نقشه کش یو تی ام | نقشه کشی یو تی ام

برچسب ها : ,
دسته بندی: نقشه یو تی ام

نقشه کش یو تی ام نامی است اشتباه که برخی مالکان برای مهندس نقشه برداری به کار می برند. حتی امروزه شاهد این موضوع هستیم که رشته نقشه برداری با رشته نقشه کشی که در گرایشات رشته ساخت و تولید و معماری هست اشتباه گرفته می شود.

نقشه کش یو تی ام(نقشه بردار) | نقشه کشی یو تی ام(نقشه برداری یو تی ام)

نقشه کشی یو تی ام نیز از جمله وازه های است که به اشتباه برای تهیه نقشه یو تی ام به کار می رود. در واقع نقشه یو تی ام نقشه ای میباشد که که اطلاعات کامل یک ملک را از جمله ابعاد ، زوایا و مساحت داراست و موقعیت ملک را روی کره زمین نشان می دهد بصورتی که هیچ ملک دیگری نمی تواند آن موقعیت را داشته باشد.

نقشه برداری جهت تهیه نقشه یو تی ام

رشته مهندسی نقشه برداری رشته ای بسیار جامع با گرایش های فراوان در حوزه علوم هندسی زمین می باشد. مهندسین نقشه برداری توسط تجهیزات نقشه برداری از جمله توتال استیشن (دوربین نقشه برداری) و گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم ( جی پی اس شمیم) اقدام به تهیه نقشه یو تی ام ملک می کنند که این عمل را تهیه نقشه یو تی ام می گویند که به اشتباه نقشه کش یو تی ام نام برده می شود.

همان طور که در نرم افزارهای مکان یابی یک موقعیت داشته باشد و این موقعیت روی نقشه نشان داده می شود در واقع تمام اجزای آن نقشه از جمله ملک ها و خیابانها و اتوبانها و غیره همگی دارای مختصات یو تی ام مشخصی هستند که وقتی خودرو از کنار آنها رد می شود با مقایسه مختصات خودرو و این نقاط می توان فهمید که الان خودرو کجاست ، پس در نقشه یو تی ام ملک ما این مختصات ها را تعیین می کنیم .

دقت مختصات یوتی ام در زمانی که ما با حرکت یک خودرو در ارتباط هستیم در حد چند متر است و دلیلش بستگی به موارد بسیار زیادی دارد که از لحاظ فنی پیچیدگی خاص خود را دارد ولی وقتی شما با ملک در ارتباط هستید باید به روش های فنی و تجهیزات مخصوص این دقت را بالا ببرید بصورتی که دقت در حد سانتیمتر قرار بگیرد و بتوان از آن مختصات های یو تی ام جهت تهیه نقشه یو تی ام استفاده نمود .

برداشت ملک در نقشه یو تی ام

موقعیت مکانی ملک و گوشه های آن هم در بحث دقت مختصات مهم هستند و برای مثال دقت تعیین مختصات گوشه یک دیوار سه متری با دقت تعیین مختصات در کنار یک ساختمان ۵ طبقه با هم تفاوت دارد و حتی ابزار مورد استفاده نیز متفاوت است.

لذا پیچیدن نسخه برای تهیه همه نقشه های یو تی ام با یک نوع ابزار نادرست است و خطای بالایی ممکن است در بعضی از آنها بوجود آورد .

در صورتی که از ابتدا مالک زمین نبوده اید و نسبت به پلاک ثبتی ملک اطمینان صد در صد ندارید، قبل از شروع هرگونه عملیات ساختمانی نسبت به جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناسان رسمی دادگستری- نقشه برداری و امورثبتی اقدام نمایید.

مطمئناً هزینه جانمایی پلاک ثبتی که درواقع شما را از تعلق سند به ملک در محل خود مطمئن می سازد در مقابل هزینه های کلی ساخت و ساز بسیار ناچیز است. درصورتی که اهمال در این مهم تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست