1. آلفا مپ
  2. کارشناس رسمی دادگستری
  3. کارشناس رسمی نقشه برداری
کارشناس رسمی نقشه برداری

کارشناس رسمی نقشه برداری

نگاهی به محتوا

کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی

در مقاله کارشناس رسمی نقشه برداری تلاش کرده ایم شرح فعالیت های کارشناس رسمی نقشه برداری را تشریح نماییم. در مقاله کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری سه رشته مربوط به امور ثبتی را به صورت رسمی و کارشناسی بررسی کرده ایم. سه رشته کارشناسی از جمله کارشناس رسمی نقشه برداری، کارشناس رسمی امور ثبتی و کارشناس رسمی راه و ساختمان.

لیست کارشناسان رسمی نقشه برداری، وظایف کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری، کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری تهران. شرایط کارشناس رسمی دادگستری،نقشه یو تی ام کارشناس رسمی نقشه برداری دادگستری، تعرفه کارشناسان رسمی نقشه برداری، کارشناس رسمی امور ثبتی. نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی، نقشه شمیم با مهر کارشناس رسمی دادگستری، نقشه برداری کارشناس رسمی دادگستری. کارشناس رسمی امور ملکی و ثبتی، هزینه کارشناسی کارشناس رسمی دادگستری، هزینه جانمایی پلاک ثبتی کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی.

کارشناس رسمی نقشه برداری دادگستری کیست؟

کارشناس رسمی نقشه برداری یا کارشناس رسمی دادگستری در رشته نقشه برداری و امور ثبتی فردی است با تحصیلات مهندسی عمران-نقشه برداری. کارشناس رسمی نقشه برداری فردی است متخصص دارای تحصیلات آکادمیک و مسلط به امور حقوقی املاک در زمینه ثبتی و حقوقی. در دادگاه، دادگستری و شورای های حل اختلاف جهت ارائه حکم قانونی در امور ثبتی، به نظر قانونی و مستند کارشناس رسمی نیازمند هستیم.کارشناسان رسمی دادگستری، در رشته‌ های مختلف از جمله نقشه ‌بردای، امور ثبتی، راه و ساختمان و… درباره موارد فنی اظهار نظر رسمی و کارشناسی شده می کند. نظر کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری و امور ثبتی در رای دادگستری و قاضی پرونده نقش مهمی دارد.

 

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری
کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری

گروه کارشناسان رسمی نقشه برداری آلفا مپ با همراهی جمعی از متخصصین امور ثبتی، مهندسین نقشه برداری و وکلای خبره در امور ثبتی. آماده همکاری با شهروندان محترم و ارگان ها جهت انجام امور کارشناسی ثبتی و نقشه برداری می باشد. شعار مجموعه ثبتی و حقوقی آلفا مپ انجام پروژه های ثبتی و نقشه برداری تحت نام سامد می باشد. سامد (سریع – استاندارد – معتبر – دقیق).

خدمات کارشناس رسمی آلفا مپ
خدمات کارشناس رسمی آلفا مپ

منابع مقاله کارشناس رسمی نقشه برداری

کارشناس رسمی نقشه برداری – امور ثبتی

[sta_anchor id=”komorsa” unsan=”KOMORSA” /]

کارشناس رسمی دادگستری، یعنی یک فرد که در فنون و علوم تخصصی رشته نقشه برداری دارای تخصص فنی و رسمی است. کارشناس رسمی نقشه برداری به‌ شکل رسمی و کارشناسی طبق مستند قانون درباره پروژه تخصصی ارجاع شده اظهار نظر علمی و فنی می‌کند.

گروه کارشناسان رسمی آلفا مپ
گروه کارشناسان رسمی آلفا مپ

در دادگستری و محاکم قضایی، قاضی مسئول رسیدگی به امور مربوط به یک پرونده از کارشناس رسمی مشورت می گیرد جهت صدور رای. از جمله ویژگی های کارشناس رسمی و امور ثبتی می توان به تعهد و صداقت اشاره کرد. کارشناس رسمی نقشه برداری می بایست در امور ثبتی و پرونده های ارجاع شده طبق تجربیات و قانون اعلام نظر و کارشناسی کند.

رعایت اخلاق حرفه ای در امور کارشناس رسمی دادگستری از اصلی ترین اصول می باشند. جهت ارجاع پروژه های ثبتی و نقشه برداری به کارشناس رسمی دادگستری و امور ثبتی می بایست مواردی را بدانید.

در ابتدای امر می بایست اصالت پروانه فعالیت کارشناس رسمی دادگستری و صحت پروانه را بررسی نمایید. پس از بررسی صحت پروانه کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی پروژه نقشه برداری یا ثبتی را ارجاع نمایید. در ادامه مطلب جامع تشریح کارشناس رسمی نقشه برداری به معرفی کارشناس رسمی نقشه برداری می پردازیم.

خدمات نقشه برداری کارشناسان رسمی دادگستری نقشه برداری

کارشناس رسمی دادگستری، کارشناس دادگستری، کارشناس رسمی امور ثبتی، کارشناس رسمی جانمایی ملک. کارشناس رسمی نقشه یو تی ام، کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی، نقشه utm کارشناس رسمی دادگستری.

لیست کارشناسان رسمی دادگستری، اسامی کارشناسان رسمی دادگستری تهران، کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی، کارشناس رسمی امور ثبتی. نقشه بردار کارشناس رسمی، کارشناس دادگستری نقشه بردار، کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی. نقشه بردار کارشناس رسمی امور ثبتی، نقشه بردار کارشناس رسمی نقشه برداری.

کارشناس رسمی امور ثبتی
کارشناس رسمی امور ثبتی

تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری، وظایف کارشناس رسمی دادگستری امورثبتی، نقشه برداری، نقش کارشناس رسمی دادگستری در حل دعاوی ثبتی. کارشناس رسمی دادگستری تفسیر عکس هوایی، کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی، کارشناس رسمی تهیه عکس هوایی، کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی و نقشه برداری.
اسامی کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی، وظایف کارشناس امور ثبتی، نمونه گزارش کارشناسی امور ثبتی، کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی و نقشه برداری. اسامی کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی تهران، کارشناس رسمی دادگستری جانمایی پلاک ثبتی، مهر کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری.
همچنین در این مقاله بررسی می کنیم که کارشناس رسمی در رشته های نقشه برداری، امور ثبتی و راه و ساختمان چه وظایفی دارد. دانستن و آگاهی حق عموم شهروندان است. در این مثاله سعی شده است صفر تا صد امور کارشناسی رسمی دادگستری بررسی شود.

بیشتر بخوانید: رشته نقشه برداری

شرح فعالیت گروه کارشناسان رسمی آلفا مپ

[sta_anchor id=”sharhkh” unsan=”SHARHKH” /]

گروه کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی و نقشه برداری آلفا مپ متشکل از متخصصین حرفه ای ثبتی، نقشه برداری و حقوقی می باشد. کارشناسان مجموعه حقوقی و ثبتی آلفا مپ در امور تخصصی املاک و اراضی فعالیت دارند. کارشناسان ما در مجموعه آلفا مپ با ارائه مشاوره های حرفه ای و رسمی در انجام تخصصی امور ثبتی و ملکی همراه شهروندان محترم می باشند.

کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی و نقشه برداری
کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی و نقشه برداری

توجه داشته باشید که کارشناس رسمی یک پیشه و مهارت نیست یک اعتبار قانونی و رسمی است. تخصص و پروانه فعالیت کارشناس رسمی که به اشخاص متخصص و با تجربه اعطا می شود. کارشناس رسمی در رشته های اشاره شده باید از تخصص خویش استفاده کند. کارشناسان‌ ‌دادگستری جدای از مدرک تحصیلی در حیطه تخصصی. باید پروانه کارشناس رسمی را از کانون کارشناسان رسمی یا مرکز کارشناسان رسمی دادگستری دریافت کنند.

اهمیت کار کارشناس رسمی دادگستری

[sta_anchor id=”ahamiyat” unsan=”AHAMIYAT” /]

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری در زمینه‌ های تخصصی و قانونی از جمله نقشه برداری اظهار نظر کارشناسی می نماید. در بعضی موارد فنی و حقوقی، قاضی پرونده به منظور دسترسی به امور فنی کارشناسی و تخصصی نیازمند نظر کارشناسان رسمی دادگستری نقشه برداری است. قاضی پرونده پس از بررسی نظر کارشناس رسمی حکم خویش را بر اساس اطلاعات فنی و تخصصی کارشناس رسمی صادر می کند.

وظیفه کارشناس‌ رسمی نقشه برداری و کارشناس رسمی قوه ‌قضاییه تحلیل و بررسی موارد حقوقی و فنی بر مبنای اطلاعات تخصصی می باشد. ارائه نظرات کارشناسی و فنی بر مبنای قانون و عدالت به اجرای صحیح امور حقوقی پرونده ثبتی کمک می کند .تاکید می کنیم که نظر کارشناسی کارشناسان رسمی می بایست کاملا بی طرف باشد و صرفا به منظور قضاوت به حق باید ارائه شود.

مهر کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری
مهر کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری

به عنوان نمونه وقتی یک قاضی محترم بخواهد ارزش یک ملک را مشخص نماید این امر را به کارشناس رسمی ارجاع می دهد. تعیین کارشناسی قیمت یک ملک یکی از دلایل اثبات دعوی می باشد که می تواند از طرف قاضی پرونده درخواست شود.

بیشتر بخوانید: کارشناس رسمی دادگستری

به صورت خلاصه و عامیانه بیان می کنیم که کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری نقش دستیار قاضی پرونده در دعاوی ثبتی را دارد. در نمونه دیگر اگر در حد و مرز یک ملک طرح دعوی شود، قاضی جانمایی ملک را به کارشناس رسمی نقشه برداری ارجاع می کند.

کارشناس رسمی نقشه برداری بر مبنای تخصص خویش نقشه یو تی ام تهیه می کند و پروسه جانمایی پلاک ثبتی را انجام می دهد. نظر کارشناس رسمی در پرونده های ثبتی مبنای رای برای دادگستری محسوب می شود و مبنای عدله پرونده ثبتی است.

کارشناس رسمی دادگستری یعنی چه؟

[sta_anchor id=”karshenesyani” unsan=”KARSHENESYANI” /]

همانطور که از این جمله مشخص است، کارشناس رسمی دادگستری متشکل از سه واژه است، کارشناس، رسمی و دادگستری. کارشناس به معنای شخص است که در زمینه دانش و تجربه فنی خویش تجربه زیادی داشته باشد. کارشناس متخصص می بایست به علم روز رشته خویش کاملا آگاه باشد و  ارتباط برقرار کند و موارد فنی و تخصص را تجزیه و تحلیل کند.

واژه رسمی تاکید کننده این مطلب است که مراجع ذیصلاح این صلاحیت را به کارشناس اعطا کرده اند. واژه دادگستری نیز که معرف حضور همه هست و مرجعی است جهت رسیدن به نتایج قانونی بر مبنای عدل و داد. کارشناس رسمی می بایست در صورت بروز اختلافات، بتواند از ابعاد مختلف موضوع را تحلیل کند.کارشناس رسمی می بایست با مشورت با اشخاص با تجربه به نتیجه مثبت دست پیدا کند. پس از تحلیل و بررسی در نهایت می بایست برای اختلاف حاصله راهکار فنی و  قانونی ارائه کند. دادگستری باشد.

نقش کارشناس رسمی دادگستری در حل دعاوی ثبتی
نقش کارشناس رسمی دادگستری در حل دعاوی ثبتی

از گذشته تا کنون انسان ها برای حل مشکلات پیش آمده نیازمند همفکری و استفاده از دانش و تجربه همفکران می باشند. در این اصل و روند طبیعی جهان، قضات دادگستری نیز از این اصل مستثنی نیستند و جهت صدور رای نیازمند نظر کارشناس هستند. دامنه علوم بسیار گسترده می باشد و فردی نیست که به دامنه وسیع همه علوم مشرف باشد.

در زمان حال در بسیاری از رشته ها، چندین شاخه و زیر مجموعه وجود دارد. در این رشته ها افراد بصورت تخصصی مشغول به تحقیق و پژوهش هستند. با توجه به وسعت علوم علت مشورت و اهمیت نظر کارشناسان رسمی در هر رشته، مشخص پیدا می شود. با توجه به گستردگی علوم تخصصی، قضات و دادگستری برای مرتفع نمودن اختلاف پرونده های ثبتی. نیازمند استفاده از نظر و تجربه کارشناسان رسمی دادگستری می باشند.

نقش کارشناس رسمی برای دادگستری

[sta_anchor id=”naghkdad” unsan=”NAGHKDAD” /]

کارشناسان رسمی دادگستری نقشه برداری در واقع نقش ناوبری برای محاکم قضائی برای حل مشکلات و تصمیم گیری بهینه را دارند. کارشناس رسمی دادگستری می تواند با مجموعه های قوه محترم قضائیه همکاری داشته باشد. کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی می تواند با سایر ارگانهای دولتی، سازمان ها و یا شهروندان نیز همکاری داشته باشد. هیچ محدودیتی در انجام پروژه به صورت شخصی در این زمینه وجود ندارد.

قضات محترم دادگستری، جهت حل پرونده های که نیاز به دانش و تخصص دارند. از افراد خبره ثبتی و با تجربه بهره می برند. در حوزه املاک و اراضی کارشناس رسمی امور ثبتی می تواند باعث حل بسیاری از مشکلات ثبتی موجود در پرونده های ثبتی باشد.

به عنوان نمونه فردی مدعی است که ملک مجاور وارد زمین وی شده است. اصطلاحا به حدود اربعه ملک ایشان تجاوز شده است. در چنین مواقعی اگر افراد بتوانند از یک کارشناس رسمی ذیصلاح بهره بگیرند، مسیر جهت رفع مشکل هموار می شود.

کارشناس دادگستری نقشه بردار
کارشناس دادگستری نقشه بردار

اگر مشکل ثبتی در محل حل نشود فرد شاکی به دادگاه حقوقی مراجعه و طرح دعوی می کند. با توجه به تخصصی بودن مشکل، قاضی پرونده دستور بررسی را به کارشناس دادگستری می سپارد. کارشناس رسمی پس از مراجعه به دادگاه و مطالعه اطلاعات پرونده، اظهارات طرفین دعوی را بررسی می کند. در انتها پس از بررسی سوابق ثبتی ملک مورد مناقشه و املاک مجاور نظریه خویش را به دادگاه ارائه می نماید.

اگر هر یک از طرفین به نظریه کارشناسی اعتراض داشته باشند، با نظر قاضی پرونده، بررسی مجدد به هیات 3 نفره ارجاع داده می شود. در صورتی که اعتراض ادامه داشته باشد، به کارشناسان هیاتی ارجاع می گردد. تشخصی اعتراض و ارجاع به هیئت کارشناسی در صلاحیت دادگاه و قضات محترم می باشد.

چگونه میتوان پروانه کارشناس رسمی را دریافت نمود؟

[sta_anchor id=”chegonedar” unsan=”CHEGONEDAR” /]

راه های دریافت پروانه کارشناس رسمی دادگستری:
1- مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به آدرس تارنمای www.judiciarybar.ir
2- کانون کارشناسان رسمی دادگستری به آدرس تارنمای www.hcioe.org
مرکز کارشناسان رسمی به نسبت کانون کارشناسان زمان کوتاه تری از تاسیسشان می گذرد. کارشناسان چه از مرکز و چه از کانون، موفق به دریافت پروانه کارشناسی بشئند، تفاوتی با هم ندارند و در دادگستری با نظری یکسان ارجاع پرونده شکل می گیرد.
مواردی که یک کارشناس رسمی را نسبت به افراد دارای تحصیلات متفاوت می کند، تجربه و دانش رسمی بالا در تهیه گزارش های کارشناسی می باشد. کارشناس رسمی دادگستری می بایست بر مبنای تجربه و دانش تخصصی اعلم نظر کند.

نگارش گزارش کارشناسی توسط کارشناس رسمی نقشه برداری

[sta_anchor id=”negareshg” unsan=”NEGARESHG” /]

گزارش کارشناسی که توسط کارشناس رسمی دادگستری تهیه و تدوین می شود. شامل مقدمه که در این قسمت شعبه دادگاه، شماره پرونده، شماره و تاریخ ابلاغ و نام طرفین دعوی ذکر می شود.

در انتها موضوع کارشناسی پرونده قید می گردد. به عنوان نمونه ارزیابی یک آپارتمان با شماره پلاک ثبتی 1025/25 یا تعیین اجاره، سرقفلی. در ادامه گزارش شرح کوتاهی از وضعیت ثبتی آپارتمان قید می شود.

نکته مهمی که در مورد نظریه کارشناس وجود دارد این است که می بایست مستدل، قابل دفاع، منطقی و بدون ابهام باشد. این بخش در واقع مهم ترین بخش گزارش کارشناسی کارشناس رسمی است. بسیاری از قضات محترم دادگاه بدلیل مشغله کاری زیاد، به صورت مستقیم این بخش از گزارش را مطالعه می کنند، بنابر این نهایت دقت و صراحت و نگرش دقیق را در این بخش می بایست اعمل کرد.

تفاوت صلاحیت های کارشناسان رسمی دادگستری

[sta_anchor id=”tafavots” unsan=”TAFAVOTS” /]

از نظر صلاحیت های اعطائی به کارشناسان رسمی دادگستری، در برخی موارد تفاوت های کمی وجود دارد. مراجع صدور پروانه کارشناس رسمی دادگستری، دیدگاه های مختلفی را در این زمینه دارند. در کانون برای کارشناسان رسمی رشته امور ثبتی، صلاحیت ارزیابی واحد های مسکونی، اداری و تجاری ارائه نمی گردد. اما این صلاحیت در مرکز اعطا می گردد. در نمونه دیگر در مرکز به کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان پس از طی کردن دوره های مربوطه، صلاحیت تفسیر عکس هوایی اعطا می گردد.

نکته مهم در کسب صلاحیت ها، صرف نظر از داشتن آن صلاحیت در دفترچه کارشناسی نمی باشد. کارشناس رسمی شخصی است که در حیطه تخصصی خویش می بایست تجربه و دانش کافی داشته باشد. از نظر تئوری این موضوع اهمیت ندارد، مهم این است که در عمل تجربه و صلاحیت کارشناس، در حل مسائل تخصصی پرونده های ثبتی، حل کننده مشکلات ثبتی موجود باشد.

اسامی کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی تهران
اسامی کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی تهران

کارشناسان رسمی هستند که علی رغم داشتن یک صلاحیت ویژه، در آن حوزه فعالیت نمی کنند. این کارشناسان بیان می دارند که تجربه لازم را در این زمینه کسب نکرده اند. این موضوع، یکی از موارد انصراف از برخی کارشناسان از کارشناسی برخی پرونده ها می باشدکه در واقع نداشتن تجربه لازم است. در این صورت می بایست قاضی محترم پرونده با این انصراف موافقت کند.

در غیر این صورت کارشناس موظف به ارائه گزارش کارشناسی می باشد. کارشناس رسمی دادگستری می بایست در صلاحیت های اعطا شده به صورت حرفه ای عمل کند. کارشناس می بایست در حیطه صلاحیت های تخصصی نظرهای کارشناسی دقیق و مستند ارائه کند که مورد اعتراض واقع نشود.

مراحل ارجاع پرونده ثبتی به کارشناس رسمی نقشه برداری

[sta_anchor id=”erjapp” unsan=”ERJAPP” /]

ارجاع پرونده ثبتی به کارشناس رسمی بصورت موردی می باشد و بستگی به حوزه کار کارشناس دارد. به عنوان مثال کارشناس رسمی دادگستری در تهران در حوزه های ثبتی مختلفی فعالیت دارند. یک کارشناس رسمی نقشه برداری در دماوند یا لواسان می تواند بر روی پرونده های ثبتی این حوزه ها فعالیت کند.

کارشناس رسمی دادگستری می بایست در سامانه ثنا، قوه قضاییه ثبت نام نماید و شماره تماس که به نام کارشناس ثبت می شود. پس از ثبت شماره تماس توسط کارشناس رسمی، ابلاغیه ارجاع پرونده اطلاع رسانی می شود. پس از دریافت پیامک ابلاغیه ارجاع پرونده ثبتی، کارشناس با مراجعه به پورتال ارجاع پرونده را در سامانه عدل ایران، دریافت می نماید.

پس از دریافت ابلاغیه توسط پورتال،کارشناس رسمی می بایست به شعبه دادگاه مراجعه کند. پس از مطالعه پرونده، یادداشت برداری و اطلاعات تماس مدعیان پرونده، جهت تدوین گزارش کارشناسی برنامه ریزی کیفی را انجام دهد. در ابتدا کارشناس باید به اتفاق طرفین، از مکان مورد مناقشه بازدید به عمل آورد و اظهارات طرفین را گوش کرده و یادداشت برداری نماید.

در صورتی که طرفین دعوی مستندات مکتوب ارائه نمایند که در پرونده ثبت نشده باشد. کارشناس رسمی نقشه برداری باید این اسناد را دریافت و بعنوان اسناد مرجع، ضمیمه گزارش کارشناسی کند. در انتها پس از این پروسه، می بایست با دقت بسیار و با مشورت و نظر سایر همکاران کارشناس با تجربه. در موعد تعیین شده برای کارشناسی، گزارش خود را به دادگاه تقدیم نماید.

شکایت دادگاه از کارشناس رسمی دادگستری

[sta_anchor id=”shekayatd” unsan=”SHEKAYATD” /]

اگر بدون هیچ عذر موجه، تاخیری جهت ارائه گزارش کارشناسی توسط کارشناس رسمی ایجاد شود. دادگاه می تواند برای کارشناس رسمی دادگستری ثبت تخلف اعلام نماید و مراتب به کارشناس اعلام می شود.

در صورتی که بنا به هر دلیل (بیماری-مسافرت) شرایط کارشناسی برای کارشناس رسمی مقدور نباشد. میبایست موضوع به صورت مکتوب به دادگاه تقدیم شود تا موجب ثبت تخلف برای کارشناس نشود. در مواردی دیگر نیز که کارشناس رسمی نقصی در پرونده داشته باشد و نسبت به رفع نواقص اقدام نکند می بایست جوابگو دادگاه باشد.

به عنوان نمونه کارشناس رسمی در پرونده جانمایی پلاک ثبتی در صورت ارائه گزارش کارشناسی جهت دفاع باید در دادگاه حاضر شود. در صورتی که پرونده دارای نکات و گزارش های خلاف عرف کارشناسی باشد کارشناس با تذکر قاضی مواجه می شود. مبنای نظر و گزارش کارشناس می بایست بر مبنای دانش، تجربه و عدالت باشد.

تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری
تعرفه دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری

توجه داشته باشید شخص کارشناس رسمی دادگستری برتری اجتماعی نسبت به شهروندان یا طرفین دعوی پرونده ندارد. کارشناس رسمی می بایست بدون در نظر گرفتن منافع شخصی نظر کارشناسی را بر مبنای عدل و داد و احقاق حقوق ارائه کند.

جای تشکر و موجبات سپاسگزاری دارد که اخیرا برخی شعب دادگاه، گزارشات کارشناسی را توسط سیستم دریافت می کنند. در این حالت کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری می تواند به آسانی بعد از تهیه گزارش، در وبسایت آپلود نماید. توسط این روش دیگر نیازی به مراجعه حضوری کارشناس نیست و کارشناس رسمی تمرکز بیشتری روی پرونده دارد.

امیدواریم که سیستم محترم قوه قضائیه در این زمینه پرونده های کارشناسی بدون مراجعه حضوری رفع رجوع بشود. جهت این موارد می توان استثنا در نظر گرفت، در مواردی که نیاز به جلسات یا حضور کارشناس رسمی نقشه برداری باشد.

کارشناس رسمی دادگستری می بایست اصل عدالت را سر لوحه کارهای خویش قرار دهد. پایبند بودن به اساسنامه نظام مهندسی و کانون کارشناسان رسمی را در کارهای کارشناسی امور ملکی را باید بکار گیرد. به عنوان نمونه در تفسیر عکس هوایی جهت بررسی کشت و زرع، کارشناس رسمی نقشه برداری می بایست نظر را طبق تفسیر دقیق کارشناسی اعلام کند.

در نمونه دیگر که توسط کارشناس رسمی رشته امور ثبتی انجام می شود. جهت جانمایی پلاک ثبتی کارشناس رسمی می بایست جانمایی ملک را به صورت دقیق و مهندسی طبق سوابق و نقشه های ثبتی تهیه کند. نظر دو فرد که راجع به یک ملک مناقشه دارند نباید روی نظر کارشناس رسمی تاثیر گذار باشد. رکن اصلی یک کارشناس حرفه ای رعایت عدالت محوری می باشد. اعاده حقوق افراد طبق قانون در انجام یک کار کارشناسی امور ثبتی می بایست در صدر اهداف کارشناس رسمی نقشه برداری باشد.

کارشناس رسمی می بایست به علوم حقوقی و مهندسی تسلط کافی را داشته باشد. الزامی ندارد که کارشناس رسمی نقشه برداری روی تمام موضوعات حقوقی تسلط و تخصص داشته باشد. تخصص کارشناس نقشه برداری دادگستری می بایست در حوزه صلاحیت های تعریف شده باشد. در برخی پرونده ها که مشکلات حقوقی خارج از حوزه صلاحیت کارشناس رسمی را داشته باشند، جهت بررسی جزئیات ، می بایست با وکلای حقوقی در زمینه کارشناسی امور ثبتی کمک گرفت.

کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی و نقشه برداری

[sta_anchor id=”kooooorrv” unsan=”KOOOOORRV” /]

جهت انجام یک پرونده ارجاع شده جهت امور ثبتی کارشناس رسمی نقشه برداری یا کارشناس امور ثبتی می بایست به دو نکته توجه کند. جهت انجام تخصصی و حقوقی یک پرونده جانمایی پلاک ثبتی نقشه بردار کارشناس رسمی باید از دو اصل قانون و اصول مهندسی پیروی کند. اصول حقوقی در واقع مواردی است که مستند قانون در امور ثبتی تدوین کرده است.

کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی
کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی

اصول مهندسی نیز در واقع انجام کار به صورت دقیق طبق اصول فنی و مهندسی نقشه برداری است. در امور ثبتی در صورت خطا در جانمایی پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی نقشه برداری مشکلات جبران ناپذیری برای مالکین به وجود می آورد. امروزه املاک جز سرمایه های اصلی افراد در جامعه می باشند و انجام تخصصی امور مربوط به املاک به صورت دقیق بسیار اهمیت دارد.

عمده مشکلات ثبتی بین مالکین در تداخل پلاک های ثبتی و حدود اربعه املاک می باشد. جهت حل مشکلات ثبتی کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی نقش تاثیرگذاری دارند. جهت حل مشکلات ثبتی کارشناس رسمی رشته امور ثبتی وظیفه جانمایی پلاک های ثبتی طبق سوابق ثبتی را دارد که امری حقوقی و مهندسی است.

در برخی موارد جهت مطابقت نقشه های ثبتی در سالیان گذشته می بایست عکس های هوایی دهه 30 و 40 تهیه و تفسیر شود. جهت تهیه و تفسیر عکس هوایی می بایست به کارشناس رسمی رشته نقشه برداری و امور ثبتی مراجعه کرد.

بیشتر بخوانید: جانمایی پلاک ثبتی

کارشناس رسمی دادگستری به علت تحصیلات آکادمیک و کسب دانش در زمینه امور مهندسی و ثبتی. تجربه کافی جهت اعلام نظر و گزارش راجع به یک موضوع ثبتی را دارد. نظر کارشناس رسمی نقشه برداری به‌ صورت رسمی و مستند در دادگاه و دادگستری راجع یک موضوع نقشه برداری و امور ثبتی، مستندی است جهت اعلام رای در دادگستری.

کارشناسان رسمی دادگستری به دلیل تجربه، مهارت و تخصصی که در رشته نقشه برداری و امور ثبتی دارند. پس از قبولی در آزمون پروانه کارشناس رسمی نقشه برداری را از کانون کارشناسان رسمی و قوه قضاییه دریافت می کنند. پس از دریافت پروانه کارشناسی رسمی نقشه برداری و امور ثبتی کارشناس مربوطه می تواند طبق شرح صلاحیت مربوطه اقدام به فعالیت کند.

خدمات کارشناسی رسمی و امور ثبتی تهران

[sta_anchor id=”khtehrooo” unsan=”KHTEHROOO” /]

کارشناس رسمی دادگستری، کارشناس رسمی دادگستری کرج، کارشناس رسمی دادگستری تهران، کارشناس رسمی دادگستری لواسان، کارشناس رسمی دادگستری غرب تهران، کارشناس رسمی دادگستری شرق تهران. کارشناس رسمی دادگستری شمال تهران، کارشناس رسمی دادگستری جنوب تهران، کارشناس رسمی دادگستری حوزه ثبتی لواسان، کارشناس رسمی دادگستری حوزه ثبتی دماوند.

اسامی کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی، وظایف کارشناس امور ثبتی، نمونه گزارش کارشناسی امور ثبتی، کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی و نقشه برداری. کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی تهران، کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی دماوند،کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی تهران، کارشناس امور ثبتی، نقشه UTM کارشناس رسمی دادگستری.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه شمیم، کارشناس رسمی دادگستری جانمایی ملک، تعرفه کارشناس رسمی نقشه برداری، مهر کارشناس رسمی دادگستری، مهر کارشناس رسمی امور ثبتی.

شرح فعالیت های کارشناس رسمی نقشه برداری

[sta_anchor id=”sharrrrf” unsan=”SHARRRRF” /]

کارشناس رسمی نقشه برداری و اطلاعات مکانی، تعرفه کارشناس رسمی، وظایف کارشناس رسمی دادگستری. لیست کارشناسان رسمی، لیست کارشناس دادگستری در امور ثبتی، تعرفه نقشه برداری کارشناس رسمی، کارشناس رسمی قدمت بنا، کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی.

کارشناس رسمی تهیه عکس هوایی، کارشناس رسمی نقشه هوایی، کارشناس رسمی دادگستری تفسیر عکس هوایی، کارشناس رسمی عکس هوایی. کارشناس رسمی جانمایی سند، کارشناس رسمی دادگستری نقشه یو تی ام، نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی رشته امور ثبتی، کارشناس رسمی دادگستری جانمایی پلاک ثبتی، کارشناس رسمی نقشه برداری نقشه یک دوهزارم.

نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی نقشه برداری، نقشه شمیم با مهر کارشناس رسمی دادگستری، نقشه برداری کارشناس رسمی دادگستری. کارشناس رسمی امور ملکی و ثبتی، هزینه کارشناسی کارشناس رسمی دادگستری، هزینه جانمایی پلاک ثبتی کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی.

تهیه نقشه ثبتی توسط کارشناس رسمی نقشه برداری

[sta_anchor id=”naghsabtiii” unsan=”NAGHSABTIII” /]

نقشه یو تی ام شهرداری با مهر کارشناس رسمی دادگستری، نقشه یو تی ام ثبت با مهر کارشناس رسمی، نقشه 2000/1 با مهر کارشناس رسمی دادگستری. نقشه 500/1 با مهر کارشناس رسمی دادگستری، ، کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه برداری.

خدمات کارشناس رسمی دادگستری، نقشه بردار کارشناس رسمی، نقشه برداری UTM کارشناس رسمی دادگستری، کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی سنگ لشگری. جانمایی معکوس پلاک ثبتی کارشناس رسمی امور ثبتی، تهیه نقشه کادر و بلوکی کارشناس ثبتی، نقشه برداری ثبتی کارشناس رسمی نقشه برداری.

کارشناس رسمی دادگستری ثبتی UTM شمیم، نقشه تک خطی با مهر کارشناس رسمی دادگستری، نقشه دو خطی با مهر کارشناس رسمی دادگستری. جستجوی کارشناس رسمی تهران، دستمزد کارشناس رسمی دادگستری، نقشه ثبتی با مهر کارشناس رسمی دادگستری.

اهمیت کار کارشناس رسمی رشته نقشه برداری و امور ثبتی

[sta_anchor id=”ahamiyatk” unsan=”AHAMIYATK” /]

اهمیت حضور کارشناس رسمی نقشه برداری بدین علت است که، کارشناس با املاک اراضی و سرمایه شهروندان سر و کار دارد. توجه داشته باشید که املاک و اراضی از جمله مهمترین دارایی شهروندان از نگاه فعالان اقتصادی و دارایی می باشد.

نقش کارشناس رسمی دادگستری
نقش کارشناس رسمی دادگستری

به عنوان مثال وقتی که قصد سرمایه گذاری در حوزه املاک دارید، می بایست با کارشناس رسمی امور ثبتی مشورت کنید. شاید برای شما سوال باشد که چه نیازی به مشورت است، در ادامه اهمیت استفاده از خدمات کارشناس رسمی را بیان می کنیم.

قبل از خرید یک ملک و تهیه نقشه یو تی ام ملک توسط کارشناس رسمی رشته نقشه برداری. استعلام ثبتی ملک توسطط کارشناس دریافت می شود که ملک در اراضی ملی و منابع طبیعی واقع نشده باشد. همچنین کارشناس رسمی دادگستری با مطالعه پرونده ثبتی حق ریشه ملک را بررسی می کند که از لحاظ ثبتی مشکلی وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: نقشه یو تی ام کارشناس رسمی

نقشه یو تی ام ممهور به مهر کارشناس رسمی تهیه شده توسط کارشناس رسمی جهت معاملات بسیار حائز اهمیت می باشد. توسط نقشه UTM تهیه شده حدود اربعه ملک و گذر ها با مختصات یو تی ام توسط دوربین نقشه برداری و گیرنده شمیم برداشت می شود. نقشه یو تی ام در قولنامه درج می شود تا در صورت بروز اختلاف ثبتی در آینده به عنوان سندی هندسی در دست شما باشد.

حل اختلاف ثبتی توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری

[sta_anchor id=”ekhtelaffff” unsan=”EKHTELAFFFF” /]

در موارد دیگر جهت حل اختلاف در حد و مرز زمین ها می بایست عکس هوایی دهه های گذشته تهیه شود. کارشناس رسمی نقشه برداری پس از تهیه عکس هوایی و تفسیر عکس هوایی حد و مرز زمین را نسبت به زمان حال بررسی می کند. در مواردی که مرز زمین ها توسط سیلاب یا تصرف از بین می رود تهیه عکس هوایی و تفسیر توسط کارشناس رسمی نقشه برداری بسیار با اهمیت است.

در نمونه دیگر جهت بررسی و صحت یک پلاک ثبتی،کارشناس رسمی نقشه یو تی ام وضع موجود را تهیه می کند. پس از بررسی سوابق ثبتی پلاک های ثبتی صحت یا عدم صحت پلاک ثبتی در محدوده تعرفه شده را مشخص می کند. در صورت عدم همخوانی یا تداخل پلاک های ثبتی کارشناس رسمی با جانمایی پلاک ثبتی این مشکل را مرتفع می کند.

نقشه یو تی ام کارشناس رسمی
نقشه یو تی ام کارشناس رسمی

کارشناسان رسمی دادگستری نقشه برداری و امور ثبتی می‌توانند با تعیین حدود اربعه زمین. و مطابقت مساحی ارزش املاک و اراضی را به صورت دقیق و کارشناسی شده مشخص کنند. جهت خرید املاک و اراضی جدای از استعلامات ثبتی و تهیه نقشه یو تی ام. کارشناس رسمی رشته نقشه برداری می تواند قیمت و ارزش ملک را نیز مشخص کند.

در صورتی اختلاف ثبتی از جمله تداخل در مرز ها و مساحت وجود داشته باشد. کارشناس رسمی نقشه برداری می‌تواند با تخصص خویش علت به وجود آمدن این مشکلات را بررسی کند. همچنین فرد محق در این زمینه را مشخص نماید و از طریق مراجع قضایی حق و حقوق وی را مشخص کند.

نکات اخلاقی کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری

[sta_anchor id=”akhlaghn” unsan=”AKHLAGHN” /]

•    کارشناس رسمی نقشه برداری ملزم است نسبت به تمام اسرار و مسائل مربوط به کار ارجاع شده باید راز دار باشد.
•    نحوه محاسبه دستمزد کارشناس رسمی دادگستری طبق تعرفه‌ وزارت دادگستری می باشد.
•    اگر کارشناس جهت کارشناسی می بایست به مسافت دورتری بروند. ایاب و ذهاب در این امر بر اساس کیلومتر محاسبه می شود.
•    کارشناس رسمی دادگستری باید در مواردی که مقام قضایی، حضور او را در جلسه دادرسی ملزم می‌کند حاضر شود.
•    کارشناس رسمی نقشه برداری می بایست در گزارش ‌های فنی و کارشناسی تنظیمی ادب و احترام را رعایت کند.
•    تمام تلاش کارشناس رسمی می بایست در راستای احقاق حقوق بر مبنای عدالت باشد.
•    نظر مالکین در یک ملک مورد مناقشه نباید تاثیری در نظر کارشناس داشته باشد.
•    کارشناس رسمی نقشه برداری باید تمام دقت خویش را به کار گیرد جهت تهیه یک نقشه هندسی و مستند.
•    در زمینه پرونده های ثبتی کارشناس رسمی می بایست وقت شناس و دقیق باشد و زمان را اولویت قرار دهد.
•    پرونده و اسناد ارائه شده مالکین به کارشناس رسمی نباید در اختیار افراد دیگر قرار بگیرد
•    در پرونده های ثبتی اسناد و نقشه های ثبتی نباید توسط کارشناس رسمی به اشخاص ثالث داده شود.

روند کاری پرونده کارشناس رسمی دادگستری

[sta_anchor id=”ravandk” unsan=”RAVANDK” /]

بررسی پرونده ثبتی برای کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری به شرح ذیل می باشد:
1.    حضور در دادسرا و مطالعه پرونده مورد نظر و اینکه قاضی دادگاه از کارشناس خودش چه انتظارات و توقعاتی را داراست
2.    بازدید محل به همراه صاحب ملک یا وکیل حقوقی صاحب ملک و دریافت تمامی مدارک زمین از قبیل نقشه ثبتی،سند
3.    در صورت لزوم برداشت وضع موجود ملک و تهیه نقشه UTM
4.    تهیه نقشه ها و عکس های مورد نظر با مراجعه به سازمان نقشه برداری کشور
5.    پیاده سازی و براورده کردن خواسته های قاضی بر روی عکس ها و نقشه های سنوات مختلف
6.    گزارش نویسی براساس ضوابط گزارش نویسی حقوقی دادگاه
7.    حضور مجدد در دادگاه و بیان اظهارات و نتیجه بررسی تخصصی خویش به قاضی در صورت لزوم

رشته های فعال در کانون کارشناسان رسمی دادگستری

کارشناس رسمی رشته برق، ماشین آلات و تاسیسات، کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان، کارشناس دادگستری رشته امور وسایل نقلیه، کارشناس رسمی رشته حسابداری.

بیشتر بخوانید: قانون تعیین تکلیف املاک فاقد سند

به عنوان مثال در یک موضوع ثبتی جهت حل اختلاف ثبتی بر سر حدود اربعه یک ملک نیاز به جانمایی پلاک ثبتی می باشد. پس از بررسی پرونده در دادگستری توسط قاضی دستور جانمایی پلاک ثبتی ارائه می شود. جهت جانمایی پلاک ثبتی این امر به کارشناس رسمی رشته امور ثبتی ارائه می شود.

در مثال دیگر سند یک ملک توسط منابع طبیعی به دلیل عدم کشت و زرع و سابقه احیا طبق ماده 56 باطل شده است. در این موارد پرونده های قاضی پرونده دستور تهیه عکس هوایی و تفسیر عکس های هوایی را صادر می کند. جهت تهیه و تفسیر عکس هوایی جهت بررسی سابقه احیا این امر در تخصص کارشناس رسمی نقشه برداری و اطلاعات مکانی می باشد.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه‌ برداری و اطلاعات مکانی

[sta_anchor id=”ksurveyor” unsan=”KSURVEYOR” /]

یکی از صلاحیت‌ های کارشناس رسمی رشته نقشه ‌برداری تهیه نقشه های توپوگرافی به مقیاس 1:200 می‌باشد. تهیه نقشه های توپوگرافی توسط کارشناس رسمی در مقیاس های مختلف تهیه می شود. کارشناس رسمی از روش های مختلفی جهت تهیه نقشه توپوگرافی استفاده می کند. جهت تهیه نقشه توپوگرافی کارشناس رسمی نقشه برداری از دوربین نقشه برداری، گیرنده مولتی فرکانسه و پهپاد استفاده می کند.

نقشه بردار کارشناس رسمی نقشه برداری
نقشه بردار کارشناس رسمی نقشه برداری

پس از تهیه نقشه توپوگرافی در سیستم مختصات یو تی ام توسط کارشناس رسمی، کارشناس مربوطه وظیفه محاسبه احجام عملیات خاکی طبق دیتا های تهیه شده را دارد. پس از محاسبه حجم عملیات خاکی توسط کارشناس نقشه برداری صورت جلسه را طی یک گزارش کارشناسی به کارفرما ارائه می کند.

معمولا در مواقعی از کارشناس رسمی نقشه برداری جهت تهیه نقشه توپوگرافی و ارائه گزارش کارشناسی استفاده می شود. که اختلاف در محاسبه احجام در پروژه بوجود آمده باشد و کارشناس رسمی نقشه برداری باید گزارش را به صورت ممهور شده ارائه دهد.

تهیه نقشه‌ یو تی ام مساحی املاک و اراضی در مقیاس های یک دوهزارم و یک پانصدم و تعیین حدود اربعه. و مطابقت با حدود اربعه املاک و اراضی از صلاحیت ‌های مهم کارشناس رسمی دادگستری نقشه ‌برداری می باشد. کارشناسان رسمی رشته نقشه ‌برداری صلاحیت پیاده نمودن حدود اربعه املاک یا همان نقشه یو تی ام بر روی نقشه هوایی یک دوهزارم را دارند.

بیشتر بخوانید: نقشه برداری صنعتی

همچنین در برخی موارد می بایست نقشه یو تی ام وضع موجود ملک روی عکس هوایی دهه 30 و 40 جانمایی شود. جانمایی نقشه یو تی ام روی عکس هوایی و تفسیر عکس هوایی نیز از جمله صلاحیت های کارشناس رسمی نقشه برداری می باشد.

تهیه و تفسیر عکس هوایی توسط کارشناس رسمی نقشه برداری

[sta_anchor id=”tafsiraks” unsan=”TAFSIRAKS” /]

کارشناس رسمی نقشه برداری یکی از صلاحیت‌های مهم و قابل استناد ثبتی است. کارشناس رسمی دادگستری می‌تواند نقش مهمی در سلامت معاملات املاک و اراضی داشته باشد. به نحوی که می بایست قبل از خرید ملک، توسط کارشناس رسمی استعلام ثبتی ملک را دریافت کرد. با توجه به ارزشمندی املاک و اراضی جهت سرمایه گذاری، کارشناس رسمی نقشه برداری موظف است.

کارشناس رسمی تهیه عکس هوایی
کارشناس رسمی تهیه عکس هوایی

دقت بسیار بالا را در تهیه نقشه یو تی ام و اصالت بخشی به املاک و اراضی را داشته باشد.
تهیه و تفسیر عکس هوایی املاک و جانمایی نقشه یو تی ام ملک در برخی موارد جهت بررسی سابقه احیا (کشت و زرع) زمین ها انجام می شود. در برخی مواقع کارشناس رسمی نقشه برداری تفسیر عکس هوایی را جهت شناسایی مرز زمین ها در دهه های گذشته مورد استفاده قرار می دهد.

امروزه در کشور  ما با ارزش ترین سرمایه از نظر فعالان حوزه اقتصادی و املاک، زمین و املاک است. دقت با در تهیه مدارک مالکیت و نقشه های ثبتی جهت اصالت‌ بخشیدن به اسناد قولنامه ای اهمیت بسیار بالایی دارد.

بیشتر بخوانید: تفسیر عکس هوایی

کارشناس رسمی طبق صلاحیت‌ های مستند، می تواند توجه به صلاحیت در امور ثبتی ورود و اظهار نظر کارشناسی و قانونی داشته باشد. از جمله این صلاحیت های میتوان به تهیه نقشه یو تی ام، تهیه عکس هوایی و تفسیر عکس هوایی املاک و اراضی اشاره کرد.

توجه داشته باشید که کارشناس رسمی می تواند وضعیت یک ملک از دهه سی تا حال را بررسی کند. به عنوان نمونه یک زمین را تحت عنوان زراعی بررسی می کند که آیا این زمین در سالیان گذشته سابقه کشت و زرع داشته یا خیر.

وظایف کارشناس رسمی نقشه برداری و اطلاعات مکانی

[sta_anchor id=”vazayefkrs” unsan=”VAZAYEFKRS” /]

•    پیاده سازی محدوده پلاک ثبتی توسط کارشناس رسمی نقشه برداری بر روی زمین، نقشه و عکس هوایی
•    مطابقت مشخصات املاک و اراضی، پیاده نمودن بر روی عکس هوایی و تطبیق مشخصات ثبتی با عوارض موجود
•    ارزیابی املاک و اراضی موضوع مواد ۱۴۷ و ۱۴۸ اصلاحی قانون ثبت(تعیین تکلیف اراضی و املاک فاقد سند)
•    تشخیص حدود ثبتی املاک و  اراضی و تطبیق حدود مشخصات ملک، مندرج در اسناد و سوابق
•    افراز املاک و رسیدگی به صحت عملیات افراز املاک و تطبیق آن با قانون افراز و فروش املاک مشاع
•    تشخیص و رسیدگی به صحت جریان ثبتی
•    بررسی صحت جریان ثبتی املاک و رسیدگی به اقدامات ثبتی
•    تعیین ارزش قیمت انواع املاک و اراضی
•    تعیین ارزش مادی روز املاک و اراضی جهت دریافت انواع وام یا قرار دادن سند ملک جهت وثیقه
•    کارشناسی قراردادهای پیمانکاری، نوسازی، بازسازی و اجرای ساختمان‌
•    تعیین قیمت املاک واقع شده در طرح‌های مختلف شهرداری‌ها و سایر نهادهای دولتی
•    مشخص کردن قیمت سرقفلی به صورت خالص، ارزش ملکیت و محاسبه نسبت ارزش ملکیت به ارزش سرقفلی
•    برآورد ارزش اجاره بها برای املاک با انواع کاربری ازجمله املاک مسکونی، اداری، تجاری

نقشه بردار کارشناس رسمی نقشه برداری

[sta_anchor id=”surrrfffdr” unsan=”SURRRFFFDR” /]

کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه برداری و اطلاعات مکانی فردی می باشد با تحصیلات در رشته مهندسی نقشه برداری. رشته مهندسی نقشه برداری در گرایش مقطع کارشناسی به امور مهندسی و هندسه زمین و عوارض روی آن می پردازد. دروس رشته نقشه برداری به صورت کلی راجع به علوم اندازه گیری عوارض روی زمین مربوط می شود.

کارشناس رسمی دادگستری
کارشناس رسمی دادگستری

در مقطع کارشناسی ارشد نیز کارشناس رسمی نقشه برداری علوم مکانی زمین از جمله سنجش از دور و GIS را فرا می گیرد. با توجه به اهمیت روز افزون علوم نقشه برداری در حوزه املاک و کاداستر نقش این رشته روز به روز پر رنگ تر می شود. جهت تهیه نقشه رقومی و عکس های هوایی از کارشناس رسمی نقشه برداری استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: نقشه برداری نما

با توجه به اجرایی شدن قانون کاداستر و اهمیت تثبیت حدود اربعه املاک و اراضی کارشناس رسمی نقشه برداری نقشه ها را تثبیت می کند. کارشناس رسمی دادگستری توسط تجهیزاتی مثل دوربین نقشه برداری و گیرنده مولتی فرکانس حد و مرز املاک و اراضی را برداشت می کند. توجه داشته باشید که نظر کارشناس رسمی دادگستری در رشته امور ثبتی ملاک صدور رای در پرونده های ثبتی است.

خدمات کارشناسی رسمی دادگستری نقشه برداری

[sta_anchor id=”khakarre” unsan=”KHAKARRE” /]

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری، کارشناس رسمی دادگستری کرج، کارشناس رسمی دادگستری تهران، کارشناس رسمی دادگستری لواسان، کارشناس رسمی دادگستری غرب تهران، کارشناس رسمی دادگستری شرق تهران. کارشناس رسمی دادگستری شمال تهران، کارشناس رسمی دادگستری جنوب تهران، کارشناس رسمی دادگستری حوزه ثبتی لواسان، کارشناس رسمی دادگستری حوزه ثبتی دماوند.

اسامی کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی در تهران، وظایف کارشناس امور ثبتی در تهران،کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی و نقشه برداری در تهران. کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی تهران، کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی دماوند،کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی تهران، کارشناس امور ثبتی، نقشه UTM کارشناس رسمی دادگستری.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه شمیم، کارشناس رسمی دادگستری جانمایی ملک، تعرفه کارشناس رسمی نقشه برداری، مهر کارشناس رسمی دادگستری، مهر کارشناس رسمی امور ثبتی.

شرح فعالیت های کارشناس رسمی نقشه برداری

[sta_anchor id=”shaaaarewq” unsan=”SHAAAAREWQ” /]

کارشناس رسمی نقشه برداری و اطلاعات مکانی، تعرفه کارشناس رسمی، وظایف کارشناس رسمی دادگستری. لیست کارشناسان رسمی، لیست کارشناس دادگستری در امور ثبتی، تعرفه نقشه برداری کارشناس رسمی، کارشناس رسمی قدمت بنا، کارشناس رسمی تفسیر عکس هوایی.

شرح فعالیت های کارشناس رسمی نقشه برداری
شرح فعالیت های کارشناس رسمی

کارشناس رسمی تهیه عکس هوایی، کارشناس رسمی نقشه هوایی، کارشناس رسمی دادگستری تفسیر عکس هوایی، کارشناس رسمی عکس هوایی. کارشناس رسمی جانمایی سند، کارشناس رسمی دادگستری نقشه یو تی ام، نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی رشته امور ثبتی، کارشناس رسمی دادگستری جانمایی پلاک ثبتی، کارشناس رسمی نقشه برداری نقشه یک دوهزارم.

نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی، نقشه شمیم با مهر کارشناس رسمی دادگستری، نقشه برداری کارشناس رسمی دادگستری. کارشناس رسمی امور ملکی و ثبتی، هزینه کارشناسی کارشناس رسمی دادگستری، هزینه جانمایی پلاک ثبتی کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی.

تهیه نقشه ثبتی توسط کارشناس رسمی دادگستری
[sta_anchor id=”tnnnafreq” unsan=”TNNNAFREQ” /]

نقشه یو تی ام شهرداری با مهر کارشناس رسمی دادگستری، نقشه یو تی ام ثبت با مهر کارشناس رسمی، نقشه 1/2000 با مهر کارشناس رسمی دادگستری. نقشه 1/500 با مهر کارشناس رسمی دادگستری،کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه برداری.

تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی
تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی
نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری
نقشه یو تی ام کارشناس رسمی دادگستری
نمونه نقشه یو تی ام کارشناس رسمی
نمونه نقشه یو تی ام کارشناس رسمی
نقشه یو تی ام جانمایی کارشناس دادگستری
نقشه یو تی ام جانمایی کارشناس دادگستری

خدمات کارشناس رسمی دادگستری، نقشه بردار کارشناس رسمی، نقشه برداری UTM کارشناس رسمی دادگستری، کارشناس رسمی جانمایی پلاک ثبتی سنگ لشگری. جانمایی معکوس پلاک ثبتی کارشناس رسمی امور ثبتی، تهیه نقشه کادر و بلوکی کارشناس ثبتی، نقشه برداری ثبتی کارشناس رسمی نقشه برداری.

کارشناس رسمی دادگستری ثبتی UTM شمیم، نقشه تک خطی با مهر کارشناس رسمی دادگستری، نقشه دو خطی با مهر کارشناس رسمی دادگستری. جستجوی کارشناس رسمی تهران، دستمزد کارشناس رسمی دادگستری، نقشه ثبتی با مهر کارشناس رسمی دادگستری.

کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

[sta_anchor id=”komoooors” unsan=”KOMOOOORS” /]

صلاحیت امور ثبتی مربوط به امور کارشناسان رسمی یا کارشناسی دادگستری امور ثبتی می باشد. رشته اموز ثبتی یکی از رشته های گروه شش گانه راه و ساختمان و نقشه برداری در کانون کارشناسان و قوه قضاییه است.

کارشناسان رشته امور ثبتی همانند کارشناسان رسمی راه و ساختمان، به رسیدگی به اختلافات ملکی و تعارضات اسناد املاک اشتغال دارند. تخصص و مهارت کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی در زمینه حقوق املاک و اراضی می باشد.

کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی
کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

در دادگستری، دادگاه و شورای حل اختلاف، جهت حل اختلاف ثبتی بین مالکین. همچنین جهت مرتفع کردن مشکلات ثبتی اسناد مالکیت پلاک های مجاور از کارشناس رسمی امور ثبتی استفاده می شود. جانمایی موقعیت املاک یا جانمایی پلاک ثبتی بر روی زمین و به کارشناسان رسمی راه و ساختمان سپرده می شود. پس از جانمایی پلاک ثبتی و تهیه نقشه یو تی ام جهت بررسی نهایی به کارشناسان دادگستری امور ثبتی ارجاع می شود.

بیشتر بخوانید: جانمایی ملک چیست؟

کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی فردی است دارای تحصیلات لیسانس و بالاتر. کارشناس رسمی در رشته مهندسی عمران (راه و ساختمان)، نقشه برداری یا رشته حقوق دارای مدرک لیسانس می باشد. کارشناس دارای مدرک در رشته های اشاره شده پس از کسب سابقه و تجربه اجرایی و قبولی در آزمون کارشناسی رسمی. پس از سپری کردن پروسه مربوطه به اخذ پروانه کارشناس رسمی از کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا قوه قضاییه در رشته امور ثبتی پذیرفته می شود.

نقش کارشناسان رسمی امور ثبتی در زمینه املاک

[sta_anchor id=”naghshuiyt” unsan=”NAGHSHUIYT” /]

با توجه به ارزشمند بودن اراضی و املاک و بالا رفتن قیمت املاک، میزان شکایات حقوقی بر سر املاک و اراضی بالا می باشد. جامعه امروزی ما به دلیل اختلافات ثبتی نیازمند تخصص کارشناسان رسمی دادگستری رشته امور ثبتی و نقشه برداری می باشد. کارشناسان رسمی دادگستری نقشه برداری و امور ثبتی جهت بررسی تخصصی این شکایات فعالیت دارند.

رشته مهندس نقشه برداری یا علوم ژئوماتیک در عصر حاضر بسیار مورد استفاده و توجه در زمینه امور ثبتی قرار گرفته دارد. میزان این شکایات و دعاوی ملکی به اهمیت اجرایی شدن بیشتر کاداستر و حد نگاری اراضی و املاک افزوده است.

کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی
کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی

برای تهیه نقشه UTM املاک و اراضی می بایست از گیرنده های مولتی فرکانسه(جی پی اس) متصل به سامانه شمیم استفاده کرد. با استفاده از تجهیزات نقشه برداری کارشناسان رسمی امور ثبتی محدوده پلاک ثبتی و اسناد را برداشت می کنند. در مواردی که گیرنده شمیم در دریافت تعداد ماهوارهای موقعیت یابی مشکل داشته باشد(کنارس ساختمان بلند – پوشش گیاهی). می بایست از ترکیب گیرنده ماهواره ای به روش ایستگاهی و دوربین نقشه برداری استفاده کرد و نقشه یو تی ام را تهیه کرد.

بیشتر بخوانید: سامانه شمیم

پروسه رسیدگی و تشخیص صحت جریان امور ثبتی املاک و اراضی از وظایف مهم کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی می‌باشد. کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی وظیفه رسیدگی به امور ثبتی و توزیع اظهارنامه، انتشار آگهی، مراحل ثبتی و تفکیک حدود. انجام اقدامات تکمیلی تا مرحله صدور سند شش دانگ برای اراضی و املاک می باشد.

بیشتر بخوانید: جانمایی نقشه روی عکس هوایی

رسیدگی و تشخیص صحت جریان ثبتی سند ها از دیگر صلاحیت‌ های مهم کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی می ‌باشد. کارشناس رسمی رسیدگی به نحوه تنظیم سند در دفتر اسناد رسمی و بررسی مدارک و مستندات. مطابقت اسناد با قوانین و بررسی صحت عملیات اجرای مفاد اسناد رسمی را بر عهده دارد.

وظایف کارشناس دادگستری رشته امور ثبتی

[sta_anchor id=”vkaaarshhdtr” unsan=”VKAAARSHHDTR” /]

کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی زیر مجموعه گروه کارشناسان راه و ساختمان و نقشه برداری می باشند. کارشناسان رسمی این رشته جهت انجام پروسه کارشناسی با توجه به موضوع ثبتی ارجاعی. باید صلاحیت اجرایی مرتبط در امور ثبتی را داشته باشند. شرح صلاحیت ها در امور رسمی و کارشناسی، توسط مراجع ذیصلاح پروانه کارشناس رسمی دادگستری مشخص می شوند.

از جمله صلاحیت ‌های کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی تشخیص حدود ثبتی املاک و اراضی است. امور مربوط به مطابقت مشخصات املاک مندرج در سند مالکیت و سوابق ثبتی با وضعیت فعلی ملک. همچنین تشخیص اختلافات و مغایرت‌ ها در اسناد، شامل تجاوز و تداخل و تعارض در حدود اربعه می ‌باشند را بررسی و مرتفع می‌کند.

نقشه یو تی ام جانمایی کارشناس دادگستری
نقشه یو تی ام جانمایی کارشناس دادگستری
جانمایی پلاک ثبتی کارشناس رسمی
جانمایی پلاک ثبتی کارشناس رسمی
جانمایی سند کارشناس رسمی
جانمایی سند کارشناس رسمی

پیاده سازی محدوده پلاک های ثبتی بر روی زمین و نقشه های هوایی یک دوهزارم از امور کارشناسی مهم در رشته امور ثبتی می ‌باشد.
کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی وظیفه رسیدگی و تشخیص انجام تشریفات افراز املاک و اراضی را بر عهده دارد. تشریفات افراز املاک یعنی رسیدگی به صحت پروسه افراز املاک و اراضی. همچنین مطابقت این پروسه با مستند قانونی آیین ‌نامه های ابلاغی افراز و فروش املاک مشاع. این قانون در قالب آیین نامه در سال 1357 به تصویب رسیده و جهت اجرا ابلاغ گردیده است.

بیشتر بخوانید: نقشه کادر یا بلوکی

اهمیت تخصص و تعهد در رشته امور ثبتی در اینجا خلاصه می شود که امروزه در کشور ارزشمندترین سرمایه از دیدگاه فعالین اقتصادی مبحث املاک و مستغلات می باشد. دقت نظر در تهیه نقشه ثبتی و مدارک مرتبط، همچنین اصالت بخشیدن به اسناد عادی برای املاک و مستغلات دارای اهمیت بسیار بالایی است. کارشناس رسمی دادگستری، پس از اخذ پروانه فعالیت کارشناسی به‌ عنوان کارشناس رسمی در موارد حوزه فعالیت باید صلاحیت‌ های مرتبط را اخذ کند.

جانمایی پلاک ثبتی و تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی

[sta_anchor id=”janaamaeiks” unsan=”JANAAMAEIKS” /]

جهت تعیین حدود و ثغور املاک و اراضی و تعیین مشخصات اراضی ملی و مستثنیات مالکین حقیقی، حقوقی، با توجه به راه‌اندازی سیستم‌های نوین حدنگاری ثبتی:
•    تهیه  نقشه کاداستر ملی و تهیه نقشه‌ های به‌روز و مشخصات دقیق بر اساس نقشه های یو تی ام
•    جانمایی پلاک ثبتی اسناد مالکیت قدیمی فاقد مشخصات و اندازه ‌های دقیق

موارد اشاره شده از جمله موارد با اهمیت و حساسی می باشد و در تخصص کارشناس دادگستری رشته امور ثبتی است. کارشناس می بایست علاوه بر اشراف کامل در تهیه نقشه یو تی ام و ثبتی، اعلام نظر کارشناسی در مورد نقشه‌ تهیه شده را داشته باشد.

جانمایی سند لواسان کارشناس رسمی
جانمایی سند لواسان کارشناس رسمی

 

تفسیر عکس هوایی کارشناس رسمی
تفسیر عکس هوایی کارشناس رسمی
تفسیر عکس هوایی کارشناس رسمی
تفسیر عکس هوایی کارشناس رسمی

کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی با ارائه نظر دقیق کارشناسی موجب می شود. حفظ مالکیت مالکین و صاحبان حق و عدالت نسبت به آنها رعایت گردد. این امور کمک می کنند تا از تجاوز افراد به حقوق اشخاص جلوگیری شود و مالکیت افراد دارای امنیت قانونی باشد.

به عنوان نمونه تعداد زیادی از شهروندان که عمدتا ورثه مالک اصلی هستند سند های قدیمی در دست دارند که مجهول المکان است. کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری با توجه به پلاک ثبتی این اسناد مکان دقیق ملک را روی نقشه تثبیت می کند. این پروسه مکان یابی املاک مجهول را جانمایی پلاک ثبتی می نامیم.
در این پروسه موقعیت دقیق یا اصلاحا آدرس دقیق ملک طبق سند مشخص می شود.

با توجه به گسترش شهرها و طرح های توسعه ممکن از مکان قرار گیری این سند ها در داخل شهرها و در مکان های مطلوبی قرار بگیرد. کارشناس رسمی همچنین با تهیه و تفسیر عکس هوایی موقعیت دقیق ملک را روی عکس هوایی دهه 30 و 40 تثبیت می کند.

صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

[sta_anchor id=”salahiyatos” unsan=”SALAHIYATOS” /]

1.    تشخيص حدود ثبتي املاك
2.    پياده كردن محدوده پلاك ثبتي بر روي زمين و نقشه هوائي
3.    رسيدگي و تشخيص صحت انجام تشريفات افراز املاك
4.    رسيدگي و تشخيص صحت جريان ثبتي املاك
5.    رسيدگي و تشخيص صحت جريان ثبتي اسناد
6.    ارزيابي املاك موضوع مواد 147-148 اصلاحي قانون ثبت
7.    ارزيابي املاك موضوع قانون و آئين نامه تعيين تكليف ثبتي اراضي و ساختمانهاي فاقد سند براساس قيمت منطقه اي
8.    پياده كردن محدوده املاك بر روي نقشه هوائي و شناسايي و مشخص كردن املاك بر روي عكس هاس هوائي

تشریح صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی
کارشناس رسمی نقشه یو تی ام
کارشناس رسمی نقشه یو تی ام

رسیدگی و تشخیص صحت جریانات امور ثبتی املاک چگونه است؟
رسیدگی به اقدامات ثبتی از شروع شماره گذاری و توزیع اظها رنامه ها و مراحل ثبتی. همچنین انتشار آگهی تحدید حدود و سایر اقدامات تا مرحله صدور سند مالکیت شش دانگ از جمله وظایف کارشناس رسمی می باشد.

رسیدگی به پروسه تنظیم و ثبت اسناد در دفتر اسناد رسمی و گواهی امضا، همچنین بررسی مدارک و مستندات مربوطه و تشخیص مطابقت اسناد. انجام پروسه باید بر مبنای مقررات و قوانین و نیز احراز صحت عملیات عمومی مفاد اسناد رسمی باشد که توسط کارشناس رسمی امور ثبتی انجام می شود.
تشخیص و تعیین حدود ثبتی املاک و اراضی چیست؟

تطبیق حدود اربعه و مشخصات املاک و اراضی مندرج در اسناد و سوابق ثبتی، با وضعیت ملک در وضع موجود می باشد. تشخیص شرایط یا تشخیص اختلاف و مغایرت از جمله تجاوز، تداخل و تعارض ارجاعی از محاکم قضائی در این حیطه می باشد.

پیاده سازی حدود اربعه پلاک های ثبتی روی زمین و نقشه هوایی چگونه است؟
مطابقت مشخصات املاک از جمله پلاک ثبتی، مساحت و حدود اربعه. پیاده کردن بر روی ملک و نقشه هوایی بر مبنای مشخصات ثبتی با عوارض موجود روی زمین و عکس هوایی.

ارزیابی املاک موضوع مواد 147 و 148 اصلاحی قانون ثبت چگونه انجام می شود؟
تعیین قیمت املاک که در اجرای مقررات مواد 147-148 اصلاحی قانون ثبت تقاضای صدور سند شش دانگ شده. اگر در این اراضی ساختمان های مسکونی متعارف وجود داشته باشد، ارزیابی آن منحصرا نیز جز صلاحیت بند 5 خواهد بود.

رسیدگی و تشخیص صحت انجام تشریفات افراز چه پروسه ای است؟
پرداختن به صحت و دقت عملیات افراز املاک و تطبیق آن با قانون افزار و فروش املاک. تصویب شده سال 1357 و آئین نامه، همچنین مقررات تملک آپارتمانها و سایر قوانین و مقررات مربوطه.

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان

[sta_anchor id=”krahsaze” unsan=”KRAHSAZE” /]

کارشناسان رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان، از نظر صلاحیت در گروه فنی راه و ساختمان قرارگرفته اند. به علت وسعت و گسترگی فعالیت ‌های مرتبط با این تخصص عمران، بسیار حائز اهمیت می باشد. اهمیت تخصص عمرانی در صلاحیت راه و ساختمان یکی از نیاز های مبرم رشته های دیگر فنی و مهندسی می باشد. جهت هرگونه طراحی و اجرا یا اظهار نظر کارشناسی مورد نیاز است.

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان
کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان

کارشناس رسمی راه و ساختمان جهت انجام امور کارشناسی ارجاعی با توجه به موضوع پرونده ارجاعی. نیازمند داشتن صلاحیت مرتبط اخذ شده از مراجع ذیصلاح صادر کننده پروانه کارشناس رسمی می باشند.

کارشناس دادگستری راه و ساختمان در پروژه‌ های گوناگون عمرانی در فیلد های مختلف مشغول به کار می باشد. از جمله ساخت ساختمان، راه‌ سازی، پل‌، سازه های بلند مرتبه‌، سازه ‌ها و بنا های آبی، جمع ‌آوری و دفع فاضلاب. مسئولیت اظهار نظر کارشناسی و ارائه گزارش رسمی را بر عهده دارد.

مهندسی راه و ساختمان(مهندسی عمران) از جمله رشته ‌هایی می باشد که بیانگر کاربرد علوم در سازندگی و آبادانی است. به بیان صریح هر علمی که به آبادی یک کشور کمک می کند. از جمله این سازه ها، سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌ مخابراتی، ساختمان‌های مقاوم در برابر زمین‌لرزه ، سیل و آتش. در نهایت حفظ محیط زیست ، در حیطه کار مهندس و کارشناس رسمی راه و ساختمان می‌گیرند.

صلاحیت کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان

[sta_anchor id=”slahipoooi” unsan=”SLAHIPOOOI” /]

این صلاحیت در گروه تخصصی راه و ساختمان می گیرد، و به علت وسعت و گسترگی فعالیت‌های مرتبط با این رشته حائز اهمیت بسیاری می باشد. اهمیت تخصص در صلاحیت راه و ساختمان یکی از نیاز های مبرم رشته های دیگر فنی و مهندسی می باشد.

اهمیت تخصص عمران به جهت هرگونه طراحی و یا اظهار نظر کارشناسی در زمینه عمرانی است. در بسیاری از موارد مورد نیاز پرونده ها و مخصوصا متخصصان رشته ‌های فنی و مهندسی می باشد. کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان، پس از اخذ پروانه فعالیت کارشناسی. به ‌عنوان کارشناس رسمی دادگستری در عناوین حوزه های عمرانی باید صلاحیت‌ مربوطه را اخذ کند.

فارغ التحصیلان رشته های مهندسی عمراناز جمله کلیه گرایش ها، معماری و سایر رشته های مرتبط. با داشتن تعریف شده می توانند در این گروه کارشناسی رسمی آزمون داده. پس از طی مراحل قانونی پروانه فعالیت کارشناسی (کارشناس رسمی راه و ساختمان) دریافت نمایند. حوزه فعالیت رشته راه و ساختمان یا مهندسی عمران بسیار گسترده و وسیع است.

وظایف کارشناس رسمی راه و ساختمان

[sta_anchor id=”vazzzayytre” unsan=”VAZZZAYYTRE” /]

یکی از وظایف مهم کارشناس راه و ساختمان در زمینه راهسازی و بررسی خواسته ها و صحت ساخت و ساز  است. به عنوان مثال راه های کشور با توجه به انواع آنها از جمله خیابان ، بلوار ، آزاد راه و بزرگراه ساخته می شوند. هرکدام از این پروژه ها برای یک مباحث خدماتی ساخته می شوند. در صورتی که راه با درخواست ما مطابقت نداشته باشد موجب بروز شکایت و اختلاف به مراجع ذیصلاح و خصوصی می شود.

وظایف کارشناس رسمی راه و ساختمان
وظایف کارشناس رسمی راه و ساختمان

مهندسی عمران در بسیاری از موارد مورد نیاز متقاضیان مخصوصا متخصصان رشته ‌های مهندسی است. کارشناس رسمی راه و ساختمان، پس از اخذ پروانه فعالیت کارشناسی حرفه ‌ای. به‌ عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه های مختلف فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ کند.

با توجه به اینکه در زمان پذیرش و ثبت ‌نام در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری راه و ساختمان. افراد فارغ‌التحصیل رشته عمران، عمران نقشه‌برداری، معماری، نقشه‌برداری واجد شرایط ثبت‌ نام می باشند. صلاحیت ‌هایی که کارشناس این رشته می‌تواند در زمان ارتقا کسب کند. همسان با رشته تحصیلی در هر دوره یک یا چند مورد از موارد ذکر شده را باید دریافت ‌نماید.

در بین رشته ‌های کارشناسی بیشترین کارشناس و درخواست دهنده در حوزه کارشناس راه و ساختمان می باشد. این رشته با موقعیت ارزیابی و قیمت‌گذاری املاک در کاربری ‌های مختلف می باشد. صلاحیت کارشناسی ارزیابی با توجه به زیاد بودن و تنوع استفاده از گزارش ‌های کارشناسی راه و ساختمان. در مورد های قیمت‌گذاری بیشترین مخاطب را به خود اختصاص داده.

عناوین و شرح صلاحیت های کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان و نقشه برداری در ادامه بیان شده است. گروه نقشه برداری و ثبتی آلف مپ با بررسی و گزینش‌ تخصصی از بین کارشناسان این رشته ها.

افراد و کارشناسانی را با شرایط و سوابق بسیار زیاد و چشم گیر را به ‌عنوان همکار جذب کرده است. در کلیه پروژه ‌ها و مواردی که نیاز به اظهار نظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته ها باشد. آماده ارائه خدمات به افراد حقیقی و حقوقی می باشد.

شرح صلاحیت های کارشناس رسمی راه و ساختمان

•    ارزیابی اراضی مسکونی و کارگاهی
•    تفکیک و افراز
•    امور فنی راه، راه‌آهن و باند فرودگاه ها
•    امور فنی سازه‌های دریایی و تأسیسات ساحلی
•    امور فنی سدسازی و تأسیسات انتقال آب و انرژی
•    امور فنی مصالح ساختمانی
•    انطباق ساخت ساختمان با طرح‌ های معماری
•    بررسی و اظهار نظر در استاندارد های معماری
•    ترازیابی و نقشه‌ برداری اراضی و املاک
•    تشخیص اراضی دایر، بایر و موات (تفسیر عکس هوایی)
•    تطبیق وضعیت موجود با نقشه اجرایی و قدمت بنا
•    تعیین اجاره ‌بها املاک مسکونی و تجاری
•    تعیین میزان بها سرقفلی و حقوق کسب پیشه و تجارت
•    تفسیر عکس‌های هوایی و ماهواره‌ای
•    رسیدگی صورت کارکرد و تشخیص حسن انجام کار
•    متره و برآورد
•    محاسبات فنی ساختمان

فرق کارشناسان رسمی دادگستری و قوه قضائیه

[sta_anchor id=”farghkssaz” unsan=”FARGHKSSAZ” /]

امور مربوط به داوری و قضاوت در محاکم قضایی امری با مسئولیت بالا و سخت است . قضات محترم دادگاه موظف هستند با در نظر گرفتن همه شرایط مربوط به پرونده های قضایی حکم عادلانه بر مبنای کارشناسی صادر کنند.

تفاوت کارشناس رسمی کانون با کارشناس رسمی قوه قضاییه
تفاوت کارشناس رسمی کانون با کارشناس رسمی قوه قضاییه

قاضی پرونده ممکن است در جریان بررسی پرونده های ثبتی یا قضایی با مواردی مواجه بشود که برای بررسی آنها تخصص و تجربه لازم را کسب نکرده باشد. در مواقع شرایط چه راهکاری را باید بررسی کند جهت اخذ تصمیم و صدور رای؟

مستند قانون در قوه قضاییه راه حل کارشناسی برای این دست مسائل فنی در نظر گرفته است. در نظام حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی ایران افرادی با نام کارشناسان رسمی دادگستری وجود دارند. در زمان وقوع چنین مشکلاتی جهت صدور رای قاضی محترم، پرونده ثبتی یا قضایی را برای اظهار نظر کارشناسی شده به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهد.

کارشناسان رسمی دادگستری کانون و مرکز که در امور ثبتی و نقشه برداری ثبتی صلاحیت نقشه برداری دارند. در حیطه صلاحیت(نقشه برداری) خویش مسلط به علوم و تجربه تخصصی برای اظهار نظر کارشناسی می باشد.

دو مرکزی که به صورت رسمی و قانونی رسمیت کارشناسان دادگستری را تایید می نمایند.کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز کارشناسنان رسمی قوه قضائیه می باشند. سوالی که ممکن است برای متقاضیان بوجود بیاید این است که آزمون کانون کارشناسان با کارشناسان قوه قضاییه چه تفاوتی با دارند؟. در ادامه پست به مقایسه این دو آزمون کارشناسی خواهیم پرداخت.

کانون کارشناسان رسمی و مرکز کارشناسان قوه قضاییه

[sta_anchor id=”kanooonk” unsan=”KANOOONK” /]

در مستند قانون محاکم جزایی در سال هزار و دویست و نود برای اولین مرتبه اصطلاح اهل خبره به استفاده گردید. در سال هزارو سیصد و هفده با تصویب قانونی تحت نام، قانون کارشناسان رسمی، اداره امور کارشناسان زیر نظر مستقیم اداره فنی دادگستری مرکز قرار گرفت.

کارشناس رسمی دادگستری
کارشناس رسمی دادگستری

از آنجا که از همان اول کارشناسان رسمی درخواست تشکیل یک سازمان مستقل را ارائه کرده بودند. در سال هزارو سیصد و پنجاه و هشت مقرراتی تحت نام لایحه قانون مربوط به مستقل بودن کانون کارشناسان رسمی دادگستری توسط شورای انقلاب اسلامی به تصویب رسید.

پس از تصویب قانون، کانون کارشناسان رسمی دادگستری به صورت مستقل شروع به کار کرده، و از اداره فنی دادگستری مستقل گردید. در زمان حال تقریبا بیست و هشت استان در کشور ایران دارای کانون کارشناسان رسمی مستقل هستند.

مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه بر مبنای ماده صد و هشتاد و هفت قانون برنامه سوم. توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی در سال هزارو سیصد و هشتاد تاسیس گردید. از زمان تاسیس تا زمان حال که سال 1400 می باشد تقریبا ۲۰ سال از تاسیس مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه می گذرد. مرکز کارشناسان به دلیل سهولت دسترسی شهروندان به خدمات قضایی، ثبتی و دفاع از حقوق آن ها تاسیس گردیده است.

با اعطای مجوز قانونی مرکز کارشناسان رسمی، قوه قضائیه توانست است، نسبت به تائید صلاحیت کارشناسان رسمی قوه قضاییه اقدام نماید. با توجه به ماده صدو هشتاد و هفت قانون برنامه سوم توسعه. محدوده زمانی ثابتی را برای اجرای مستند این قانون مشخص نکرده بودند. قوه محترم قضائیه از بدو تاسیس مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه اقدام به جذب کارشناس رسمی دادگستری می نماید.

در مستند قانون از ابتدا تنها کانون کارشناسان رسمی اقدام به جذب کارشناس رسمی می نمود. از سال هزار و سیصد و هشتاد مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه نیز برای برگزاری آزمون کارشناس رسمی دادگستری به استناد مستند قانون صاحب صلاحیت شناخته گردید.

آزمون های کارشناس رسمی در این دو  مرکز  توسط دو نهاد مجزا برگزار می گردد. ماهیت کار کارشناسان رسمی در این دو مرکز کارشناسان کاملا یکسان می باشد . از نظر حقوق و مزایا، کارشناسان این دو مرکز تفاوتی با یکدیگر ندارند. پس از قبولی در آزمون عنوان پروانه کارشناسی هر کدام از این مراکز (پروانه کارشناس رسمی دادگستری) کاملا یکسان می باشد.

سوالات متداول راجع به کارشناس رسمی دادگستری

سوالات متداول کارشناس رسمی نقشه برداری
سوالات متداول کارشناس رسمی نقشه برداری
کارشناسان رسمی نقشه برداری چه تفاوتی با کارشناس قوه قضائیه دارد؟

ماهیت کار کارشناسان رسمی در این دو مرکز کارشناسان کاملا یکسان می باشد.از نظر حقوق، مزایا و اعتبار مهر تفاوتی با یکدیگر ندارند.

کارشناس رسمی نقشه برداری چه وظایفی دارد؟

تشخیص حدود ثبتی املاک و اراضی، امور مربوط به مطابقت مشخصات املاک مندرج در سند مالکیت و سوابق ثبتی با وضعیت فعلی ملک. تشخیص اختلافات و مغایرت‌ ها در اسناد، شامل تجاوز و تداخل و تعارض در حدود اربعه می ‌باشند را بررسی و مرتفع می‌کند.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری چه نقشی در زمینه املاک دارد؟

با توجه به ارزشمند بودن اراضی و املاک و بالا رفتن قیمت املاک، میزان شکایات حقوقی بر سر املاک و اراضی بالا رفته است. جامعه امروزی ما به دلیل اختلافات ثبتی نیازمند تخصص کارشناسان رسمی دادگستری می باشد.

کار کارشناس رسمی نقشه برداری چه اهمیتی دارد؟

اهمیت حضور کارشناس رسمی دادگستری بدین علت است که، کارشناس با املاک اراضی و سرمایه شهروندان سر و کار دارد. توجه داشته باشید که املاک و اراضی از جمله مهمترین دارایی شهروندان از نگاه فعالان اقتصادی و دارایی می باشد.

چگونه می توان پروانه کارشناس رسمی نقشه برداری را دریافت کرد؟

راه های دریافت پروانه کارشناس رسمی دادگستری از طریق شرکت در آزمون مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و کانون کارشناسان رسمی دادگستری می باشد.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری کیست؟

کارشناس رسمی نقشه برداری، یعنی یک فرد که در فنون و علوم تخصصی رشته نقشه برداری دارای تخصص فنی و رسمی است. کارشناس رسمی نقشه برداری به‌ شکل رسمی و کارشناسی طبق مستند قانون درباره پروژه تخصصی ارجاع شده اظهار نظر علمی و فنی می‌کند.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری چه ویژگی های باید داشته باشد؟
کارشناس رسمی دادگستری می بایست فردی دارای تعهد و تخصص باشد. رعایت عدالت در امور کارشناسی رکن اصلی یک کارشناس است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست