نقشه یو تی ام زمین کشاورزی چگونه تهیه می شود؟

برچسب ها :
دسته بندی: نقشه یو تی ام
نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

پس از نقشه یو تی ام زمین کشاورزی و باغات برای درخواست سند تک برگی، در سیستم کاداستر ثبت و موقعیت شان تثبیت می شود. و زمین های بعدی باید حد و حدود خود را با زمینهای ثبت شده در سیستم اداره ثبت تطبیق دهند. که برای این تطبیق ممکن است ماهها مالک معطل شود و حتی مجبور به چندین بارتهیه نقشه یو تی ام از ملک خود شود تا اینکه در نهایت هیچ تداخلی با ملک های مجاور ثبت شده در سیستم نداشته باشد و تایید شود.

تهیه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی

زمین های کشاورزی به دلیل قدیمی بودن اسناد و حدی به حدی بودن سند هایشان جهت تهیه نقشه یو تی ام می بایست حساسیت بیشتری توسط کارشناس رسمی به کار گرفته شود.

در صورت داشتن سند دفترچه ای و جهت تبدیل به سند تک برگ می بایست جهت تهیه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی حدود اربعه به صورت دقیق توسط جی پی اس مولتی فرکانسه شمیم برداشت شود و پس از ترسیم نقشه در سیستم کاداستر ثبت خواهد شد.

طرز تهیه نقشه یو تی ام چگونه است؟

جهت تهیه نقشه یو تی ام زمین کشاورزی نیاز به ارگان خاصی نیست. این عملیات توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی انجام می شود.

روال کار جهت تهیه نقشه یو تی ام بدین شکل می باشد که ابتدا کارشناس مشخصات ملک را بررسی میکند، پس از محاسبه لیست قیمت تهیه نقشه یو تی ام به مالک اطلاع می دهد.

مالک پس از اطلاع از لیست قیمت و هزینه تهیه نقشه یو تی ام در صورت صلاح دید با کارشناس ثبتی تماس حاصل میکند جهت تهیه نقشه یو تی ام. کارشناس رسمی پس از مشخص کردن یک تاریخ خاض جهت تهیه نقشه یو تی ام پس از دریافت 50 درصد تعرفه تهیه نقشه یو تی ام به محل ملک مراجعه کرده و نقشه یو تی ام ملک را تهیه میکند.

ضوابط  صدور سند اراضی کشاورزی:
  1. تقسیم اراضی کشاورزی به قطعات کمتر از حدنصاب‏های فنی و اقتصادی ممنوع شد
  2. تفکیک، افراز، تقسیم و خرد شدن اراضی کشاورزی به قطعات کمتر از حدنصاب‏های فنی و اقتصادی ممنوع شد
  3. آیین‌نامه جلوگیری از خردشدن اراضی کشاورزی و ایجاد قطعات مناسب فنی، اقتصادی به تصویب هیات وزیران رسید.

جهاد کشاورزی استان های مختلف جهت بررسی سابقه زراعی بودن اراضی و خارج شدن اراضی از زمره اراضی ملی و  تحقق مالکیت افراد بر زمین های زراعی ، مالکین را جهت تهیه نقشه یو تی ام زمین خود و همچنین جانمایی آن قطعه زمین بر روی چند دوره عکس هوایی به کارشناسان رسمی نقشه برداری ارجاع می دهند .

تهیه نقشه یو تی ام چگونه انجام می شود؟

کارشناسان پس از بررسی مدارک نقشه یو تی ام زمین دقیق با دقت سانتیمتر از ملک های مذبور تهیه می نمایند و سپس موقعیت ملک بدست آمده را  با استفاده از ژئو رفرنس نمودن عکس های هوایی بر روی عکس های هوایی انتقال میدهند و آن را تایید و گواهی می نمایند و مالکین محترم می توانند با در دست داشتن این نقشه ها و عکس های تایید شده جهت اخذ اسناد مالکیتی خود اقدام نمایند.

در مورد اراضی کشاورزی که قطعه زمین بسیار بزرگ است و مرزها روی زمین مرزهای طبیعی و یا حصار و فنس هستند که خط مشخصی مثل دیوارکشی ندارند.  جانمایی پلاک ثبتی باید به طریقی انجام شود که هیچ تداخلی با پلاک های ثبتی مجاور نداشته باشد.

وگرنه پروسه ی کار تا رفع تداخل و یا مصالحه با زمین های مجاور متوقف می شود. اگر پلاک های ثبتی مجاور قبلا در اداره ثبت مربوطه سند تک برگ گرفته باشند به این معنی است که حدود و مرز آنها در سیستم اداره ثبت تثبیت شده است. بنابراین لازم است نقشه ی یو تی ام ثبت شده در اداره ثبت از آنها را داشته باشیم که بر اساس مرزهای زمین های مجاور, مرز زمین شما تثبیت شود تا هیچ تداخلی پیش نیاید.

جانمایی پلاک ثبتی و تثبیت مرزهای زمین های بزرگ که عمدتا کشاورزی هستند کار پیچیده و نیازمند انجام توسط کارشناسان رسمی امور ثبتی است که علاوه بر رفع تداخل با زمین های مجاور, مساحت و حدود اربعه زمین با سند منگوله دار/بنچاق مغایرت پیدا نکند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست