نقشه یو تی ام چیست؟

برچسب ها :
دسته بندی: نقشه یو تی ام
پرسش و پاسخ نقشه یو تی ام

نگاهی به محتوا

نقشه یو تی ام چیست 🗺🛰: نقشه یو تی ام که وجه تسمیه آن به خاطر سیستم مختصاتی است که نقشه در آن واقع شده. در واقع حدود اربعه ملک و گذر های مجاور توسط دوربین نقشه برداری برداشت می شود و توسط جی پی اس شمیم در سیستم مختصات یو تی ام قرار می گیرد. و روش تهیه این نقشه چگونه است؟ در این مقاله مورد بررسی قرار داده ایم. پرسش و پاسخ راجع به ابهامات عمومی راجع به نحوه سفارش و تهیه نقشه یو تی ام را به صورت کامل (صفر تا صد) تشریح نموده و ابهامات را در این زمینه رفع نمودیم.

پرسش <yoastmark class=

 نقشه یو تی ام UTM MAP چیست؟

با توجه به ابهاماتی راجع به نقشه یو تی ام و روش تهیه این نقشه، سوالات پر تکرار شهروندان راجع به نقشه UTM را در قالب یک مقاله تشریح کرده ایم. در صورت ابهامات راجع به نقشه یو تی ام و تهیه این نقشه سوالات خویش را مطرح بفرمایید تا همراه پاسخ به این مقاله اضافه شود جهت استفاده شهروندان محترم

در پاسخ به پرسش نقشه یو تی ام چیست؟ و چگونه تهیه می شود می بایست گفت که نقشه یو تی ام و کاربردهای نقشه یو تی ام منطبق بر سامانه شمیم (جی پی اس مولتی فرکانسه شمیم) در امور ثبتی و مهندسی نقشه برداری می باشد. در این مقاله به تشریح و پاسخ به ابهامات و پرسش های نقشه یو تی ام برای متقاضیان تهیه نقشه یو تی ام می پردازیم.

صفر تا صد UTM و کاربردهای نقشه یو تی ام در امور ثبتی و نقشه برداری را در ادامه مقاله مطالعه خواهید کرد. در صورتی که سوالاتی راجع به نقشه یو تی ام، فرمت های تهیه نقشه یو تی ام در زمینه املاک و اراضی داشته باشید در انتهای مقاله و قسمت نظرات کاربران درج کنید. سوالات شما و پاسخ به سوالات به این مقاله اضافه خواهد شد.

نمونه نقشه یو تی ام
نمونه نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام یعنی چه؟

نقشه یو تی ام نقشه ای می باشد که مورد نیاز متقاضیان جهت انجام امور اداری مربوط به تهیه نقشه یو تی ام املاک و اراضی می باشد. در صورت که به ارگان های همچون شهرداری، اداره ثبت، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، سازمان آب، اداره گاز و … مراجعه کرده باشید. جهت انجام امور اداری مربوط به املاک و اراضی با نقشه یو تی ام یا واژه لاتین UTM آشنا شده اید.

نقشه یو تی ام یعنی چه؟
نقشه یو تی ام یعنی چه؟

به بیان ساده نقشه یو تی ام در واقع کروکی یا نقشه (پلان) وضع موجود اراضی و املاک شما می باشد که در سیستم مختصات یو تی ام قرار داده شده است. کروکی(پلان) یا نقشه وضع موجود املاک که شامل طولهای حدود اربعه و زوایای آن می باشد. اطلاعات هندسی ملک توسط ابزار ها و تجهیزات نقشه برداری همچون دوربین توتال استیشن(دوربین نقشه برداری) و گیرنده مولتی فرکانس متصل به شامانه شمیم (جی پی اس – GPS) برداشت می شود.

ترسیم نقشه یو تی ام چگونه است؟

پس از قرائت و ثبت اطلاعات هندسی (طول- زاویه- مساحت) املاک شما توسط ابزار های فوق و ترسیم توسط ابزار های تولید نقشه اطلاعات هندسی، تبدیل به نقشه خواهد شد. پس از تهیه نقشه (کروکی وضع موجود) این نقشه در سیستم مختصات یو تی ام قرار داده می شود و نقشه ملک شما تبدیل به یک نقشه یو تی ام UTM می شود.

نقشه یو تی ام تهیه شده به صورت یک نقشه خام می باشد. حال می بایست نقشه یا کروکی تهیه شده که دارای سیستم مختصات یو تی ام است را در فرمت مورد نیاز ارگان های مختلف درج نماییم. هر ارگان به یک فرمت(قالب) مشخص جهت ارائه نقشه یو تی ام احتیاج دارد که به متقاصی اعلام می کند.

به عنوان نمونه جهت تهیه نقشه UTM برای سازمان آب می بایست پلاک ثبتی ملک مورد تعرفه و املاک مجاور نیز درج گردد. همچنین نقشه یو تی ام UTM وضع موجود به همراه نقشه جانمایی پلاک ثبتی مشخص باشد. نقشه تهیه شده می بایست ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی باشد.

در نمونه دیگر نقشه یو تی ام که فرمت شهرداری نام دارد، برای شهرداری می بایست نقشه وضع موجود ملک در سیستم مختصات UTM روی نقشه هوایی یک دوهزارم یا همان 1/2000 شهر تهران جانمایی شود. در برخی موارد می بایست رقوم ارتفاعی ملک نیز درج گردد جهت تهیه دستور نقشه شهرداری و اقدام برای تهیه جواز ساخت.

بیشتر بخوانید: کارشناس رسمی نقشه برداری

یو تی ام مخفف چیست؟

یو تی ام مخفف چیست؟

جهت پاسخ به سوال یو تی ام مخفف چیست، در واقع یو تی ام یا برگردان لاتین آن UTM در واقع مخفف عبارت انگلیسی Universal Transverse Mercator می باشد به معنای مختصات جهانی مرکاتور معکوس. در واقع یک سیستم مختصات مرسوم مورد استفاده جهت تهیه نقشه یو تی ام UTM می باشد. سیستم های مختصاتی مختلفی در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم مختصات جهانی مرکاتور معکوس که مختصر شده آن که UTM می باشد مورد استفاده در کشور ایران جهت تهیه نقشه های مختلف قرار می گیرد.

یو تی ام مخفف چیست؟
یو تی ام مخفف چیست؟

نقشه های مختلفی از جمله نقشه های توپوگرافی، زمین شناسی، ثبتی پس از تهیه یا حین تهیه در سیستم مختصات یو تی ام قرار می گیرند. نقشه یو تی ام UTM در واقع به نقشه ی تهیه شده جهت امور مختلف مهندسی گفته می شود که سیستم مختصات واحد آن UTM باشد.

سیستم مختصات یو تی ام چیست؟

سیستم مختصات UTM در ایران با واژه فارسی یو تی ام نام برده می شود یک سیستم مختصات جامع می باشد که منطقه قرار گیری نقشه در موقعیت جهانی را مشخص می کند. عمده توضیح ما در این مقاله نقشه های یو تی ام دار جهت امور ثبتی می باشد. در صورتی که یک نقشه ثبتی یا کروکی ترسیم شده دارای سیستم مختصات UTM باشد، به آسانی می توان مکان یا آدرس دقت آن را پیدا کرد.

در واقع نقشه قرار گرفته در سیستم مختصات یو تی ام همانند نرم افزارهای مسیر یابی آنلاین عمل می کند. به عنوان نمونه وقتی لوکیشن یک مکان را در اپلیکیشن واتساپ برای دوست خود ارسال می کنید در واقع در لینک ارسالی شما موقعیت یو تی ام شما به صورت طول و عرض جغرافیای ارسال می شود. پس از دریافت لینک توسط دوست شما این لینک توسط نرم افزار های مسیر یابی همچون نشان یا گوگل مپ آنالیز می شود و دوست شما را به سمت شما هدایت می کند.

جهت مسیر یابی سنسور موقعیت یاب تلفن همراه دوست شما با اتصال به ماهواره های موقعیت یابی ایشان را به سمت شما هدایت می کنند.طبق مثال ذکر شده نقشه یو تی ام UTM یا نقشه دارای مختصات جهانی یو تی ام نیز همین حالت را دارد که مکان یک نقشه را به شما در موقعیت جهانی نشان می دهد.

بیشتر بخوانید: سیستم تصویر یو تی ام

منظور از نقشه یو تی ام چیست؟

نقشه یو تی ام در واقع نقشه ای است که در  سیستم مختصات جهانی قرار گرفته باشد. این نقشه که در سیستم مختصات یو تی ام قرار گرفته می شود می تواند انواع مختلفی از جمله نقشه ثبتی، نقشه کاداستر، نقشه توپوگرافی، سایت پلان و غیره باشد. بر اساس سیستم مختصات یو تی ام موقعیت یک نقشه و کلیه عوارض برداشت شده در مقیاس های مختلف و با مختصات دقیق ترسیم می شود. وقتی که یک نقشه را در سیستم مختصات جهانی یو تی ام قرار می دهیم در واقع موقعیت مکانی آن پروژه در هر نقطه از جهان مشخص می شود. به نوعی می توان گفت نقشه یو تی ام یک سری مشخصات هندسی از یک نقشه است که دارای آدرس مشخص است.

منظور از نقشه یو تی ام چیست؟
منظور از نقشه یو تی ام چیست؟

مختصات یو تی ام یک سیستم مختصات پر کاربرد و بین المللی است. هر منطفه از کره ی خاکی ما شامل طول و عرض جغرافیایی انحصاری است. مقیاس در نقشه های utm مکمل تعیین جزئی تر و دقیق تر عوارض روی زمین می شود. بدین شکل که هر مقیاس کوچکتری را در نظر بگیریم عوارض بیشتر روی نقشه تثبیت و ترسیم می شود. نقشه یو تی ام در امور ثبتی و کاداستر مربوط به املاک و اراضی کاربرد فراوانی دارد. انواع نقشه یو تی ام در امور ثبتی را می توان به شرح ذیل بیان کرد: نقشه یو تی ام شهرداری، نقشه یو تی ام زمین کشاورزی، نقشه یو تی ام اداره ثبت، نقشه یو تی ام منابع طبیعی، نقشه یو تی ام جهاد کشاورزی.

چگونه نقشه یو تی ام تهیه کنیم؟

در پاسخ به سوال چگونه نقشه یو تی ام تهیه کنیم، می بایست ابتدا مشخص کرد که نقشه یو تی ام را جهت سفارش چه ارگانی تهیه می کنیم. به صورت کلی نقشه یو تی ام UTM در فرمت های مختلفی و به درخواست ارگان های دولتی مختلفی تهیه و ارائه می شود.

چگونه نقشه یو تی ام تهیه کنیم؟
چگونه نقشه یو تی ام تهیه کنیم؟

نقشه یو تی ام ارگان های دولتی

نقشه یو تی ام شهرداری، نقشه یو تی ام اداره ثبت، نقشه یو تی ام منابع طبیعی، نقشه یو تی ام جهاد کشاورزی، نقشه یو تی ام وزارت راه و شهرسازی، نقشه یو تی ام میراث فرهنگی، نقشه یو تی ام املاک قولنامه ای. هر کدام از نقشه های یو تی ام اشاره شده با یک فرمت خاص تهیه و ارائه می گردد. لذا جهت تهیه نقشه یو تی ام UTM می بایست ارگان سفارش دهنده، مقیاس، نوع مهر(کارشناس رسمی امور ثبتی-کارشناس رسمی نقشه برداری-نظام مهندسی) را مشخص کنید.

جهت تهیه نقشه های یو تی ام یا نقشه برداری یو تی ام اشاره شده علاوه بر ترسیم نقشه در فرمت اداره مورد نظر، می بایست در هنگام نقشه برداری نیز یک سری المان مختلف را برداشت کرد. به عنوان نمونه در نقشه یو تی ام UTM شهرداری می بایست اطلاعات ارتفاعی ملک مورد تعرفه را نیز برداشت کرد. در نقشه یو تی ام شهرداری که برای اخذ جواز ساخت تهیه می شود می بایست نقشه به صورت ارتفاعی ارائه شود.

جهت تهیه نقشه یو تی ام UTM ملک می بایست به کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی مراجع نمایید. ارگان های دولتی صرفا نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی دادسگتری را مورد تایید قرار می دهند. نحوه گرفتن نقشه utm بدین شکل می باشد که پس از تماس با کارشناس و دریافت تعرفه تهیه نقشه یو تی ام کارشناس به محل ملک مراجع می کند و نقشه را تهیه و ترسیم می کند.

بیشتر بخوانید: نقشه UTM شهرداری

نحوه تهیه نقشه یو تی ام چگونه است؟

در پاسخ به سوال نحوه تهیه نقشه یو تی ام چگونه است، باید از دو منظر بررسی کرد. نحوه تهیه نقشه یو تی ام UTM توسط مالک یعنی مالک پس از تماس با کارشناس رسمی سفارش نقشه برداری ملک خویش را ثبت سفارش می کند.

حال نحوه تهیه نقشه یو تی ام از منظر کارشناس رسمی را بیان می کنیم. به صورت کلی تهیه نقشه یو تی ام با روش های مختلفی انجام می شود. نحوه تهیه نقشه یو تی ام از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دقت در تهیه نقشه یو تی ام منجر به تهیه نقشه ای دقیق با دقت در حد سانتی متر می شود. در صورت خطا در برداشت حدود اربعه ملک مورد تعرفه و خطا در ترسیم و مساحی ملک ضررهای جبران ناپذیری بوجود می آید. با توجا به افزایش قیمت املاک و اراضی دقت در تهیه نقشه جهت ترسیم نقشه منطبق با وضع موجود بسیار حائز اهمیت است.

تهیه نقشه یو تی ام

در تهیه نقشه یو تی ام می بایست از تجهیزات نقشه برداری از جمله توتال استیشن و گیرنده مولتی فرکانسه(جی پی اس) متصل به سامانه شمیم استفاده کرد. استفاده همزمان از این دو ابزار منجر به تهیه نقشه یو تی ام بسیار دقیق خواهد شد. در واقع دوربین نقشه برداری مشخصات هندسی ملک از جمله حدود اربعه(اضلاع) ملک و زوایا را ثبت می کند جهت دست یابی به سماحت دقیق ملک. توسط گیرنده مولتی فرکانس موقعیت مساحی ملک را در سیستم مختصات یو تی ام قرار میدهیم.

بیشتر بخوانید: تهیه نقشه یو تی ام

یو تی ام چه فرقی با جی پی اس (GPS) دارد؟

جهت پاسخ به سوال تفاوت UTM با GPS میبایست این دو واژه را ابتدا تحلیل کنیم. یو تی ام در واقع یک سیستم مختصات می باشد که می توان نقشه های مختلف را در این سیستم مختصات جانمایی کرد. جی پی اس نیز یک منظومه از ماهواره هاست که جهت مکان یابی از آنها استفاده می شود. جهت مکان یابی و اتصال به ماهواره ها نیاز به ابزاری داریم که در سالهای گذشته GPS نام داشت و در واقع یک دستگاه گیرنده سیگنال های ماهواره ها جهت پروسس و مکان یابی بود. امروزه با در مدار قرار گرفتن مجموعه یا منظومه ماهواره های دیگر از جمله گالیله،گلوناس،بیدو و … گیرنده های امروزی تصحیحات را از کلیه این منظومه ها دریافت می کنند.

در زمان های گذشته گیرنده های موسوم به جی پی اس صرفا تصیحات را از منظومه جی پی اس دریافت می کردند. در گذشته این گیرنده های موسوم به جی پی اس تک یا دو فرکانس بودند. امروزه گیرنده های ماهواره ای جهت مکان یابی به کلیه منظومه ها متصل می شوند و موسوم به گیرنده مولتی فرکانس می باشند. با توجه به راه اندازی سامانه شمیم جهت یکپارچه سازی بانک جامع اطلاعات و املاک کاداستر گیرنده های مولتی فرکانس تصحیحات را از این سامانه دریافت می کنند جهت ثبت موقعیت املاک.

نقشه یو تی ام چیست؟

جهت تشریح ساده پرسش نقشه یو تی ام  چیست می بایست دو واژه نقشه و UTM را بررسی کنیم.

نقشه چیست؟

نقشه(پلان) در واقع برداشت دو یا سه بعدی عوارض روی زمین می باشد. این عوارض در نقشه ها با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان نمونه اگر عوارض سطح یک پروژه خاکبرداری باشد می بایست مختصات یه بعدی شامل XYZ پروژه را توسط دوربین نقشه برداری یا گیرنده مولتی فرکانس برداشت کرد.

یا در نمونه دیگر اگر مقصود از عوارض برداشت حدود اربعه یک ملک جهت مساحی باشد. می بایست حدود اربعه ملک توسط ابزار های نقشه برداری برداشت شود. پس از برداشت عوارض در هر نوع پروژه و تهیه رقوم هندسی پروژه و ترسیم در کامپیوتر به نقشه دست پیدا میکنیم. نقشه ها می بایست در یک سیستم مختصات مشخص ترسیم شوند. به عنوان نمونه در نقشه های ثبتی یا کاداستر می بایست نقشه ها در سیستم مختصات یو تی ام UTM ترسیم شوند.

نقشه یو تی ام چیست؟
نقشه یو تی ام چیست؟

یو تی ام چیست؟

UTM یا در واقع سیستم مختصات یو تی ام یک واحد مختصاتی جهانی است که هر نقطه در این سیستم مختصات دارای موقعیت انحصاری است. کار در سیستم مختصات یو تی ام یا تهیه و ترسیم نقشه در این سیستم جهت حصول دقت کافی به خاطر کرویت زمین نیازمند دانش مهندسی نقشه برداری می باشد.

به صورت کلی نقشه ها در گذشته در سیستم مختصات محلی یا لوکال تهیه و ترسیم می شد. با استفاده از این سیستم مختصات در واقع نقشه قرار داده شده در این سیستم دارای موقعیت یا آدرس انحصاری است. تعیین موقعیت دقیق در نقشه های یو تی ام همان چیزی است که جهت تهیه نقشه های کاداستر مورد نیاز ماست. با تعیین موقعیت انحصاری برای املاک در واقع یک نقشه جامع خواهیم داشت ک از تداخل حدود اربعه در زمین ها جلوگیری می کند.

نقشه ی یو تی ام یعنی چه؟

ادارت مختلف جهت امور اداری دستور تهیه نقشه ‌های یو تی ام را به متقاضیان ارائه می کنند. نقشه UTM در مقیاس‌های 1/500 و 1/2000 تهیه  و ترسیم می‌شوند. جانمایی پلاک ثبتی و تحدید حدود برای املاک و اراضی در سیستم مختصات UTM انجام می شود. برداشت وضع موجود املاک جهت ارائه نقشه به ارگان های مختلف در سیستم مختصات یو تی ام انجام می شود. جهت حصول دقت بالا در تهیه نقشه های یو تی ام می بایست از گیرنده های مولتی فرکانس دقیق استفاده کرد.

<yoastmark class=

امر مهم دیگر در نقشه یو تی ام امور کارتوگرافی و ترسیم نقشه می باشد. مبنای ترسیم نقشه های با توجه به مقیاس مورد نظر ترسیم می شود. جهت طراحی و معماری ساختمان ها برداشت وضع موجود ملک در سیستم مختصات یو تی ام امری ضروری می باشد. این عملیات باعث به حصول اطلاعات هندسی از وضعیت املاک می‌شود. توسط نقشه‌برداری وضعیت موجود جهت تهیه نقشه یو تی ام و به دست آوردن ابعاد، زوایا، شیب، ارتفاع نکات مبهم برطرف و ادامه طرح به خوبی انجام می شود. نقشه تهیه ‌شده می‌تواند در ادارات و ارگان‌های مختلف از جمله شهرداری‌، اداراه ثبت مورد استفاده واقع شود.

بیشتر بخوانید: نقشه یو تی ام سند تگ برگ

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی چیست؟

در تشریح پرسش نقشه یو تی ام UTM کارشناس رسمی دادگستری چیست، و علت اعتبار آن توجه داشته باشید، مطابق دستورالعمل اجرایی جهت تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی دادگستری که به ارگان های دولتی از جمله اداره ثبت و شهرداری ابلاغ شده، نقشه های یو تی ام UTM می بایست حتما دارای مهر و امضاء  کارشناس رسمی دادگستری باشند.

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری
نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری

نقشه یو تی ام تهیه شده در صورتی که فاقد مهر و امضاء کارشناس رسمی باشد، در بررسی اولیه توسط کارمند اداره ثبت اسناد و املاک یا شهرداری ابطال می شود. در صورتی که نقشه یو تی ام UTM به عنوان مدرک در پرونده درج شود از بررسی و پیگیری پرونده در ارگان های دولتی جلوگیری به عمل می آید. همچنین تاکید شده کارشناسان رسمی از مهر و امضاء نقشه یو تی ام تهیه شده توسط اپراتور های نقشه برداری جلوگیری به عمل آید. کارشناس رسمی به واسطه پروانه فعالیت دارای صلاحیت می بایست نقشه یو تی ام معتبر و دقیق تهیه نماید.

نقش کارشناس رسمی در اعتبار نقشه یو تی ام چیست؟

توجه داشته باشید کارشناس رسمی به عنوان کارشناس ذیصلاح نماینده دادگستری نقشه معتبر و فنی تهیه می نماید که در صورت نقص در نقشه می بایست جوابگوی مرجع صادر کننده فعالیت ایشان باشد. بر این مبنا و این اعتبار قانونی می باشد که صرفا نقشه یو تی ام UTM کارشناس رسمی دارای تاییدیه در ارگان های دولتی است.

توجه داشته باشید افراد فاقد صلاحیت نقشه یو تی ام UTM که تهیه می کنند بدلیل عدم اعتبار فنی و قانونی طبعا با قیمت بسیار پایین تر از کارشناس رسمی تهیه می شود. پس توجه داشته باشید قیمت نقشه یک اپراتور را با نقشه معتبر و فنی کارشناس رسمی مقایسه نکنید. تهیه نقشه یو تی ام UTM طی پروسه پیچیده فنی تهیه می شود. کارتوگرافی و تهیه نقشه در فرمت و قالب های مختلف ارگان های دولتی در تخصص کارشناس رسمی می باشد. به عنوان نمونه در صورت نیاز به درج پلاک ثبتی ملک بار حقوقی درج پلاک ثبتی به عهده کارشناس رسمی است نه نقشه برداران فاقد صلاحیت.

بیشتر بخوانید: نقشه یو تی ام تثبیت موقعیت ملک

توضیح کامل نقشه یو تی ام

جهت تشریح کامل نقشه یو تی ام UTM می بایست موارد فنی و مهندسی نقشه یو تی ام را بررسی کنیم. نقشه یو تی ام را میتوان جامع ترین و پرکاربرد ترین نقشه در امور ثبتی در نظر گرفت. با توجه به اجرای کاداستر و لزوم مکان یابی دقیق املاک و اراضی طبق مختصات یو تی ام تهیه این نقشه از اهمیت ویژه برخوردار است.

توضیح کامل نقشه یو تی ام

در نظر داشته باشید که این نقشه همچون ترازوی هندسی و حقوقی املاک شماست. مقصود از ترازوی هندسی و حقوقی املاک معیار بررسی و تصدیق ملک شما از نظر مساحت و حدود اربعه و همچنین مشخصات ثبتی ملک شماست. نقشه یو تی ام در قالب و فرمت های مختلفی تهیه و ارائه می شود. مقصود از قالب یو تی ام در واقع فرمت ترسیم و مقیاس مورد نظر جهت تهیه و ترسیم نقشه یو تی ام است. نقشه یو تی ام دارای بار فنی و حقوقی بسیار بالایی می باشد. از این رو این نقشه می بایست توسط کارشناس رسمی دادگستری تهیه، ترسیم و ممهور شود.

افراد فاقد تخصص تهیه نقشه یو تی ام

گاها مشاهده می شود افراد فاقد تخصص با تهیه ابزار نقشه برداری و طراحی یک وبسایت با عنوان مهندس نقشه برداری در حال فعالیت هستند. عمده این افراد اپراتور تجهیزات نقشه برداری هستند. نقشه یو تی ام UTM تهیه شده توسط این افراد هیچ گونه اعتبار حقوقی و فنی ندارد. نقشه برداری جهت تهیه نقشه یو تی ام توسط ابزارهای همچون گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم و توتال استیشن استفاده می شود.

افراد فاقد صلاحیت صرفا اپراتور این دست تجهیزات هستند و در صورت خطا در محاسبات هندسی این ابزارها هیچ گونه آشنایی جهت شناسایی و رفع این خطا ها را ندارند. به عنوان نمونه هیچ آشنایی با منظومه ها (GPS-GNSS) سیستم ماهواره ای ندارند.

نقشه ای که در آن اطلاعات حقوقی همچون پلاک ثبتی ملک و املاک مجاور درج نشود، ممهور به مهر کارشناس رسمی هیچ ارزش حقوقی ندارد. این افراد به دلیل عدم دسترسی به نقشه های ثبتی نمی توانند اطلاعات حقوقی ملک (پلاک ثبتی) را درج کنند.

مالکین بدلیل عدم شناخت به این افراد اعتماد کرده و نقشه یو تی ام UTM تهیه کرده اند و پس از عدم پذیرش نقشه مجدد به افراد ذیصلاح (کارشناس رسمی) مراجعه کرده اند. در این میان هم زمان خود را از دست داده اند هم دچار ضرر مالی شده اند.

موضوع دیگر که باعث می شود مالکین به آنها اعتماد کنند قیمت بسیار پایین در حد یک چهارم تعرفه کانون کارشناسان و نظام مهندسی است. توجه داشته باشید قیمت پایین هر کالایی خود گویای کیفت آن کالاست.

بیشتر بخوانید: نقشه یو تی ام اراضی ملی

هزینه-تعرفه نقشه یو تی ام چگونه محاسبه می شود؟

 

محاسبه هزینه تهیه نقشه یو تی ام
محاسبه هزینه تهیه نقشه یو تی ام

راجع به نحوه محاسبه (هزینه- تعرفه) نقشه یو تی ام UTM فاکتور های مختلفی را می بایست بررسی کرد. در ابتدا جهت بیان روش محاسبه قیمت یو تی ام باید یک نکته مهم را بررسی کرد. نقشه UTM می بایست دارای اعتبار فنی و حقوقی باشد که در محاسبه قیمت کارشناسی یو تی ام محاسبه شود.

نقشه و کروکی های یو تی ام می بایست توسط کارشناس رسمی تهیه و ممهور شوند. حق الزحمه نقشه برداری یو تی ام بر مبنای چند فاکتور مهم بررسی می شود.

 • مساحت
 • فرمت نقشه
 • وضع توپوگرافی ملک
 • منطقه
 • پوشش اینترنت
 • پوشش گیاهی
 • شکل هندسی ملک
 • درج مشخات ثبتی(پلاک ثبتی) ملک و مجاورین
 • مهر کارشناس رسمی امور ثبتی یا نقشه برداری
 • استفاده از توتال استیشن
 • کارتوگرافی و پلات نقشه
 • جانمایی نقشه یو تی ام روی نقشه 1/2000
 • ایاب و ذهاب

بیشتر بخوانید: تعرفه تهیه نقشه یو تی ام

محاسبه تعرفه نقشه یو تی ام چگونه است؟

مساحت فاکتور مهمی در محاسبه قیمت نقشه یو تی ام دارد. طبعا مساحت های بیشتر نیازمند زمان بیشتر جهت تهیه نقشه یو تی ام هستند. البته این بدان معنا نیست که هزینه نقشه یو تی ام یک ملک 2000 متری دوبرابر یک ملک 1000 متری باشد.

فرمت تهیه نقشه یو تی ام UTM نیز موثر است. باید بررسی شود نقشه یو تی ام UTM را به کدارم ارگان دولتی ارائه می دهید تا بر مبنای فرمت مورد نیاز همان ارگان ترسیم و نقشه تحویل شود. موقعیت توپوگرافی یعنی این که ملک دارای پستی و بلندی زیادی باشد به عنوان مثال در دامنه یک کوه.

پوشش اینترنت به این دلیل است که در صورت عدم پوشش باید از دو دستگاه گیرنده مولتی فرکانس استفاده شود. چون به دلیل عدم پوشش اینترنت نمیتوان با یک دستگاه به سامانه شمیم متصل شد و تصحیحات را دریافت کرد.

پوشش گیاهی زیاد مانع در برابر برداشت نقاط می شود و طبعا زمان زیادتری را از کارشناس می گیرد. در شکل هندسی مقصود تعداد گوشه های ملک جهت تهیه نقشه یو تی ام UTM است. به عنوان نمونه تهیه نقشه یک ملک 3000 متری با 4 گوشه آسان تر از تهیه UTM برای یک ملک 500 متری با گوشه های فراوان است.

فاکتور های برآورد قیمت نقشه یو تی ام چیست؟

قسمت بسیار مهم در برآورد قیمت و هزینه نقشه یو تی ام UTM درج پلاک ثبتی ملک و مجاورین است. درج پلاک ثبتی به نقشه بار حقوقی می دهد و در صورت درج پلاک ثبتی قیمت بسیار بالا می رود. نوع مهر کارشناس رسمی امور ثبتی یا کارشناس رسمی نقشه برداری یا مهندس نظام مهندسی نیز فاکتور مهم در قیمت گذاری می باشد. معتبر ترین مهر در زمینه نقشه یو تی ام مهر کارشناس رسمی رشته امور ثبتی می باشد.

در تهیه نقشه یو تی ام UTM فاکتور نوع تجهیزات استفاده شود نیز مهم است. در تهیه نقشه یو تی ام به دلیل مهم بودن محاسبه دقیق مساحت می بایست از ترکیب دوربین نقشه برداری و گیرنده شمیم استفاده شود. فاکتور بعدی در محاسبه قیمت نوع پلات نقشه، سایز پلات، شیت بندی ، ترسیم با فرمت استاندارد ارگان های دولتی است.

در صورت نیاز می بایست نقشه یو تی ام UTM روی نقشه یک دوهزارم جانمایی شود که هزینه جداگانه دارد. هزینه ایاب و ذهاب نیز بستگی به منطقه وقوع ملک دارد. به عنوان مثال برخی املاک در مناطقی واقع شده اند که می بایست با خودرو آفرود تردد کرد. جهت محاسبه دقیق هزینه نقشه یو تی ام UTM ملک تماس بگیرید.

نقشه یو تی ام چه کاربردهای دارد؟

در تشرح کاربرد های نقشه یو تی ام UTM می بایست گفت که نقشه یو تی ام اصلی ترین مدرک در تعیین مکان و مشخصات یک پروژه است. این پروژه می تواند طیف وسیعی را در بر بگیرد. در ادامه کاربرد های نقشه یو تی ام در زمینه های مختلف را بررسی میکنیم.

کاربرد نقشه یو تی ام UTM در امور ثبتی، کاربرد نقشه یو تی ام در پروژه راهسازی، کاربرد UTM در جانمایی سایت پلان ساختمانی، کاربرد نقشه یو تی ام در تهیه نقشه وضع موجود برای ارگان های دولتی، استفاده از نقشه UTM در پهنه بندی سیلاب ، کاربرد در زمینه فتوگرامتری (نقشه برداری هوایی) ، کاربرد در زمینه هیدروگرافی ، کاربرد در زمینه اطلاعات مکانی و …

بیشتر بخوانید: کاربردهای نقشه یو تی ام

کاربرد و استفاده های نقشه یو تی ام UTM به حدی زیاد است که در یک پست قرار نمی گیرد. به صورت کلی می توان هر نقشه ای را در سیستم مختصات یو تی ام قرار داد. به عنوان نمونه برای میراث فرهنگی نیاز به تهیه نقشه یک محوطه تاریخی را داریم. پس تهیه نقشه برداشت وضع موجود نقشه را در سیستم مختصات یو تی ام قرار می دهیم.

<yoastmark class=

کاربرد تخصصی نقشه یو تی ام چیست؟

کاربرد عمده نقشه یو تی ام در امور ثبتی و تهیه نقشه UTM برای اراضی و املاک می باشد. به عنوان نمونه در صورتی که برای امور اداری برای املاک به ارگان های مختلفی از جمله شهرداری، ثبت، جهاد کشاورزی و … مراجعه کرده باشید اولین مدرکی که از شما درخواست می شود، نقشه یو تی ام است.

نقشه یو تی ام جهت امور ثبتی را می توان بر سه قسمت تقسیم کرد، نقشه دارای شناسه هندسی حدود اربعه و مساحت ملک است، نقشه بیانگر مکان ملک و جانمایی است، نقشه بیانگر اطلاعات ثبتی ملک است. این سه مورد اطلاعت مهمی است که ادارت جهت دست یابی به آنها دستور تهیه نقشه یو تی ام را صادر می کنند.

نقشه یو تی ام می بایست بسیار دقیق و جامع تهیه شده و در برخی موارد روی نقشه یک دوهزارم جانمایی شود. بر این مبنا در صورتی که می بایست نقشه را به ارگان خاصی ارائه کنید باید فرمت مورد نظر در نقشه لحاظ شود. در برخی املاک و اراضی نیاز است که نقشه یو تی ام وضع موجود روی عکس هوایی دهه های گذشته نیز جانمایی شود که بنا به درخواست متقاضی تهیه می شود.

نقشه یو تی ام چه تفاوتی با شمیم دارد؟

در پاسخ به پرسش تفاوت نقشه یو تی ام UTM با شمیم می بایست ابتدا این دو واژه را بررسی کرد. نقشه یو تی ام UTM همان گونه که در این مقاله تشریح شد در واقع یک نقشه برداشت وضع موجود است که در سیستم مختصات جهانی یو تی ام قرار گرفته است.

شمیم نیز در واقع یک سامانه موقعیت یابی با نام سامانه شمیم(شبکه مدیریت یکپارچه ملک) است. بدین معنی که این سامانه جامع اطلاعت هندسی املاک را در سیتم جامع کاداستر تثبیت می کند. شمیم تشکل شده از تعدادی ایستگاه ماهواره ای که به صورت شبکه ای به یکدیگر متصل هستند. آنتن های گیرنده سامانه شمیم روی پشت بام ادارات ثبت نصب شده اند.

نقشه یو تی ام چه تفاوتی با شمیم دارد؟

گیرنده مولتی فرکانس شمیم

مهندسین نقشه برداری توسط گیرنده های روور (متحرک) یا به بیان عموم جی پی اس شمیم به این سامانه متصل می شوند و تصحیحات را دریافت می کنند. پس از دریافت تصحیحات توسط اینترنت و ارتباط گیرنده به ماهواره های جهانی میتوان موقعیت و مختصات املاک و اراضی را ثبت نمود. این مختصات ها در واقع در سیستم مختصات UTM تثبیت می شوند.

با بیان موارد بالا متوجه تفاوت نقشه یو تی ام UTM با شمیم شدیم. در واقع سامانه شمیم بر مبنای مختصات جهانی یو تی ام مختصات املاک را به صورت جامع تثبیت می کند. به دلیل همه گیر شدن واژه شمیم مالکین بیان میکنند نقشه شمیم ملک. در صورتی که نقشه یو تی ام ملک درست است که توسط سامانه شمیم تثبیت می شود.

نقشه تهیه شده توسط سامانه شمیم جهت اعتبار سنجی دیتا می بایست توسط کارشناس رسمی توسط کد SSBR تهیه شود. نقشه تهیه شده توسط کاربر های عادی یا اپراتور در سامانه شمیم اعتبار سنجی نمی شود.

بیشتر بخوانید: سامانه شمیم چیست؟

تهیه نقشه یو تی ام برای شهرداری چگونه است؟

توجه داشته باشید می بایست نقشه یو تی ام تهیه شده روی طرح تفضیلی شهرداری جانمایی شود. در صورتی که نقشه یو تی ام مورد نیاز برای شهرداری جهت جواز ساخت باشد می بایست رقوم ارتفاعی ملک و گذر ها نیز در نقشه درج شود. در صورتی که نقشه یو تی ام مورد نظر می بایست رقوم ارتفاعی داشته باشد از کارشناس شهرداری سوال کنید تا هنگام برداشت رقوم ارتفاعی نیز ثبت شود. نقشه یو تی ام مورد نیاز شهرداری می بایست با مقیاس 1/500 تهیه شود. توجه داشته باشید در تهیه این نقشه می بایست بلوک های واقع شده در همسایگی ملک مورد تعرفه برداشت شود. همچنین برداشت گذر های مجاور نیز حائز اهمیت است.

نقشه یو تی ام شهرداری چگونه تهیه می شود؟

تهیه نقشه یو تی ام برای شهرداری بدین دلیل انجام می شود که کارشناس واحد شهرسازی حدود اربعه و مساحت ملک را در پرونده مالک ثبت کند. توسط نقشه یو تی ام شهرداری حدود املاک مجاور نیز تثبیت می شود.جهت تهیه نقشه یو تی ام شهرداری از دوربین نقشه برداری و گیرنده مولتی فرکانسه شمیم استفاده می شود. نقشه یو تی ام UTM تهیه شده می بایست دارای جداول و کادر بندی های مختصاتی باشد.

نقشه یو تی ام برای 1/2000 شهرداری

پس تهیه و ترسیم نقشه یو تی ام این نقشه را می بایست روی نقشه 1/2000 شهرداری نیز جانمایی کنیم. نقشه یک دوهزارم توسط سازمان نقشه برداری تهیه و ترسیم شده است. تهیه نقشه UTM مورد نیاز برای شهرداری میبایست با توجه به وضع موجود ملک تهیه شود.

توجه کنید که در برداشت حدود اربعه ملک برای شهرداری کلیه شکست ها را برداشت کنید. پس از ترسیم نهایی نقشه یو تی ام در صورت درخواست شهرداری می بایست نقشه سند نیز روی نقشه وضع موجود ترسیم شود.

نوع نقشه یو تی ام برای شهرداری که تک خطی باشد یا دو خطی را شهرداری مشخص می کند. در صورت مغایرت وضع موجود با سند می بایست توسط کارشناس رسمی تایید شود.

اعتبار فنی یو تی ام چه میزان است؟

اعتبار فنی و حقوقی نقشه یو تی ام UTM در صورتی مورد تایید ارگان های دولتی است که توسط کارشناس رسمی دادگستری تهیه شده باشد. مقصود از اعتبار فنی در واقع تهیه نقشه یو تی ام بنا بر استاندارد های سازمان نقشه برداری و نظام مهندسی می باشد. استاندارد های فنی سازمان نظام مهندسی در نقشه برداری جهت تهیه نقشه یو تی ام به کار گرفته می شود. این استاندارد ها مربوط به شیوه استفاده از تجهیزات نقشه برداری جهت تهیه نقشه utm بر می گردد. همچنین اصول کلی جهت کارتوگرافی (ترسیم نقشه).

<yoastmark class=

نقشه یو تی ام و تهیه اصولی و فنی این نقشه بدین علت حائز اهمیت است که مربوط به مساحت و تهیه مدل هندسی از ملک است. با توجه به افزایش قیمت املاک و اراضی در صورت خطا در نقشه یو تی ام با ضرر های مالی مواجه خواهیم شد. به عنوان مثال در یک ملک 500  متری در صورتی که خطای مساحی در حد حتی 50 متر داشته باشیم با توجه به قیمت بالای املاک محاسبه کنید چه ضرری متوجه خریدار خواهد شد. خطا های بوجود آمده ممکن است از طرف تجهیزات نقشه برداری باشد.

خطا در تهیه نقشه یو تی ام

مثلا در دوربین نقشه برداری در هنگام برداشت دچار خطا شویم یا در گیرنده ماهواره ای ( جی پس اس شمیم) با خطای ماهواره ها و سامانه شمیم برداشت انجام شود. در صورتی که کارشناس خبره باشد این خطا ها را متوجه خواهد شد و مرتفع می کند این خطا ها را.

البته متوجه شدن خطا توسط اپراتور های که تعداد آنها رو به افزایش است امکان پذیر نیست. اپراتور ها در واقع نقشه بردارانی هستند که صلاحیت ندارند و صرفا اپراتور تجهیزات هستند. این دست افراد فاقد صلاحیت نقشه های تهیه می کنند که فاقد استاندارد فنی و حقوقی است.

اعتبار حقوقی نقشه یو تی ام به مهر کارشناس رسمی بر می گردد و کارشناس تهیه کننده نقشه. توجه داشته باشید کارشناس رسمی با مهر نقشه یو تی ام به آن اعتبار می بخشد. اعتبار فنی و حقوقی نقشه یو تی ام لازمه هر نقشه معتبری است.

کاربرد نقشه یو تی ام در امور ثبتی

نقشه موسوم به یو تی ام که در فرمت های مختلف تهیه می شود دارای طیف وسیعی از کاربردهای مختلف می باشد. از جمله کاربردهای نقشه یو تی ام میتوان به صورت کلی در رشته های نقشه برداری، مهندسی عمران، رشته کشاورزی و … اشاره کرد. از جمله کاربرهای نقشه یو تی ام در رشته مهندسی نقشه برداری می توان در زمینه امور ثبتی و مکان یابی اشاره کرد. به صورت کلی کلیه نقشه های تهیه شده در نقشه برداری در سیستم مختصات یو تی ام قرار داده می شوند.

<yoastmark class=

به عنوان نمونه در تهیه نقشه یو تی ام جهت ارائه به ارگان های دولتی در امور ملکی از نقشه یو تی ام استفاده می شود. کاربرد اصلی نقشه یو تی ام در امور ثبتی جهت تهیه نقشه به جهت تک برگ کردن سند های دفتر چه ای می باشد.

کاربرد نقشه یو تی ام در امور ثبتی چیست؟

نقشه UTM در امور ثبتی دارای دو ویژگی مختصاتی که همان سیستم مختصات یو تی ام و اطلاعات حقوقی از جمله درج پلاک های ثبتی می باشد. توسط نقشه یو تی ام در واقع اطاعت هندسی ملک از جمله اندازه حدود اربعه ملک، زوایا و مساحت درج می شود. همچنین این نقشه با توجه به قرار گیری در سیستم مختصات یو تی ام دارای موقعیت مکانی انحصاری می باشد. همین موضوع یکی از کاربردها بسیار مهم نقشه یو تی ام است. مشخص کردن مکان دقیق ملک مورد تعرفه در نقشه یو تی ام همان چیزی است که اداره ثبت جهت صدور سند تک برگ نیاز دارد.

اهمیت مشخص کردن جانمایی ملک توسط نقشه یو تی ام این نقشه را به یک نقشه پر کاربرد جهت استفاده ارگان های دولتی از جمله شهرداری، اداره ثبت، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و … تبدیل کرده است.

نقشه یو تی ام معتبر را از چه مرجعی تهیه کنیم؟

در تشریح معرفی مرجع معتبر جهت تهیه نقشه یو تی ام UTM ابتدا می بایست بررسی کرد نقشه یو تی ام معتبر یعنی چه، سپس به معرفی مرجع تهیه نقشه UTM می پردازیم. نقشه یو تی ام معتبر به نقشه ای گفته می شود که توسط مرجع ذیصلاح تهیه نقشه یو تی ام تهیه شده باشد.

نقشه یو تی ام را از چه مرجعی تهیه کنیم؟
نقشه یو تی ام را از چه مرجعی تهیه کنیم؟

تنها مرجع ذیصلاح جهت نقشه یو تی ام UTM کارشناسان رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی و نقشه برداری می باشند. نقشه یو تی ام UTM معتبر یعنی نقشه ای استاندارد بر مبنای استاندارد های سازمان نقشه برداری، نظام مهندسی می باشد. این نقشه در صورتی که ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری باشد دارای اعتبار فنی و حقوقی لازم برای ارگان های دولتی می باشد.

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی چیست؟

توجه داشته باشید در صورتی که نقشه را کارشناس رسمی دادگستری تهیه کرده باشد قابلیت ارائه به ارگان های دولتی را دارد. این حساسیت بدین علت است که نقشه تهیه شده توسط افراد فاقد صلاحیت از استاندارد لازم فنی و حقوقی برخوردار نیست.

همچنین در صورت نقص در نقشه یو تی ام کارشناس می بایست پاسخگو مرجع صدور پروانه کارشناسی باشد. این موضوع راجع به نقشه افراد اپراتور صدق نمی کند. نقشه یو تی ام UTM تهیه شده توسط این افراد صرفا در معاملات بین اشخاص جهت مساحی ملک اعتبار دارد یا در میخ کوبی یک زمین.

هرچند این موضوع زمانی معتبر است که مورد قبول دو شخص باشد و در صورت نیاز به مراجعه به مراجع قانونی جهت رفع مشکل قابل استناد نیست. توجه داشته باشید تهیه نقشه یو تی ام UTM معتبر(ممهور به مهر کارشناس رسمی) با درج پلاک ثبتی از اعتبار فنی و حقوقی لازم در محاکم قضایی در حوزه املاک برخوردار است.

نقشه 1/2000 شهرداری

<yoastmark class=

نقشه یک دوهزارم  با مختصات UTM جهت تعیین موقعیت دقیق املک و اراضی مورد استفاده قرار می گیرد. پلان 2000 نقشه ای می باشد که عوارض یک منطقه را در مقیاس 1/2000 ام مشخص می کند. پس تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود و جانمایی روی این نقشه به نقشه یک دو هزارم دست پیدا می کنیم. این همان نقشه و فرمت  مورد نیاز شهرداری است.

نقشه با مقیاس 1/2000  نقشه هوایی تهران می باشد. این نقشه مورد تایید شهرداری ها و ادارات ثبت می باشد. نقشه های یک دوهزارم از منطقه مورد تعرفه توسط کارشناس رسمی دادگستری تهیه می شود. به این نقشه ها معمولا، نقشه ۲۰۰۰ ام شهرداری می گویند. نقشه های با مقیاس 1/2000 شهرداری تهران علاوه بر ابعاد دقیق املاک، مساحت دقیق املاک، گذر ها با نام گذاری در نقشه درج می شود. در ابتدا می بایست کارشناس رسمی ابتدا باید نقشه وضع موجود از ملک تهیه نماید. با تهیه نقشه وضع موجود در سیتم مختصات یو تی ام حدود اربعه و مساحت ملک مشخص می شود.

نقشه یک دو هزارم شهرداری چیست؟

در نقشه یک دوهزارم هر نقطه از ملک دارای مختصات انحصاری می شود. نقشه یو تی ام وضع موجود را روی نقشه دو هزارم جانمایی می کنند. و در انتها توسط کارشناس رسمی امور ثبتی مهر و امضاء می شود و به شهرداری تحویل می شود. با جانمایی نقشه UTM وضع موجود ملک رو ی نقشه یک دوهزارم، باعث می شود املاک به حدود یکدیگدر و گذر ها تجاوز نکنند و حدود املاک حفظ می شود . با منطبق شدن مساحت تثبیت شده در پایان کار و مساحت ساختمان بعد از ساخت می شود.

کارشناس رسمی جهت جانمایی پلاک ثبتی و درج مکان ملک بر مبنای عکس و نقشه هوایی به نقشه 1/2000 احتیاج دارد. در نقشه یک دوهزارم، جزئیات کوچک را می توان برسی کرد و از تجاوز به حریم زمین ها و ورود به گذر ها جلوگیری کرد. در برخی موارد کارشناس رسمی پس از تهیه نقشه یو تی ام بر اساس نقشه یک دوهزارم متوجه می شود، املاک به حریم ملک مورد تعرفه تجاوز کرده اند. این مشکل باعث درگیری های مالکین و ساخت و ساز غیر قانونی می شود.

نقشه یو تی ام مورد تایید چه ارگان های است؟

 

نقشه یو تی ام معتبر مورد تایید چه ارگان های می باشد؟
نقشه یو تی ام معتبر مورد تایید چه ارگان های می باشد؟

 

به صورت کلی در تهیه نقشه یو تی ام معتبر تهیه شده توسط مراجع فنی و کارشناسان می بایست این کارشناسان را جهت انجام خدمات نقشه برداری انتخاب کنید. با توجه به موضع درخواست عموم جامعه جهت هرکدام از خدمات اجتماعی سرچ گوگل گزینه مناسبی است.

این موضع خطراتی را نیز به همراه دارد. زیرا باید مراجع قانونی و کارشناس را انتخاب کنید، اخیرا افراد اپراتور که صلاحیت تهیه نقشه یو تی ام معتبر را ندارد با درج آگهی در سایت های نیازمندی اقدام به تهیه نقشه یو تی ام می کنند. توجه داشته باشید به راحتی به هر سایت و یا آگهی اعتماد نکنید. این دست افراد اخیرا با تهیه یک وبسایت با نام کارشناس اقدام به فعالیت می کنند. این دست افراد که رو به افزایش هستند با تهیه نقشه یو تی ام غیر دقیق و نامعتبر سرمایه شما که املاک شماست را با مشکل مواجه خواهند کرد.

نقشه یو تی ام معتبر چیست؟

به صورت کلی نقشه یو تی ام معتبر یعنی نقشه ای که توسط کارشناس رسمی دادگستری تهیه شده باشد. تهیه نقشه یو تی ام منطبق بر استاندارد های ارگان های دولتی در تخصص کارشناس رسمی می باشد. ارگان های دولتی درخواست دهنده نقشه یو تی ام به شرح ذیل می باشند:

 • شهرداری
 • اداره ثبت اسناد
 • جهاد کشاورزی
 • منابع طبیعی
 • اداره راه و شهرسازی
 • اداره اوقاف
 • میراث فرهنگی
 • اداره آب منطقه ای
 • سازمان امور مالیاتی
 • اداره گاز
 • ادارات برق

تهیه نقشه یو تی ام برای هرکدام یک از ارگان های دولتی اشاره شده نیاز به فرمت جداگانه دارد. این ارگان ها نقشه یو تی ام تهیه شده توسط کارشناس رسمی دادگستری را مورد تایید می دانند. نقشه یو تی ام تهیه شده برای این ارگان ها می بایست دارای استاندارد های لازم جهت امور اداری این ارگان های باشد. به عنوان نمونه جهت تهیه نقشه یو تی ام برای اداره آب منطقه ای میبایست نقشه جانمایی پلاک ثبتی نیز علاوه بر نقشه وضع موجود تهیه شود و ممهور به مهر کارشناس رسمی باشد.

نقشه هوایی یو تی ام چیست؟

 

نقشه هوایی
نقشه هوایی

پرسش نقشه هوایی یو تی ام چیست، یکی از پرسش های مهم متقاضیان تهیه نقشه یو تی ام می باشد. به صورت کلی در گام اول می بایست نقشه یو تی ام وضع موجود املاک را تهیه کرد. نقشه وضع موجود در واقع اندازه و مساحت حدود اربعه وضع واقعی املاک روی زمین می باشد.

نقشه یو تی ام وضع موجود توسط تجهیزات نقشه برداری تهیه می شود و کارشناس رسمی توسط این ابزار اقدام به تهیه اطلاعات هندسی ملک در سیستم مختصات یو تی ام می کند. اطلاعات هندسی در واقع اندازه حدود اربعه و مساحت املاک با مقیاس 1/100 می باشد. پس از تهیه نقشه وضع موجود و قرار گیری در سیستم مختصات یو تی ام می بایست این نقشه را روی نقشه هوایی منطقه جانمایی کنیم.

نقشه هوایی یک دو هزارم

با جانمایی نقشه وضع موجود روی نقشه هوایی 1/2000 در واقع به حدود اربعه فراتر از گذر های اطراف ملک دسترسی پیدا خواهیم کرد. نقشه هوایی نقشه ای می باشد با مختصات یو تی ام که سطح رقومی وسیعی از منطقه را شامل نقشه ساختمان ها، گذر های و معابر را مشخص میکند.

نقشه های هوایی UTM توسط سازمان نقشه برداری و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح تهیه شده. در صورت درخواست جانمایی نقشه روی نقشه هوایی می بایست این نقشه را از ارگان های اشاره شده تهیه کرد. نقشه هوایی برای تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی نیز کاربرد دارد. بدین شکل که پس از تهیه نقشه جانمایی سند نیازمند حدود اربعه و مرز املاک و گذر های مجاور می باشیم. این حدود در نقشه هوایی با مقیاس های مختلف در دسترس است. مقیاس مورد نیاز جهت امور ثبتی نقشه هوایی با مقیاس 1/2000 می باشد.

نقشه یو تی ام چه تفاوتی با نقشه جانمایی دارد؟

نقشه یو تی ام در واقع یک نقشه رقومی می باشد که شامل برداشت حدود اربعه یک ساختمان یا یک زمین است که توسط مالک تعرفه می شود. نقشه وضع موجود توسط دوربین نقشه برداری و جی پی اس برداشت می شود. پس از برداشت نقشه وضع موجود و ترسیم نقشه این نقشه را در سیستم مختصات یو تی ام جانمایی می کنیم. پس از انجام این مراحل ما یک نقشه یو تی ام وضع موجود را تهیه و ترسیم کرده ایم. نقشه جانمایی پلاک ثبتی در واقع پس از بررسی سوابق ثبتی و درج حدود اربعه سند روی نقشه ثبتی بدست می آید. روش کار بدین شکل می باشد که ابتدا پلاک ثبتی مندرج در سند را بررسی میکنیم. طبق حدود اربعه سند که به صورت حدی به حدی است این ابعاد را ترسیم میکنیم.

جانمایی پلاک ثبتی چه تفاوتی با نقشه یو تی ام دارد؟

بعد از بررسی و تهیه نقشه ثبتی منطقه این حدود را روی نقشه ثبتی جانمایی میکنیم. در این حالت حدود اربعه سند روی نقشه تفکیکی قدیمی جانمایی می شود. پس از تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی که در واقع نقشه ملک در زمان تفکیک اولیه است این نقشه را در سیستم مختصات یو تی ام قرار می دهیم. در این حالت نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی تهیه شده است. پس از کادر بندی این نقشه و جانمایی روی نقشه یک دوهزارم می بایست پلاک ثبتی ملک و املاک مجاور را روی نقشه درج کنیم.

بار حقوقی جانمایی پلاک ثبتی

در صورت درج پلاک ثبتی این نقشه از بار حقوقی بالایی برخوردار می شود. نقشه جانمایی پلاک ثبتی در واقع شناسنامه هندسی املاک قدیمی است. سند های قدیمی همگی حدی به حدی هستند و تشخیص حدود اربعه طبق سند برای مالکین غیر ممکن است. توسط این نقشه مکان دقیق ملک در زمان تفکیک مشخص می شود. نقشه جانمایی پلاک ثبتی کاربرد های زیادی دارد. به عنوان نمونه شما سندی در دست دارید و از مکان ملک آگاهی ندارید. توسط جانمایی پلاک ثبتی مکان ملک مشخص و جانمایی می شود.

با توجه به توضیحات کامل بالا متوجه شدیم که نقشه یو تی ام وضع موجود با نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی چه تفاوت هایی دارد. از نظر حقوقی نقشه جانمایی پلاک ثبتی معتبر و قابل ارائه به ارگان های دولتی می باشد. توجه داشته باشید هزینه تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی یا همان تعرفه جانمایی سند بسیار بالاتر از هزینه تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود است. نقشه یو تی ام وضع موجود پس از نقشه برداری از ملک و ترسیم در یک روز تهیه می شود. اما تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی شامل یک سری امور حقوقی و ملکی است و یک هفته زمان نیاز دارد.

نقشه یو تی ام چگونه تهیه می شود؟

 

تهیه نقشه یو تی ام
تهیه نقشه یو تی ام

به صورت کلی نقشه یو تی ام یک نقشه یا کروکی از یک زمین، ساختمان یا پروژه می باشد که توسط ابزار های نقشه برداری تهیه می شود. جهت تهیه نقشه یو تی ام از دوربین نقشه برداری، گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم استفاده می شود. نقشه یو تی ام و پارامتر های برداشت شده جهت تهیه نقشه UTM بستگی به فرمت و قالب نقشه می باشد.

به صورت کلی نقشه یو تی ام بنا به ارگان سفارش دهنده نقشه و فرمت مورد نیاز تهیه می شود. به عنوان مثال جهت تهیه نقشه یو تی ام شهرداری میبایست رقوم ارتفاعی ملک و گذرهای اطراف نیز برداشت شود. یا جهت تهیه نقشه یو تی ام آب منطقه ای می بایست در کنار تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود، نقشه جانمایی سند نیز تهیه شود.

برداشت یا نقشه برداری زمینی

جهت تهیه نقشه یا کروکی ثبتی یو تی ام از ملک در ابتدا می بایست کلیه اضلاع و شکست های ملک توسط دوربین نقشه برداری برداشت شود. منظور از برداشت ثبت اطلاعات هندسی و ابعاد ملک در دوربین نقشه برداری است.

پس از نقشه برداری حدود اربعه ملک و گذرهای اطراف همچنین حدود املاک مجاور، در این قسمت باید توسط گیرنده شمیم مختصات یو تی ام گوشه های ملک نیز برداشت شود. در برداشت های ثبتی می توان پس از برداشت حدود اربعه توسط دوربین دو نقطه مشترک ایجاد کرد. سپس توسط گیرنده شمیم این دو نقطه نیز برداشت می شود. پس از آن در هنگام ترسیم نقشه می بایست جانمایی سیستم مختصات انجام داد و نقشه را از سیستم مختصات محلی به سیستم مختصات یو تی ام تغییر داد.

ترسیم نقشه یو تی ام چگونه است؟

پس از تهیه و ترسیم نقشه در سیستم مختصات یو تی ام حال می بایست نقشه تهیه شده را روی نقشه هوایی نیز جانمایی کرد. بعد از جانمایی روی نقشه هوایی 1/2000 و ترسیم کادر بندی نقشه یو تی ام تکمیل می شود. سپس از تکمیل نهایی نقشه یو تی ام نقشه تهیه شده ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری می شود. نقشه تهیه شده روی سی دی نیز قرار داده می شود و به همراه نقشه به مالک تحویل میشود.

نقشه های یو تی ام جهت انجام امور ثبتی توسط سامانه شمیم و گیرنده های مولتی فرکانس ماهواره ای تهیه می شوند. با توجه به اجرایی شدن کاداستر و یکپارچه سازی جهت تثبیت موقعیت املاک از این سامانه جهت تهیه نقشه یو تی ام استفاده می شود.

نقشه ی یو تی ام چه کاربردی در امور ثبتی دارد؟

نقشه یو تی ام چه کاربردی در امور ثبتی دارد؟
نقشه یو تی ام چه کاربردی در امور ثبتی دارد؟

به صورت کلی با توجه به اجرایی شدن قانون کاداستر جهت تثبیت املاک در یک سیستم مختصات یکپارچه از نقشه یو تی ام استفاده می کنیم. نقشه های ثبتی یا نقشه های تفکیکی قدیمی مبنای جامع جهت جانمایی پلاک ثبتی می باشند. جهت انجام هرگونه امور ثبتی از جمله جانمایی پلاک ثبتی و تهیه نقشه ثبتی نیازمند یک نقشه جامع و کامل به نام نقشه یو تی ام هستیم.

نقشه های یو تی ام به دلیل دارا بودین یک سیستم مختصات جامع و کامل می توانند طیف وسیعی از املاک کشور را در خود جای دهند. این امور بدین معنا می باشد که پس از نقشه برداری کاداستر کشوری و تهیه نقشه یو تی ام جامع در واقع موقعیت کلیه املاک در این سیستم تثبیت می شود. پس از تثبیت موقعیت جغرافیایی املاک هر ملک یا به تعبیری حدود اربعه هر ملک دارای مختصات و موقعیت انحصاری می شود. در این صورت شاهد اختلافات ثبتی ناشی از تداخل حدود اربعه املاک نخواهیم بود. علت عدم تداخل در حدود املاک بدین دلیل است که هر ملک یک نقشه منحصر به فرد دارد.

نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی چیست؟

همان گونه که می دانید سند های قدیمی و دفترچه ای املاک جدی به حدی میباشد. به عنوان نمونه در یک ضلع درج شده 13 متر حدی به پلاک ثبتی 1701/78 حال جای این پلاک کجاست باید جانمایی صورت بگیرد. ولی در صورت تثبیت موقعیت ملک در سیستم مختصات جغرافیایی مختصات مرکز ملک در سند درج می شود.

توسط گوگل ارث یا نرم افزار های مسیر یابی به راحتی می توان آدرس ملک را پیدا کرد. زیرا مختصات ملک در سند درج شده ولی این امر در سند های قدیمی مقدور نیست. از جمله کاربرد های نقشه یو تی ام میتوان به جانمایی پلاک ثبتی اشاره کرد. پس از تهیه نقشه جانمایی سند می توان برای ملک سند تک برگ درخواست نمود.

از نقشه یو تی ام میتوان برای تهیه نقشه یو تی ام املاک فاقد سند استفاده کرد. پس از تهیه نقشه یو تی ام می توان برای ملک طبق قانون تعیین تکلیف اراضی و املاک فاقد سند یا همان ماده 147 ثبت نام نمود. از کاربرد های دیگر میتوان به تهیه نقشه جهت رفع اختلافات ثبتی اشاره کرد. به صورت کلی نقشه یو تی ام تنها نقشه ای می باشد که در امور ثبتی مورد استفاده قرار می گرد.

نقشه یو تی ام صحیح است یا نقشه شمیم؟

تفاوت نقشه یو تی ام با شمیم
تفاوت نقشه یو تی ام با شمیم

نقشه یو تی ام می تواند طیف وسیعی از نقشه ها را در خود جای دهد. به عنوان نمونه نقشه یو تی ام سایت پلان، نقشه یو تی ام ماده 147، نقشه یو تی ام پروژه راه، نقشه یو تی ام حریم بسیتر رودخانه، نقشه یو تی ام برداشت و ضع موجود و چندین مورد دیگر.

جهت تهیه نقشه یو تی ام می بایست از تجهیزات نقشه برداری استفاده کرد. این تجهیزات از جمله دوربین نقشه برداری و جی پی اس مولتی فرکانسه می باشد. روش کار گیرنده های مولتی فرمانس بدین شکل می باشد که با ارتباط با ماهواره ها موقعیت یک ملک را تثبیت می کند. این نقشه ها که کاربرد های فراوان در امور ثبتی دارد امروزه به نقشه یو تی ام معروف است. در میان عوام مردم از نام های دیگر خلاصه شده از جمله یو تی ام زمین، یو تی ام ملک، یو تی ام زدن، نقشه کشی یو تی ام و … استفاده می شود.

نقشه یو تی ام استاندارد چیست؟

تهیه نقشه یو تی ام دقیق منطبق بر استاندارد های سازمان نقشه برداری نیازمند دانش و تحصیلات در رشته مهندسی نقشه برداری می باشد. جهت تثبیت و ترسیم این نقشه از سخت افزار و نرم افزار نقشه برداری استفاده می شود.

گیرنده مولتی فرکانس جهت دریافت تصحیحات شبکه کاداستر کشوری به سامانه شمیم متصل می شود. سامانه شمیم جهت تثبیت یکپارچه املاک و اراضی مورد استفاده قرار می گیرد. با تثبیت موقعیت املاک توسط گیرنده شمیم یک نقشه جامع و یکپارچه تهیه می شود.

با توجه به استفاده از سامانه شمیم جهت تهیه نقشه یو تی ام جدیدا نقشه های تهیه شده را با نام نقشه شمیم نام می برند. این امر کاملا اشتباه است زیرا نقشه بر مبنای سیستم مختصات یو تی ام است. علت شایع شدن این نام گذاری از ادارات نشات می گیرد. مالکان پس از مراجعه به ادارت و سفارش نقشه ثبتی توسط ادارات به مالک. به اشتباه به مالکین بیان می کنند که نقشه شمیم تهیه کنید.

سامانه های موقعیت یابی یو تی ام

توجه داشته باشید چندین سامانه در کشور جهت تهیه نقشه راه اندازی شده از جمله سمت، هدی، و شمیم که سامانه شمیم یکی از آنهاست. با تواجه به توضیحات فوق نام گذاری نقشه های ثبتی به نام نقشه شمیم کاملا اشتباه است.

به عنوان نمونه چندین مدل نقشه یو تی ام در امور ثبتی استفاده می شود. از جمله نقشه یو تی ام کادر، نقشه یو تی ام تک خطی، نقشه یو تی ام دو خطی و … آیا باید این نقشه ها  را با نام شمیم نام برد؟ پاسخ کاملا روشن است. نقشه یو تی ام نامی جامع و کامل است که پسوند ادامه آن نوع نقشه است، مثل نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی.

نقشه برداری یو تی ام چیست؟

توجه داشته باشید که عملیات نقشه برداری منجر به تولید نقشه یو تی ام می شود و نام بردن از نقشه برداری یو تی ام جهت این عملیات غلط است. به صورت کلی نقشه برداری عملی است کع توسط ان میتوان اطلاعات رقومی و هندسی یک ملک یا زمین را تثبیت کرد.

نقشه یو تی ام یا UTM چیست

مهندس نقشه براری که یک شخص تحصیل کرده در زمینه مهندسی ژئوماتیک است توسط تکنبک های علمی و با استفاده از ابزار های نقشه برداری اقدام به تهیه نقشه یو تی ام می کند. مهندس نقشه برداری توسط دوربین نقشه برداری و گیرنده مولتی فرکانسه شمیم اطلاعات هندسی یک مکان را ذخیره و پس از ترسیم تبدیل به یک نقشه یو تی ام می کند.

فاکتور های نقشه UTM

به صورت کلی نقشه یو تی ام شامل طولها، زوایا، ابعاد و مساحت یک ملک یا پروژه است. نقشه برداری طیف وسیعی از امور ی مهندسی که شامل تعیین موقعیت در سیتم مختصات های مختلف می باشد را شامل می شود. نقشه حاصل یک سری امرو هندسی توسط مهندس نقشه برداری می باشد.

در صورت تهیه نقشه یو تی ام و تثبیت یک ملک در سیستم مختصات یو تی ام در واقع ملک یا پروژه دارای یک شناسه و نقشه هندسی می شود. عبارت یو تی ام همچون عبارت نقشه شمیم یک نام گذاری اشتباه است. این عبارت طرف عوام جامعه به خاط عدم شناخت نقشه برداری و نقشه یو تی نام برده می شود. جهت تهیه نقشه یو تی ام، از روش ها و رشته های مختلف علوم ژئوماتیک استفاده می شود. به عنوان نمونه تهیه نقشه یو تی ام توسط پهپاد( رشته فتوگرامتری)، تهیه نقشه توسط اکوساندر ( هیدروگرافی) ، تهیه نقشه یو تی ام پهنه بندی و سیلاب (رشته جی آی اس ) ، تهیه نقشه جنس خاک ( سنجش از دور و …

سیستم مختصات در نقشه یو تی ام چیست؟

 

سیستم مختصات در نقشه یو تی ام
سیستم مختصات در نقشه یو تی ام

 

جهت تشریح سوال سیستم مختصات در نقشه UTM چیست، به پاسخ تخصصی این سیستم مختصات یا سیستم تصویر می پردازیم. سیستم مختصات UTM یا سیستم مرکاتور معکوس شامل سیستم های تصویر استوانه ای می باشد. این سیستم تصویر از پر کاربرد ترین سیستم های تصویر جهت عملیات نقشه برداری در سطح جهانی می باشد. این سیستم تصویر مورد نظر ما در مقایسه با سیستم مرکاتور مستقیم به جای بهره گیری از خط مدار استوا، از نصف النهار جهانی استفاده می نماید.

سیستم تصویر مرکاتور

سیستم تصویر مرکاتور معکوس جهانی به سیستم تصویر یا مختصات UTM معروف می باشد. استوانه را بر مدار یکی از نصف النهارا ها روی بیضوی مبنا مماس می کنند، سپس عوارض را روی آن تصویر می کنند. در این سیستم، کره به وسیله نصف النهارها به شصت زون شش درجه ای تقسیم می شود. جهت جلوگیری از اعوجاج هر زون شش درجه ای از ۸۴ درجه شمالی تا ۸۰ درجه جنوبی امتداد پیدا می کند.

حول محور نصف النهار مرکز هر زون استوانه را بر بیضوی مماس می کنند. تقسیم بندی به شکلی می باشد که نصف النهار مرکزی قاچ 30 منطبق بر نصف النهار گرینویچ لندن می باشد.

زون بندی نقشه UTM

نقطه مشترک نصف النهار مبدأ سیستم مختصات هر زون منطبق بر مدار استوا می باشد. با اختراع ماهواره ها و امکان ژئودزی فضایی، از بیضوی ها و سیستم W.G.S (سیستم جهانی ژئودزی) استفاده می شود. برای کمتر کردن، نزول مقیاس در دو طرف نصف النهار، به جای مماس نمودن نصف النهار با سطح داخلی استوانه می شود. استوانه ای فرض شود که سطح کره را در دو طرف نصف النهار مرکزی با فاصله مناسب قطع کند.

در این صورت، دو نصف النهار بدست می آید و تغییر مقیاس در نقشه کاهش پیدا می کند. در این موقع، دو نصف النهار استاندارد بوجود می آید و تغیییر مقیاس در نقشه به حد زیادی کاهش پیدا می کند. این سیستم تصویر به UTM شهرت پیدا کرده.

این کره جغرافیایی با شروع از نصف النهار صد و هشتاد درجه به شصت قاچ به عرض شش درجه تقسیم می شود. تصویر هر قاچ با فرض استوانه ای که به فاصله صد و هشتاد کیلومتر در دو طرف نصف النهار مرکزی آن قاچ، سطح کره را قطع کرده است، تهیه می شود.

سوالات متداول نقشه یو تی ام

سوالات متداول نقشه یو تی ام
سوالات متداول نقشه یو تی ام

یو تی ام چه کاربردی در امور ثبتی دارد؟

نقشه های ثبتی یا نقشه های تفکیکی قدیمی مبنای جامع جهت جانمایی پلاک ثبتی می باشند. جهت انجام هرگونه امور ثبتی از جمله جانمایی پلاک ثبتی و تهیه نقشه ثبتی نیازمند یک نقشه جامع و کامل به نام نقشه یو تی ام هستیم.

تهیه نقشه یو تی ام برای شهرداری چگونه است؟ 

در صورتی که نقشه یو تی ام مورد نیاز برای شهرداری جهت جواز ساخت باشد می بایست رقوم ارتفاعی ملک و گذر ها نیز در نقشه درج شود.

نقشه یو تی ام معتبر را از چه مرجعی تهیه کنیم؟ 

نقشه یو تی ام معتبر یعنی نقشه ای استاندارد بر مبنای استاندارد های سازمان نقشه برداری، نظام مهندسی می باشد. این نقشه در صورتی که ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری باشد دارای اعتبار فنی و حقوقی لازم برای ارگان های دولتی می باشد.

نقشه یو تی ام چه تفاوتی با شمیم دارد؟

نقشه یو تی ام یک نقشه برداشت وضع موجود است که در سیستم مختصات جهانی یو تی ام قرار گرفته است. شمیم نیز در واقع یک سامانه موقعیت یابی با نام سامانه شمیم(شبکه مدیریت یکپارچه ملک) است. بدین معنی که این سامانه جامع اطلاعت هندسی املاک را در سیتم جامع کاداستر تثبیت می کند.

چگونه نقشه یو تی ام تهیه کنیم؟

ابتدا باید مشخص کرد که نقشه یو تی ام را جهت سفارش چه ارگانی تهیه می کنیم. به صورت کلی نقشه یو تی ام در فرمت های مختلفی و به درخواست ارگان های دولتی مختلفی تهیه و ارائه می شود.

یو تی ام چگونه تهیه می شود؟

جهت تهیه نقشه یو تی ام از دوربین نقشه برداری، گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم استفاده می شود. به صورت کلی نقشه یو تی ام بنا به ارگان سفارش دهنده نقشه و فرمت مورد نیاز تهیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست