویری مشابه است که در آن زاویه و شکل تقریبی زمین حفظ می گردد ولی فاصله و مساحت نقاط تغییر می کند.

سامانه مرکاتور معکوس یا سیستم مختصات یو تی ام داری ناهمسان گردی سامانه غیرخطی در امتداد طول و عرض جغرافیایی برای اطمینان از همسانی نقشه بر اساس بیضوی مبنا می باشد.

سیستم مختصات UTM کره زمین را در محدوده عرض جغرافیایی بین مدار ۸۰ درجه جنوبی تا مدار ۸۴ درجه شمالی به ۶۰ زون یا قاچ تقسیم می‌کند. در این تقسیم بندی هر قاچ به اندازه ۶ درجه طول جغرافیایی است که مجموع ان 360 درجه می شود. قاچ اول طول جغرافیایی ۱۸۰ درجه تا ۱۷۴ درجه غربی را پوشش می‌دهد. به همین شکل شماره قاچ‌ ها به سمت شرق افزایش پیدا می کند. در انتها قاچ ۶۰ طول جغرافیایی ۱۷۴ درجه تا ۱۸۰ درجه شرقی را می ‌پوشاند.

ZONE UTM ERATH
ZONE UTM ERATH

موقعیت‌ یابی با استفاده از سیستم مختصات UTM

موقعیت نقاط روی کره زمین توسط شماره  زون یا قاچ UTM و دو مختصات شرقی و شمالی در هر منطقه اختصای داده می‌شود. نقطه مبدأ هر زون یو تی ام تقاطع خط استوا و نصف النهار مرکزی زون است، برای جلوگیری از برخورد با رقم شرقی منفی، نصف ‌النهار مرکزی هر قاچ در 500 هزار متر در شرق تنظیم گردیده ست.

در هر زون یک نقطه که دارای 400 هزار متر طول شرقی است، در 100 کیلومتری غرب نصف النهار مرکزی قرار دارد، که بر روی سیستم مختصات جهانی مرکاتور اندازه‌گیری شده ‌است. این اندازه کمتر از 100 کیلومتر بر سطح واقعی در نظر گرفته می شود. مختصات UTM شرقی از حدود ۱۶۷۰۰۰ متر (در نزدیکی قطب) تا ۸۳۳۰۰۰ متر در استوا قرار دارد.

در موقعیت نیم کره شمالی از صفر در استوا به سمت شمال اندازه‌گیری می‌شود. مقدار حداکثر شمال در حدود نه میلیون و سیصد هزار متر در عرض جغرافیایی ۸۴ درجه شمالی که انتهای شمال زون های UTM است. در ناحیه نیمکره جنوبی، شمال به سمت جنوب کاهش پیدا می‌کند. از استوا تا حدود یک میلیون و صد هزار متر در ۸۰ درجه جنوب که انتهای جنوب زون های UTM است.

نقشه یو تی ام موقعیت عوارض و نقاط برداشتی را در سیستم مختصات یو تی ام نمایش می دهد. به صورت کلی مختصات هر نقطه شامل مختصات شرقی یا همان  X و نقطه غربی Y  هر  نقطه طبق سیستم مختصات یو تی ام تعریف می گردد. با تهیه نقشه یو تی ام هر ملک یا زمین علاوه بر اینکه می توانیم از ابعاد و مساحت دقیق ملک اگاه می شویم، می توانیم موقعیت حدود اربعه ملک  را در موقعیت جهانی نیز ببینیم.

با توجه به تخصصی بودن مطلب سیستم مختصات های در تهیه نقشه یو تی ام با بیان ساده تر نقشه یو تی ام در واقع حدود اربعه ملک شما طبق متر کشی روی زمین را در موقعیت جهانی قرار می دهد. بدین معنی که نقشه زمین شما دارای مختصات انحصاری می شود و زمین دیگری در موفعیت ملک شما قرار نمی گیرد.

تهیه نقشه UTM با گوشی

تهیه نقشه UTM با گوشی تلفن همراه یا موبایل امکان پذیر نیست. توجه داشته باشید روی مویایل یک سری نرم افزار موقعیت یاب نصب می شود که مختصات یو تی ام نقاط گوشه زمین ها را با دقت حدود 5 متر ارائه می کنند. سنسور موقعیت یابی گوشی های هوشمند برای این میزان دقت طراحی شده است.

جهت تهیه نقشه UTM می بایست از گیرنده های مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم استفاده کنیم. روش کار این دستگاه ها که به صورتی عمومی GPS نامیده می شوند به این شکل است که این دستگاه به ماهواره های موقعیت یابی که شامل چند منظومه ماهواره است متصل می شود. جهت ثبت نقاط یو تی ام گیرنده مولتی فرکانس تصحیحات هندسی را از فرستند امواج که بیس شمیم است دریافت می کند و موقعیت یو تی ام نقاط تثبیت می شود.

گیرنده های مولتی فرکانس جهت مدیریت داده های نقشه برداری نیازمند یک دستگاه کنترلر هوشمند یا گوشی موبایل هستند که برنامه مدیریت کاربری برداشت نقاط روی آن نصب شده باشد. گوشی موبایل یا کنترلر صرفا رابط کاربری بین اپراتور و گیرنده روور شمیم می باشد و به تنهایی کاربردی جهت نقشه برداری دقیق ندارد. از گوشی های موبایل و برنامه GPS  نصب شده صرفا برای تعیین موقعیت حدودی استفاده می شود. دقت در تهیه مختصات UTM از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا موقعیت دقیق گوشه های زمین کشاورزی یا املاک را مشخص می کند.

Preparation of UTM map with phone
Preparation of UTM map with phone

تهیه نقشه utm با گوگل ارث

نرم افزار گوگل ارث نیز همچون گوشی موبایل قابلیت تهیه نقشه یو تی ام را ندارد و تهیه نقشه UTM دقیق املاک توسط گوگل ارث امکان پذیر نیست. بوسیله نرم افزار گوگل ارث می توان مختصات حدودی گوشه یک زمین در سیستم مختصات یو تی را تهیه کرد. به عنوان مثال شما مختصات UTM گوشه یک ساختمان را از طریق گوگل ارث استخراج می کنید.

در صورتی که این مختصات را توسط گیرنده مولتی فرکانس شمیم روی زمین پیاده کنید شاهد اختلاف حدود 3 متر خواهید بود. توجه داشته باشید که نرم افزار گوگل ارث کاربرد های فراوانی دارد ولی این کاربرد ها در زمینه مطالعات استفاده می شود. به صورت اجرایی و پروژه محور همچون تهیه نقشه یو تی ام نمیتوان به این نرم افزار اعتماد کرد.

گاها مشاهده می شود افرادی نقشه تهیه شده حدود اربعه املاک را توسط گوگل ارث در سیستم مختصات یو تی ام قرار می دهند که این کار اشتباه است و با خطا همراه خواهد بود. از جمله کاربرد های نرم افزار گوگل ارث می توان به بررسی تغییرات جغرافیایی یک منطقه طبق نقشه یو تی ام اشاره کرد.

روش کار بدین شکل است که نقشه یو تی ام تهیه شده از یک منطقه را تبدیل به فرمت KMZ  می کنیم و موقعیت نقشه تهیه شده را مشاهده می کنیم. در این حال با تغییر سال عکس های گوگل ارث می توان میزان تغییر جغرافیایی منطقه از جمله پوشش گیاهی و تغییر ساختیار فیزیکی منطقه را مشاهده کرد.

در برخی مناطق به عنوان نمونه نقشه یک زمین را روی گوگل ارث جانمایی می کنید و حد و مرز نقشه شما با یک سال مشخص همخوانی دارد. یعنی مرز دیوار نقشه شما با مرز دیوار روی عکس گوگل همخوانی دارد. کافی است سال تصویر را تغییر دهید. مشاهده خواهید کرد که مرز عکس با نقشه متفاوت می شود. در اینجا می توان فهمید که اعتماد به مختصات گوگل ارث صحیح نیست.

نرم افزار تهیه نقشه UTM

جهت تهیه نقشه UTM در مرحله برداشت نقاط توسط گیرنده مولتی فرکانس شمیم می بایست برنامه رابط کاربری اتصال کنترلر به گیرنده شمیم را روی موبایل یا کنترلر نصب داشته باشیم. پس از اتصال گیرنده روور به ایستگاه شمیم و دریافت تصحیات مختصات UTM . می بایست مختصات ها را توسط برنامه نصب شده ثبت و ذخیره کنیم.

پس از برداشت نقاط توسط نرم افزار تهیه نقشه UTM متصل به گیرنده شمیم. می بایست نقاط برداشت شده را به کامپیوتر جهت ترسیم نقشه UTM  ارسال کنیم. پس از ارسال نقاط یو تی ام برداشت شده به دفتر کار می بایست نقشه یو تی ام را توسط نرم افزار های کارتوگرافی از جمله اتوکد و سیویل 3d ترسیم کنیم.

پس از ترسیم نقشه یو تی ام برداشت شده می بایست نقشه UTM ترسیم شده را روی نقشه هوایی یک دو هزارم جانمایی کنیم. با جانمایی نقشه یو تی ام ترسیم شده توسط نرم افزار تهیه نقشه UTM موقعیت معابر و املاک مجاور ملک نقشه برداری شده روی نقشه نمایان می شود.

نرم افزار تهیه نقشه UTM نصب شده روی کنترلر جی پی اس شمیم می بایست نسخه اصلی و کرک نشده باشد. در برخی گیرنده های مولتی فرکانس متصل به شمیم مشاهده می شود که نرم افزار آنها قابلیت رم روی چندین دیوایس یا موبایل را دارد. این برنامه های دارای خطاها فراوان در دریافت تصحیحات ارسالی از سامانه شمیم می باشند.

چگونه نقشه یو تی ام تهیه کنیم؟

جهت تهیه نقشه یو تی ام معتبر ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری می بایست با کارشناس رسمی تماس حاصل کنید جهت تهیه نقشه یو تی ام استاندارد. توجه داشته باشید تهیه نقشه UTM می بایست طبق اصول هندسی مهندسی ژئوماتیک تهیه شود.

چگونه نقشه یو تی ام تهیه کنیم؟
نمونه نقشه یو تی ام کاداستر

طبق توضحیات فوق راجع به سیستم مختصات UTM و نحوه قرار دادن نقشه برداشت وضع موجود زمین یا ساختمان در این سیستم مختصات. فرد تهیه کننده این نقشه می بایست آشنایی کامل با اصول هندسی و ژئودزی ماهواره ای داشته باشد. صرفا برداشت 4 نقطه مختصاتی با گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم به منزله تهیه نقشه یو تی ام نیست.

جهت شرح موضوع اهمیت تهیه نقشه UTM معتبر توجه داشته باشید که نقشه تهیه شده در دو مرحله توسط کارشناس رسمی سر زمین برداشت می شود. یک مرحله مساحی یا نقشه برداری حدود اربعه ملک و گوشه های زمین توسط دوربین نقشه برداری. در مرحله بعد می بایست نقشه برداشت شده توسط جی پی اس شمیم در موقعیت مختصات جهانی قرار بگیرد.

نقشه یو تی ام 1/2000
نمونه نقشه یو تی ام وضع موجود و جانمایی روی نقشه 1/2000

نکته مهم در تهیه نقشه UTM آشنایی با سیستم ماهواره ای گیرنده مولتی فرکانس شمیم است. اخیرا مشاهده می شود افرادی تحت نام کارشناس با راه اندازی وبسایت اقدام به تهیه نقشه UTM صرفا با  دستگاه جی پی اس با خطای بالا می باشند. املاک امروز ارزشمند ترین سرمایه افراد است و جهت مستند کردن این سرمایه باید نقشه یو تی ام از ملک تهیه شود.

نقشه یا کروکی برداشت وضع موجود ملک در واقع شناسه هندسی ملک است و در صورت خطا در تهیه نقشه UTM ممکن است مساحت ملک در نقشه از میزان واقعی آن کمتر درج شود. یا در نمونه دگیر با خطا در تهیه نقشه UTM و پیاده سازی روی زمین حدود اربعه املاک با تداخل مواجه شود و سرمایه شما در خطر قرار بگیرد.

تهیه نقشه یو تی ام توسط جی پی اس
برداشت نقشه یو تی ام توسط گیرنده مولتی فرکانس شمیم

دانلود نمونه نقشه یو تی ام

ذیل همین مطلب نمونه نقشه های یو تی ام تهیه شده توسط گروه کارشناسان رسمی ما را مشاهده می فرمایید. نمونه نقشه های یو تی ام ارائه شده برای ارگان های مختلفی از جمله شهرداری و اداره ثبت تهیه و ترسیم گردیده. در نمونه نقشه یو تی ام ها مشاهده می کنید که جهت ترسیم نقشه یو تی ام می بایست موقعیت ملک را روی نقشه یک دو هزارم یا همان نقشه 2000 شهرداری هم جانمایی کرد.

دانلود نمونه نقشه یو تی ام
نمونه نقشه یو تی ام شهرداری

در برخی دیر از نمونه نقشه های یو تی ام علاوه بر نقشه یو تی ام وضع موجود ملک. سوابق ثبتی منطقه قرار گیری ملک نیز طبق نقشه های یو تی ام ثبتی جهت درج پلاک ثبتی در نمونه نقشه یو تی ام تهیه شده. توجه داشته باشید در صورت درج پلاک ثبتی در نقشه یو تی ام بار حقوقی بالا رفته و نقشه یو تی ام در حکم جانمایی پلاک ثبتی قرار می گیرد.

نقشه یو تی ام اداره ثبت
نمونه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی

نقشه های UTM در فرمت ها و نمونه های مختلفی بنا بر درخواست مالکین و ارگان های دولتی تهیه و ترسیم می شود. به عنوان نمونه در نقشه های یو تی ام ارئه شده به شهرداری برای دستور نقشه علاوه بر مختصات دو بعدی یو تی ام می بایست رقوم ارتفاعی ملک نیز برداشت شود.

در نمونه های دیگر نقشه یو تی ام ارگان درخواست دهنده نقشه UTM درخواست دارد که علاوه بر برداشت حدود اربعه ملک مورد تعرفه موقعیت املاک مجاور و گذرها نیز برداشت شود. با برداشت حدود اربعه املاک مجاور و ملک مورد تعرفه وضعیت ملک نسبت به پلاک های دیگر نیز مورد بررسی قرار می گیرد. توجه داشته باشید قبل از سفارش تهیه نقشه یو تی ام بر ارگان های مختلف می بایست نمونه نقشه یو تی ام یا قالب آن نیز مشخص گردد. به عنوان مثال در صورت تهیه نقشه یو تی ام برای شهرداری در حین برداشت باید رقوم ارتفاعی به صورت سه بعدی دارای ارتفاع برداشت شود.

نمونه نقشه یو تی ام کادر شهرداری
نمونه نقشه یو تی ام 1/500 دستور نقشه شهرداری – جواز ساخت

نمونه نقشه یو تی ام

نقشه UTM به معنای کلی آن نقشه ای است که در سیستم تصویر UTM بر روی بیضوی WGS84 تعریف می گردد. میزان دقت این نقشه متفاوت است،بطور خلاصه ما نقشه یو تی ام با دقت های مختلفی داریم. این تفاوت دقت موجب تفاوت در قیمت نهایی تهیه نقشه می گردد.

نقشه UTM که ملاک عمل ادارات ثبت و شهرداری است. قطعا نقشه ای است که در آن سه مشخصه اصلی ملک (مختصات ، ابعاد و مساحت) با دقت سانتیمتر مشخص گردد. تهیه این نقشه نیاز به برداشت زمینی با دوربین یا گیرنده مولتی فرکانس شمیم دارد و با استفاده از GPS های دستی که دقتی چند متری دارند ، هیچگاه نمی توان به این نقشه دست یافت.

نمونه نقشه یو تی ام
نقشه برداری یو تی ام

همچین اصول کارتوگرافی و موضوعات حقوقی مربوط به عدم همخوانی حدود اربعه وضع موجود. با سند یا بنچاق در تخصص افراد عادی که صرفا یک دوربین نقشه برداری و یا یک گیرنده شمیم دارند نیست. اصول تهیه نقشه شمیم برای ادارات و ارگانها با هم متفاوت می باشد.موضوع نهایی ممهور نمودن نقشه تهیه شده به مهر و امضا. کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی می باشد که به نقشه تهیه شده اعتبار می بخشد.

فرمت تهیه نقشه یو تی ام

مالکین محترم تحت عنوان های مختلف و طبق درخواست ارگان های گوناگون نیازمند تهیه نقشه UTM می باشند. هر ارگان استاندارد های خاصی برای نقشه در نظر دارد. لذا خواهشمند است قبل از تماس با کارشناس رسمی دادگستری برای تهیه UTM. ارگان مورد نظر استاندراد مورد نیاز تهیه نقشه UTM را جویا شوید سپس به کارشناس اعلام کنید.

نقشه یو تی ام شمیم زمین کشاورزی
نمونه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

به عنوان نمونه در چند مورد متعدد مالکین طی تماس های متعدد. جهت تهیه نقشه برای سازمان آب منطقه ای لواسان در تماس اولیه اعلام نمودند. که نقشه UTM مورد نیاز آنهاست پس از تهیه نقشه اعلام کردند که نقشه جانمایی پلاک ثبتی مورد نیاز آنهاست. توجه داشته باشید نقشه UTM وضع موجود ملک دو نقشه کاملا متفاوت می باشد. نقشه جانمایی پلاک ثبتی نیازمند زمان بیشتر است و طبعا بار حقوقی بیشتری دارد.

قالب نقشه UTM

نقشه برداشت وضع موجود با نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی کاملا متفاوت می باشند. از لحاظ تعرفه تهیه نقشه نیز اختلاف قیمت فاحش دارند زیرا نقشه جانمایی پلاک ثبتی دارای بار حقوقی می باشد. نیازمند حدود یک هفته کار ثبتی و دفتری می باشد. در صورتی که نقشه UTM برداشت وضع موجود نیازمند یک روز کار برداشت میدانی و یک روز ترسیم است.

نمونه نقشه یو تی ام اداره راه و شهرسازی
نقشه یو تی ام اداره راه و شهرسازی

همچنین برای تهیه نقشه ثبتی طبق درخواست منابع طبیعی نیازمند جانمایی برداشت وضع موجود روی عکس های هوایی سالیان گذشته می باشد. نقشه های UTM مورد درخواست شهرداری نیازمند جانمایی روی نقشه یک دو هزارم می باشد. همچنین برای ارگان های دیگر نیست روش تهیه و تایید و ممهور نمودن نقشه متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید تهیه نقشه UTM صرفا برداشت چند گوشه از املاک نیست. کاری است نیازمند تخصص و ذیصلاح بودن جهت ارائه نقشه استاندارد به مالک.

نمونه نقشه یو تی ام UTM

نمونه نقشه یو تی ام
نمونه نقشه یو تی ام

چگونه نقشه یو تی ام تهیه کنیم؟

برای تهیه نقشه UTM نیاز به مراجعه به هیچ ارگانی نیست. تنها با یکی از کارشناسان رسمی رشته امور ثبتی تماس بگیرید تا دو مرحله ی کار شامل:

 • مرحله ی زمینی ، برداشت میدانی چهارگوشه ملک و عوارض مهم (بسته به ارگانی که نقشه باید ارائه شود) با دستگاههای دقیق نقشه برداری
 • مرحله ی دفتری ، کارتوگرافی و پلات و ممهور کردن نقشه های نهایی انجام شود.
 • در مواردی که مساحت زمین کم است و مالک اشراف کامل به حد و مرز اربعه (شمالا، شرقا، جنوبا، غربا) ملک دارد.
 • ملک دیوارکشی و حصارکشی شده است.
 • زمین محدود به ملک های مجاور شده به طوریکه چهارطرف ملک بسته شده است.

برای ملک های با شکل نامنظم (شکستهای بی شمار) نیز باید تا حد امکان مختصات یو تی ام در جدول مختصات درج شود. طوری که در صورت ترسیم ملک از روی جدول مختصات UTM آن بتوان به تقریب خوبی از پلیگون ملک دست یافت. به طور استاندارد نامگذاری گوشه های ملک از شمال غرب ملک و با حرف لاتین A شروع می شود. برای ملک های چهرگوشه حروف A , B , C , D مندرج در جدول مختصات UTM نشاندهنده مختصات یو تی ام هر گوشه در سطرهای مجزا می باشند. در مورد زمینهای با گوشه های بیشتر نیز به این حروف به ترتیب اضافه می شود E , F , G …… که هر یک از این حروف بر روی نقشه بر روی گوشه (شکست) مربوطه درج شده اند.

نقشه یو تی ام ایران

موقعیت کشور ایران در سیستم مختصات UTM در 4 زون یا قاچ قرار گرفته است که هر قاچ به اندازه 6 درجه طول جغرافیایی می باشد. توجه داشته باشید که در سیستم مختصات UTM جهت پیاده سازی یک مختصات از هر نقطه در کشور ایران علاوه بر مختصات UTM که به صورت عدد x و y است. ما نیاز داریم که زون قرار گیری را نیز داشته باشیم.

دو سیستم مختصات طول و عرض جغرافیایی و سیستم مختصات مرکاتور معکوس یا همان UTM  در جهان بیشترین استفاده را دارند. از سیستم مختصات یو تی ام ایران برای امور نقشه برداری و تهیه نقشه های کاداستر استفاده می شود. با توجه به تعداد قاچ های کروه زمین که در 60 زون مختلف قرار گرفته اند. ایران در 4 زون 38-39-40-41 قرار دارد. زون های نقشه یو تی ام ایران به ترتیپ از غرب تا شرق کشور را پوشش می دهند.

توجه داشته باشید که ممکن است یک نقطه با مختصات یکسان در دو زون مختلف در ایران وجود داشته باشد. بدین جهت جهت برداشت یا پیاده سازی یک مختصات UTM در هر نقطه از ایران باید زون را نیز مشخص کنیم. به عنوان مثال شخص مالک یک زمین در زاهدان است و نیاز به تهیه عکس هوایی دارد.

جهت بررسی اندکس های سازمان نقشه برداری جهت موجودیت عکس هوایی در ابتدا باید موقعیت مختصات مرکز زمین به همراه زون آن را در اختیار کارشناس قرار دهد. جهت مشخص کردن زون دقیق می توان از نرم افزار گوگل ارث استفاده کرد. پس از مشخص کردن لوکیشن زمین می توان مختصات UTM هر نقطه از ایران را با شماره زون مشاهده کرد. دقت بالا در مشخص کردن زون به اندازه مشخص کردن مختصات UTM اهمیت دارد. علت این موضوع امکان قرار گیری یک زمین در مرز دو زون جغرافیایی در ایران است.

MAP UTM IRAN ZONE
MAP UTM IRAN ZONE

نقشه یو تی ام تهران

نقشه یو تی ام در شهر تهران جهت امور ملکی و پروژه های اجرایی تهیه و ترسیم می شود. عمده کاربرد نقشه UTM در شهر تهران در امور ثبتی و نقشه برداری املاک می باشد که توسط ارگان های دولتی درخواست می شود. ادارات ثبت اسناد و املاک و شهرداری بیشترین درخواست تهیه نقشه یو تی ام در شهر تهران را دارند.

به عنوان مثال در صورت مراجعه مالک به شهرداری برای تخریب و نوسازی جهت رها سازی تعارض به گذر ها به مالک دستور تهیه نقشه UTM را می دهند. در این مرحله مالک می بایست درخواست تهیه نقشه UTM را به کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی در تهران ارائه کند.

در این موراد مالک می بایست یک نقشه UTM به شهرداری منطقه مورد نظر در تهران ارائه کند که ممهور به مهر کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی تهران باشد. نقشه UTM ارائه شده به شهرداری در واقع نقشه UTM برداشت وضع موجود ملک است. پس از تایید نقشه UTM مالک می بایست درخواست تهیه نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی سند را نیز به کارشناس رسمی امور ثبتی ارائه کند.

یک نسخه نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی جهت رها سازی گذر در تهران نیز باید به ادراه ثبت جهت تعویض سند دفترچه ای به تک برگی ارائه شود. اداره ثبت پس از بررسی نقشه UTM ارائه شده در تهران توسط کارشناس رسمی تاییدیه لازمه را ارائه و سند تک برگ را طبق نقشه UTM جانمایی پلاک ثبتی ارائه می کند. نقشه UTM در شهر تهران توسط ارگان های دولتی دیگر از جمله سازمان زمین شهری – اداره راه و شهر سازی – اداره میراث فرهنگی – سازمان آب و ارگان های دیگر نیز درخواست می شود.

نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

تهیه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی و زراعی توسط گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم یا همان GPS شمیم انجام می شود. در این روش کارشناس رسمی دادگستری می بایست در گوشه های زمین کشاورزی که توسط مالک زمین تعرفه می شود قرار گیرد. پس از متصل کردن گیرنده روور یا دستگاه شمیم با سامانه شمیم و دریافت تصحیحات از سامانه شمیم. شروع به برداشت یا تهیه نقشه UTM از زمین کشاورزی می کند.

توجه داشته باشید در صورت وجود پوشش گیاهی مثل درختان در حدود اربعه ملک. دستگاه جی پی اس به صورت کامل تصحیحات ماهواره ای را دریافت نمی کند و نقشه UTM با خطا تهیه می شود. در این موراد کارشناس رسمی نقشه بردای می بایست از دو دستگاه جی پی اس به صورت بیس و رور استفاده کند جهت تهیه نقشه.

در مواردی مه دسترسی به دو دستگاه جهت برداشت ملک وجود نداشته باشد. می توان از ترکیب دوربین نقشه برداری و جی پی اس شمیم به صورت همزمان جهت نقشه برداری از زمین کشاورزی استفاده کرد. تهیه نقشه UTM زمین های کشاورزی کاربرد های فراوانی دارد. در برخی مواقع مالک میخواهد برای زمین کشاورزی درخواست تهیه سند ارائه کند در این موراد مالک باید نقشه UTM زمین کشاورزی ممهور به مهر کارشناس رسمی نقشه برداری تهیه کند. تهیه نقشه UTM برای زمین های کشاورزی برای تبدیل سند دفترچه ای قدیمی به سند تک برگ نیز کاربرد دارد.

با تهیه نقشه UTM از زمین های زراعی می توانید جهت پیاده سازی حد و مرزها جهت کشاورزی مهندسی نیز استفاده کنید. به عنوان نمونه جهت نصب دستگاههای آبیاری قطره ای و نصب ماشین آلات کشاورزی.

تهیه نقشه UTM زمین
تهیه نقشه UTM زمین کشاورزی با گیرنده مولتی فرکانس شمیم

نقشه UTM اداره ثبت

نقشه UTM نقشه ای می باشد که مورد نیاز اداره ثبت برای صدور سند تک برگی است. اداره ثبت موقعیت دقیق گوشه های ملک را بر روی کره زمین به طوری که منحصر به همین زمین باشد را در سیستم کاداستری کشور ثبت می کند و بر اساس آن سند تک برگی را صادر می کند. همچنین موقعیت ملک در سیستم کاداستری کشور به صورت کروکی در پایین گوشه سمت راست درج می شود.

به این ترتیب هیچ ملک دیگری در این موقعیت UTM و با این مختصات  نمی تواند به امور ثبتی بپردازد. این امر موجب می شود مشکل تداخل زمینها و همچنین مشکل چند سند صادر شدن برای یک قطعه زمین کاملا برطرف شود. نظر به اهمیت نقشه UTM و الزام به دقت بالای گواهی مختصات UTM گوشه های ملک.

در انتخاب کارشناس نقشه برداری تهیه کننده نقشه UTM ملک خود دقت کنیم زیرا کارشناس ذیصلاح صلاحیت تهیه نقشه UTM با استاندارد های ادارات دولتی را دارد. ادارات ثبت اسناد و املاک-شهرداری و دیگر ارگان ها نقشه های یو تی ام با دقت و فرمت استاندارد و ممهور شده توسط کارشناس رسمی دادگستری و یا نقشه بردار رسمی نظام مهندسی را مورد قبول می دانند

دستگاه یو تی ام نقشه برداری
دستگاه یو تی ام نقشه برداری

سیستم مختصات UTM چیست؟

سیستم مختصات UTM زمین را در محدوده عرض جغرافیایی بین مدار ۸۰ درجه جنوبی تا مدار ۸۴ درجه شمالی به ۶۰ زون (قاچ) تقسیم می‌کند. هر قاچ به اندازه ۶ درجه طول جغرافیایی است (جمعاً ۳۶۰ درجه). قاچ ۱ طول جغرافیایی ۱۸۰ درجه تا ۱۷۴ درجه غربی را پوشش می‌دهد و به همین ترتیب شماره قاچ‌ها به سمت شرق افزایش می‌یابد و سرانجام قاچ ۶۰ طول جغرافیایی ۱۷۴ درجه تا ۱۸۰ درجه شرقی را می‌پوشاند.

سیستم مختصات یو تی ام
سیستم مختصات UTM

ایران در زون 38-39-40-41 قرار دارد به این معنا که وقتی نقشه UTM  ملک توسط گیرنده مولتی فرکانس(جی پی اس) متصل به سامانه شمیم و توتال استیشن تهیه می گردد، مختصات گوشه های ملک(زمین-ساختمان) با دقت سانتی متر بر روی کره زمین معلوم می گردد بنابراین هیچ ملک دیگری در مکان های دیگر یا مجاور ملک مورد نظر مختصات مشابه با این ملک نیست به این ترتیب موقعیت ملک با دقت سانتی متر بر روی کره زمین تثبیت می گردد.

یو تی ام (UTM) چیست؟

UTM یک سیستم مختصات پر کاربرد است که مخفف عبارت Universal Transverse Mercator  می باشد به معنی (سیستم مختصات جهانی مرکاتور) پس از تهیه نقشه UTM موقعیت دقیق گوشه های (زمین-ساختمان ) بر روی کره زمین به طوری که منحصر به همین زمین باشد در سیستم کاداستری کشور ثبت می شود و بر اساس آن سند تک برگ کاداستر صادر می شود.

امروزه UTM یا نقشه UTM به یک نقشه پر کاربرد در امور ثبتی و نقشه برداری املاک تبدیل شده است. به عنوان نمونه هر ساختمان جهت معرفی آدرس دارای یک شماره پلاک مشخص است که موقعیت ساختمان را تعریف می کند. نقشه یو تی ام نیز نقشه یک شناسه هندسی جهت تعیین موقعیت املاک و اراضی در امور اداری در شهرداری و اداره ثبت محسوب می شود.

این مختصات به صورت شناسه جام (شناسه ملی جغرافیایی املاک و مستغلات) در پایین سمت راست سندهای تک برگ  درج می شود و همچنین موقعیت ملک در سیستم کاداستری کشور به صورت شماتیک در پایین گوشه سمت راست چاپ می شود.

نقشه برداری کاداستر سند تک برگ
نقشه یو تی ام جهت اخذ سند تک برگ

سیستم تصویر UTM چیست؟

سیستم تصویر مرکاتور ( Mercator projection‎) نوعی ترسیم استوانه‌ای نقشه است که توسط مرکاتور جغرافیدان فنلاندی در سال ۱۵۶۹ معرفی شد بدین ترتیب سیستم تصویر استوانه ای در منابع علمی نیز به سیستم تصویر مرکاتور معروف است.

خطوط هم‌گوشه همه نصف‌النهارها را با زاویه‌ای معین و یکسان قطع می‌نماید در سیستم تصویر مرکاتور، مقیاس خطی در اطراف یک نقطه در همه جهت‌ها یکسان است. در نتیجه زاویه و شکل پدیده‌های کوچک بدون تغییر باقی می‌ماند ولی با افزایش عرض جغرافیایی از استوا به سمت قطب‌ها به دلیل بی‌نهایت شدن مقیاس، شکل و اندازه پدیده‌ها دچار تغییر و اعوجاج می‌شود.

اگر صفحه مستطیلی شکلی فرضی به طول خط استوا را دور زمین بپیچیم و یک استوانه محاط بر آن و مماس با خط استوا ایجاد کنیم، و با قرار دادن چراغی فرضی درمرکز زمین عوارض سطح زمین را بر روی سطح داخلی استوانه توسط سایه عوارض سطح زمین ترسیم کنیم،سپس استوانه را را در امتداد یک نصف النهار ببریم و آنرا بازکرده و مسطح کنیم ،با این کار نقشه عوارض سطح زمین را به یک سطح دو بعدی به روش استوانه ای یا مرکاتور تصویر کرده ایم.

در این سیستم کمترین خطاها در امتداد خط استوا (به عنوان مدار استاندارد )می باشد و (scale factor) بر روی این خط برابر و یک می باشد هرچه به طرف قطبین حرکت کنیم خطاها وا عوجاجات افزایش خواهند یافت و باتوجه به نحوه توزیع خطاها دامنه کاربرد این سیستم فقط تا مدار 60 درجه می باشد.

سیستم تصویر UTM چیست؟
سیستم تصویر یو تی ام

نقشه UTM چگونه تهیه می شود؟

روش اول: استفاده از نقشه های یک دوهزارم پس از بازدید زمین یا ساختمان مورد نظر عملیات نقشه برداری جهت تهیه نقشه UTM انجام می گیرد سپس نقشه برداری توسط  توتال استیشن (دوربین نقشه برداری) و گیرنده مولتی فرکانس(جی پی اس) متصل به سامانه شمیم انجام می شود. پس از نقشه برداری نهایی(مساحی-برداشت یو تی ام) مختصاتی به دست می آید که به شکل(X ,Y) است و در واقع موقعیت و مساحی حدود اربعه  ملک را مشخص می کنید.

این مختصات در نقشه یک دوهزارم وارد می شود و پس از آن نیاز است موقعیت حدود اربعه مساحی شده روی نقشه 1/2000 جانمایی شود.در انتها جانمایی نقشه در نقشه 1/2000 است به شکلی که وضع موجود نقشه مشخص شود، در واقع مختصات گوشه های ملک نیز در جدول ثبت می شود.

روش دوم: استفاده از گیرنده مولتی فرکانس(جی پی اس) متصل به سامانه شمیم دستگاه در وضعیت اتصال به سامانه شمیم قرار میگیرد و گوشه های ملک برداشت می شود، پس از برداشت نیاز است که مختصات تخلیه شود و پس از آن از نرم افزار اتوکد استفاده می شود تا نقشه UTM ترسیم شود.

روش سوم:استفاده از گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم و توتال استیشن(همزمان).

برداشت نقشه یو تی ام توسط سامانه شمیم
برداشت نقشه یو تی ام توسط سامانه شمیم

روش برداشت نقشه یو تی ام

ابتدا حدود اربعه ملک توسط توتال استیشن در سیستم مختصات لوکال(محلی) برداشت می شود. پس از برداشت کامل حدود اربعه ملک و گذرها دو نقطه مشترک روی زمین توسط توتال استیشن و گیرنده مولتی فرکانس شمیم برداشت می شود و پس از نهایی شدن امور نقشه برداری توسط جی پی اس و دوربین نقشه برداری در نرم افزار های مربوطه(اتوکد-سیویل 3d) ترسیم و کارتوگرافی جهت آماده سازی نقشه یو تی ام انجام می شود.

استفاده از توتال استیشن و گیرنده شمیم همزمان توصیه می شود زیرا اگر صرفا از گیرنده مولتی فرکانس شمیم استفاده کنیم به دلیل عدم فیکس گیرنده شمیم در کنار دیوار ها و داخل کوچه ها به علت عدم دید آسمانی کافی توسط گیرنده جهت ارتباط با ماهواره ها به دقت مطلوب از لحاظ مساحی نخواهیم رسید و این امر باعث خطا در محاسبه حدود اربعه ملک و سماحت خواهد شد.

در برداشت توسط سامانه شمیم در صورتی که ملک یک زمین کشاورزی یا باغ باشد می توان صرفا از گیرنده نقشه برداری متصل به سامانه شمیم استفاده کرد و مختصات گوشه ها را برداشت کرد.

ترسیم نقشه یو تی ام

به طور کلی وضعیت موجود ملک بر اساس تعیین مساحت ملک در تهیه نقشه UTM بررسی می شود. یک سری حالت های خاص نیز وجود دارد که به درخواست ارگان مربوطه دنبال می شود و سبب می شود که مساحت ملک بر طبق سندهای موجود تنظیم شود یا این که اعلام می شود نقشه UTM وضع موجود روی نقشه یک دوهزارم منطقه جانمایی شود.

در نقشه تهیه شده می بایست مساحت وضع موجود در ملک، متراژ و ابعاد آن بررسی شود. این کار باعث می شود که یک سری اطلاعات کافی در اختیار ارگان قرار بگیرد و در نهایت پروسه کار بسیار سریع تر می شود.کاربرد های نقشه UTM بسیار زیاد است در حدی  که از این نقشه در ارگان های زیادی استفاده می شود. مقیاسی که برای آن در نظر گرفته می شود از 1:500 الی 1:2000 است که می تواند در بخش های مختلف استفاده شود.

در سیستم مختصات UTM از عملیات تحدید حدود برای املاک استفاده می شود و در نهایت تثبیت و تطبیق ملک صورت می گیرد موضوعی که بسیار حائز اهمیت است. نقشه یو تی ام اجازه می دهد که حدود پلاک مورد نظر با دقت مشخص و قابل قبولی بر روی زمین پیاده شود که البته عواملی از جمله عوارض طبیعی و مصنوعی،جانمایی پلاک ثبتی و تجهیزات نقشه برداری در این راستا اهمیت زیادی دارد و نیاز به متخصص نقشه برداری خواهد بود.

نقشه یو تی ام چه کاربردی دارد؟

توسط نقشه UTM که وضعیت ملک از نظر ابعاد، زوایا، شیب و ارتفاع مورد بررسی قرار بگیرد از سوی دیگر ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد نیز برطرف می شود. با تعیین مختصات UTM ،موقعیت گوشه های یک ملک مشخص می شود، از سوی دیگر موقعیت ملک با دقت بسیار زیاد بررسی می شود و در نهایت بر روی کره زمین تثبیت صورت می گیرد.یکی از مهمترین کاربردهای نقشه مورد نظر این است که مشخصات ثبتی ملک را با وضعیت مکانی تطبیق می دهد و این موضوع سبب می شود ملک در شرایط قابل قبولی مورد بررسی قرار بگیرد.

وقتی از مختصات یک پارچه استفاده شود اختلافات ملکی کاهش پیدا می کند و در نهایت ملک جانمایی درستی را در بر می گیرد. تطبیق املاک و همینطور جانمایی همیشه موضوع سختی بوده است و خوشبختانه نقشه های UTM سبب می شود که این مشکل تا حد زیادی آسان شود. کاربرد دیگر اینکه پلاک ملک مورد نظر دقیقاً در موقعیت خود تثبیت می شود.

در صورتی که کارشناس تهیه کننده نقشه UTM کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی باشد، عملیات برداشت توسط سامانه شمیم را توسط کد SSBR تهیه میکند. نقشه تهیه شده توسط کد SSBR توسط ادارت سفارش دهنده نقشه مورد اعتبار سنجی قرار میگیرد و از اعتبار حقوقی برخوردار می شود. لذا پیشنهاد می شود از کارشناسان ذیصلاح جهت امور نقشه برداری ثبتی کمک بگیرید.

نقشه یو تی ام
تهیه نقشه UTM توسط GPS شمیم جهت جانمایی پلاک ثبتی

نقشه UTM چه ویژگی هایی دارد؟

قطعه زمین یا ساختمان شما دارای مختصات انحصاری روی کره زمین می گردد وهیچ کس روی کره زمین نمی تواند ادعا کند که سندی با مشخصات ملک شما دارد. پس قطعه زمین شما با هیچ قطعه دیگری بر روی کره زمین اشتباه گرفته نخواهد شد. به این ترتیب، مختصات اعلام شده مختص ملک مورد تقاضا است و از ثبت مجدد ملک برای دیگری جلوگیری می شود. 

وقتی گوشه های ملک با دقت سانتی متر توسط توتال استیشن و گیرنده مولتی فرکانس شمیم بر روی زمین توسط مهندس نقشه برداری مشخص شود مساحت با دقت سانتی متر بدست می آید. با توجه به افزایش قیمیت روزافزون زمین و همچنین قابل توجه بودن قیمت هر متر مربع زمین، اطلاع از مساحت دقیق ملک منجر میگردد به معاملات ملکی آگاهانه و جلوگیری از متضرر شدن فروشنده اگر زمینش بزرگتر از عدد درج شده در سند باشد و یا متضرر شدن خریدار اگر مساحت واقعی کوچکتر از مساحت غیر دقیق درج شده در اسناد اولیه باشد.

تصور کنید اگر تمام قطعات زمین یک منطقه مانند قطعات یک پازل در محل دقیق و درست خود قرار بگیرند و تمامی مرزهای فی ما بین به درستی رعایت گردند اختلافات ملکی به حداقل رسیده و دیگر شاهد بلاتکلیفی املاک و عدم امکان بهره برداری مالک به دلیل اختلافات ملکی مربوطه نخواهیم بود.

ویژگی های نقشه UTM
ویژگی های نقشه UTM

نقشه UTM چه مزایایی دارد؟

توسط نقشه UTM مساحت دقیق عرصه بر اساس سانتی متر مربع مشخص می شود و متراژ دقیق حدود و همسایگی های ملک نیز ارزیابی می گردد. موقعیت ملک بر اساس حدود مشخص شود و شکستگی های مورد ارزیابی واقع می شود. موقعیت مکانی مرکز ملک بررسی می شود و همینطور شامل یک سری اطلاعات اضافی از بنا است که توسط اداره مربوطه درخواست شده است بررسی می شود.

واحد طولی نقشه های UTM متر است در این نقشه شرایط تبدیل واحد متر به درجه، درجه دقیقه و درجه دقیقه ثانیه وجود دارد. مختصاتی که از نقشه UTM به دست می آید، مسطح و افقی است و در صورت نیاز می توان ارتفاع را نیز به آن اضافه کرد. مشخصه اصلی یک نقشه شمیم UTM درج جدول مختصات UTM گوشه های ملک است. برای اکثر ملک ها که مستطیلی شکل هستند این جدول باید شامل چهار سطر. و در هر سطر مختصات یکی از گوشه ها با ذکر نام آن به لاتین است.

از این سیستم در بحث کاداستر استفاده می شود که موقعیت دقیق ملک را بر روی زمین مشخص می کنند. امروزه از نقشه UTM برای صدور سند برای ملک استفاده می شود. این نقشه پایه و اساس سند تک برگ است زیرا بر اساس نقشه یو تی ام. موقعیت دقیق ملک را بر روی زمین مشخص می کنند و برای آن قطعه از زمین صادر می کنند. این نقشه توسط کارشناس رسمی دادگستری تهیه می شود.

نقشه UTM چه مزایایی دارد؟
مزیت های نقشه UTM در امور ثبتی و نقشه برداری

تفاوت نقشه UTM با نقشه های دیگر

تفاوت نقشه UTM با نقشه های دیگر در سیستم مختصات یو تی ام یا همان شبکه بندی روی نقشه است:

 • سیستم مختصات (شبکه بندی روی نقشه)
 • مقیاس یا اسکیل

اگر بر روی نقشه ای یکی از این دو مورد مشخص نباشد آن برگه حاوی اطلاعات یک کروکی بیشتر نیست و نمی توان آن را نقشه نامید،هر نقشه ای با هر حجم اطلاعاتی را می توان در سیستم مختصات UTM نشان داد و آن را نقشه یو تی ام نامید اما نکته مهم در مورد نقشه های املاک مشخص بودن مشخصه هایی چون ابعاد ، مساحت و زوایا روی نقشه است که باید با دقت بالا مشخص باشند .

 نقشه های UTM املاک که جهت ارائه به ثبت و شهرداری ها آماده می گردند باید مشخصه های زیر وجود داشته باشد :

 • سیستم مختصات آن UTM باشد
 • ملک بر روی نقشه دو هزارم منطقه (در صورت موجود بودن) جانمایی شده باشد
 • ابعاد و مساحت ها در آن با دقت سانتیمتر مشخص باشد
نقشه یو تی ام چه تفاوتی با نقشه های دیگر دارد
وجه تمایز نقشه UTM نسبت به نقشه های دیگر

اعتبار حقوقی و فنی نقشه UTM

پلان UTM یکی از مدارک الزامی برای تبدیل سندهای دفترچه ای قدیمی به سند تک برگی همچنین برای اخذ جواز ساخت از شهرداری است. نقشه UTM از اهمیت ویژه ای هم از نظر حقوقی و هم از نظر فنی برخوردار است. به همین دلیل است که الزاما نقشه باید توسط نقشه بردار کارشناس رسمی تهیه و ممهور شود.

از نظر فنی نقشه باید طبق دستورالعمل استاندارد فنی تهیه شود به طوری که دقت تهیه نقشه سانتی متر باشد. و فرمت نقشه پلات طبق استاندارد تعریف شده برای نقشه یو تی ام باشد. اطلاعات مورد نیاز کارشناس اداره ثبت و شهرداری در نقشه یو تی ام آورده شود. از لحاظ حقوقی نیز نقشه UTM ملاک صدور سند تک برگی و جواز ساخت است. به طوری که طولها و مساحت مندرج در نقشه شمیم عینا وارد سند تک برگی می شود. همچنین جواز ساختمان و محاسبات تراکم و دستور نقشه بر دقیقا بر اساس نقشه یو تی ام صادر می گردند.

بنابراین کوچکترین خطایی در تهیه نقشه شمیم منجر به صدور اسناد رسمی اشتباه خواهد شد. به همین دلیل نقشه های UTM طبق دستورالعمل ادارات ثبت و شهرداری. توسط نقشه بردار اداره ثبت و دفاتر خدمات الکترونیک چک مجدد می شوند. تا در صورت مشاهده خطا در همین اول کار نقشه تصحیح شود تا این خطا به مراحل بالاتر و صدور اسناد رسمی کشیده نشود.

اعتبار فنی و حقوقی نقشه UTM
اعتبار فنی و حقوقی نقشه UTM

جمع بندی موضوع مقاله نقشه UTM

تهیه نقشه یو تی ام توسط گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم
تهیه نقشه یو تی ام توسط گیرنده مولتی فرکانس

به عنوان نمونه صرفا تهیه مختصات چهار گوشه از ملک و ترسیم و ارائه به مالک به معنای ارائه نقشه UTM نمی باشد. نقشه UTM می بایست از لحاظ مساحی و مکان یابی دارای دقت استاندارد باشد. نقشه یو تی ام باید دارای کادر برندی های خاص و جانمایی روی نقشه یک دوهزارم منطقه باشد. همچنین استاندارد ها و لژاند های ثبتی باید روی نقشه درج گردد. زیرا صرفا تهیه چهار مختصات از ملک و ترسیم به منزله چهار خط یا یک نقاشی می باشد تا نقشه استاندارد.

نقشه UTM استاندارد از اعتبار حقوقی و فنی خاصی برخوردار است که می بایست در کنار اسناد مالکیت خود در دست داشته باشید. گاها مشاهده می شود افرادی تحت عنوان کارشناس اقدام به تهیه نقشه UTM می کنند. نقشه آنها فاقد استاندارد های لازم ارگان های مربوطه می باشد.

نقشه UTM فاقد مهر کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی فاقد اعتبار فنی و قانونی است. ارائه نقشه با قیمت بسیار پایین و بدون استاندراد از سوی این افراد. ضرر های جبران ناپذیری از لحاظ مساحی و اختلافات ملکی به بار خواهد آورد. که رفع آن اختلاف ها منجر به اتلاف وقت و سرمایه شما خواهد شد.

فهرست