جانمایی پلاک ثبتی تهران

کارشناس رسمی دادگستری نقشه‌ برداری و امور ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی تهران ⚖: پروسه ای حقوقی و مهندسی است که توسط آن موقعیت دقیق املاک و اراضی دارای سند شش دانگ قدیمی که اطلاعی از مکان ملک ندارند را در تهران مشخص می کند. طی پروسه جانمایی پلاک ثبتی در تهران کارشناس رسمی امور ثبتی و نقشه برداری با استفاده از نقشه های ثبتی و تفکیکی حدود اربعه سند را روی نقشه 1/2000 جانمایی می کند.

جانمایی پلاک ثبتی تهران چیست؟ ⚖ 🗺

جانمایی پلاک ثبتی تهران در واقع پروسه ای است جهت تعیین وضعیت ثبتی و آدرس املاک دارای سند های قدیمی. مالکین این دسته از املاک اطلاعی از مکان ملک ندارند. کارشناس رسمی نقشه برداری و امور ثبتی توسط پروسه جانمایی پلاک ثبتی تهران مکان این املاک را روی نقشه هوایی جانمایی کرده و موقعیت ملک را مشخص می کند.

نقشه جانمایی پلاک ثبتی تهران چیست؟

جانمایی پلاک ثبتی در شهر تهران در واقع موقعیت دقیق ملک از لحاظ مساحی و حدود اربعه طبق نقشه های تفکیکی مشخص می کند. نقشه جانمایی پلاک ثبتی در واقع هم رده با سند مالکیت است. تهیه نقشه جانمایی پلاک ثبتی دارای بار حقوقی فراوانی است.

نقشه جانمایی پلاک ثبتی نیز از جمله مدارک الزامی است که باید به اداره ثبت ارائه گردد. نقشه جانمایی پلاک ثبتی تنها مدرکی است که مشخص می کند پلاک ثبتی درج شده در سند. متعلق به همان قطعه زمینی است که اکنون قصد اخذ سند تک برگی آن را دارید و به نوعی قصد دارید سند به روز به آدرس فعلی بگیرید

جانمایی پلاک ثبتی چیست؟
جانمایی پلاک ثبتی چیست؟

بر اساس ماده ۹ قانون آغاز عملیات ثبت عمومی مصوب سال ۱۳۱۰ ، در نقاطی که ادارات ثبت موجود بود، از تاریخ اجرای آن و در سایر نقاط پس از تشکیل ادارات ثبت با توجه به وضعیت و تناسب محل آن به چند قطعه یا ناحیه یا بخش تقسیم می شد .

برای هر بخش یا ناحیه حدودی تعیین می شد که از هر جهت مشخص و قابل تفکیک از بخش یا ناحیه و حوزه ثبتی ادارات هم جوار دیگر باشد و به ثبت کلیه اموال غیر منقول واقع در ناحیه یا بخش اقدام و پلاک دهی می کردند که در اصطلاح ثبت، شماره تعیین شده برای هر ملک را پلاک گویند . پلاک دهی به قطعات و ثبت در دفتر اسناد و املاک  بر اساس مراجعه مالک به اداره ثبت بوده است، الزاماً قطعات مجاور دارای پلاک ثبتی پشت سر هم نیستند و می توان گفت در واقع هیچ گونه نظم و ترتیبی بر ان حاکم نیست.

جانمایی پلاک ثبتی

ممکن است مالکی پلاکی را در این خیابان به ثبت برسد ولی پلاک پشت سر آن متعلق به ملکی در چند خیابان آنطرف تر باشد. و به همین دلیل گاهاً احتمال اشتباه و جا به جایی پلاک های ثبتی وجود دارد .  به همین دلیل اخیراً اداره ثبت نقشه جانمایی پلاک ثبتی ممهور شده به مهر کارشناس رسمی را برای اخذ سند تک برگی در مورد اراضی فاقد سند (قولنامه ای) و اراضی با اسناد قدیمی اجباری کرده است . به این ترتیب از صحت تعلق سند به قطعه با |مختصات یو تی ام | فعلی قبل از صدور سند قطعی اطمینان حاصل می شود .

توصیه می گردد قبل از معامله اراضی و املاک قولنامه ای، از مالک استعلام پلاک ثبتی را درخواست کرده و ضمیمه معامله نمایید. وگرنه احتمال دارد که سند مورد معامله متعلق به ملکی دیگر باشد که حتی ممکن است خود مالک از این موضوع بی اطلاع باشد . وگرنه در آینده برای گرفتن سند تک برگی مطمئناً دچار مشکل خواهید شد .

جانمایی پلاک ثبتی تهران روی نقشه یک 2000

<yoastmark class=

جانمایی ملک منطبق با نقشه یک دوهزارم (1/2000) از جمله مدارکی است که شهرداری از مالک می خواهد.

این نقشه عنوانهای مختلف دارد:

نقشه یو تی ام دوهزارم | نقشه یو تی ام | نقشه یک دوهزارم

اما منظور شهرداری تهران از تمام آنها نقشه ای است که موقعیت ملک در سیستم مختصات یو تی ام UTM بر روی نقشه با مقیاس یک دوهزارم تهران جانمایی شود به طوری که محدوده ملک قابل دیدن باشد . ملکهای مجاور و گذرهای اطراف ملک در نقشه دیده شود و همچنین طول و عرض و مساحت دقیق ملک در نقشه درج شود .

جانمایی پلاک ثبتی تهران چگونه انجام می شود؟

جانمایی ملک طبق سند (نقشه جانمایی پلاک ثبتی)

انواع جانمایی پلاک ثبتی
انواع جانمایی پلاک ثبتی

این عملیات به دلیل دارا بودن بار حقوقی توسط کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی، و کاملاً مستقل انجام می شود. به این معنی که کارشناس رسمی  مربوطه بدون توجه به محلی که مالک به عنوان ملک خود می شناسد کار جانمایی را انجام می دهد . اگر موقعیت ملک روی محلی که مالک از ملکش می داند افتاد که فبها و اگر نه، نظر مالک تاثیری در تغییر نظر کارشناس ندارد. در واقع کارشناس رسمی نقشه های موقعیت ملک را بر اساس عملیات کارشناسانه خود تایید و مهر می کند نه بر اساس اظهارات مالک .

موارد رجوع در این نوع پروژه ها عبارتند از:

– مالک سندی دارد که نمی داند موقعیت دقیق آن کجاست.

– سند قدیمی است و در ابعاد، مساحت و مرزهای ملک با ملک های مجاور ابهام وجود دارد.

– این عملیات یک عملیات دفتری است و تقریباً یک هفته تا ده روز کاری زمان می برد.

نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی تهران

در مورد اسناد قدیمی شاهنشاهی که مالک زمان طولانی ملک را رها کرده است و الان نمی داند جای دقیق ملک کجاست و یا ملک به ارث رسیده است و وراث اصل سند را داند اما نمی دانند جای ملک کجاست، تنها راه حل مشکل انجام عملیات جانمایی پلاک ثبتی است .

نقشه بردار کارشناس رسمی دادگستری – امور ثبتی بر اساس شماره پلاک اصلی و فرعی ملک و با دسترسی به اطلاعات و نقشه های ثبتی محدوده ملک می تواند موقعیت دقیق ملک را بر روی نقشه کنونی جانمایی کند . تعیین موقعیت ملک بر اساس شماره پلاک ثبتی و با استناد به اطلاعات ثبتی موثق مانند نقشه ثبتی منطقه مورد نظر، بر روی نقشه فعلی در سیستم مختصات جهانی یو تی ام UTM را عملیات جانمایی پلاک ثبتی می نامند .

جانمایی پلاک ثبتی املاک گمشده در تهران

در مورد جانمایی سند پلاک های ثبتی سند های قدیمی منگوله دار، یک نکته ی قابل توجه حدود اربعه ی ذکر شده در سند می باشد. ملک هایی که در سند انها به عنوان مثال ذکر شده است : شمالا به خیابان ۱۲ متری، احتمال اینکه ملک در محدوده مسکونی شهری واقع شده است بسیار بالاست نسبت به ملکی که در سند آن حدود اربعه به یک عارضه طبیعی باشد مانند کوه، تپه، نهر و .. به عنوان مثال: شمالا به کوه، شرقا به تپه .

جانمایی پلاک ثبتی املاک گمشده
جانمایی پلاک ثبتی املاک گمشده

اما لازم به ذکراست که با توجه به گسترش منطقه شهری و تحت ساخت و ساز قرار گرفتن بسیاری از زمینهایی که قبلا شهری نبوده اند، احتمال این وجود دارد که سندی که حدود اربعه در ان به عوارض طبیعی بوده است در حال حاضر وسط یک منطقه ی مسکونی گران قیمت افتاده باشد .

لذا با وجود اینکه در بررسی اولیه ی سند های دفترچه ای قدیمی منگوله دار، کارشناس تصور اولیه ای از وضعیت ملک بر اساس تجربه خود پیدا می کند اما تا به اتمام نرسیدن عملیات جانمایی پلاک ثبتی تا مرحله ی آخر، امکان هیچ اظهار نظر قطعی ایی وجود ندارد .

بسیاری از متقاضیان درخواست دارند که یک اظهارنظر اولیه درباره موقعیت و وضعیت احتمالی ملک از کارشناس بگیرند تا اطمینان پیدا کنند سند ارزش پیگیری دارد یا خیر . باید به اطلاع برسانیم هرگونه اظهارنظر تا قبل از نهایی شدن عملیات جانمایی پلاک ثبتی کاملا غیر کارشناسانه می باشد و اصرار شما متقاضی محترم بر آن موجب تصمیم گیری غیرمنطقی خواهد شد .

اکثر سندهای دفترچه ای قدیمی که برای تعیین تکلیف و جانمایی پلاک ثبتی به ما مراجعه می کنند بالای سی چهل سال است که ملک را رها کرده اند . لذا خواهشمندیم دو هفته ی دیگر هم صبوری بفرمایید تا نظریه قطعی کارشناسان صادر شود .

جانمایی پلاک ثبتی تهران روی عکس هوایی

جانمایی نقشه یو تی ام ملک روی عکس هوایی
جانمایی نقشه یو تی ام ملک روی عکس هوایی

اداره کل کاداستر، استانداردهای مورد نظر جهت |جانمایی تصاویر ماهواره ای |و نقشه های رقومی را به شرح زیر ابلاغ کرده است:

۱- کلیه نقشه های املاک اعم از اینکه دارای سند مالکیت بوده و یا جهت صدور سند مالکیت ارائه می گردد لازم است در سیستم تصویر UTM بر روی بیضوی WGS84 تهیه و بطریق رقومی ترسیم گردد .

۲- دقت نقشه های تهیه شده در مرز محدوده پلاکها (اصلی یا فرعی) برای مناطق شهری بر اساس دقت ۱:۵۰۰ و برای مناطق بافت مسکونی روستائی بر اساس دقت نقشه های ۱:۲۰۰۰ ، برای مناطق زراعی بر اساس دقت نقشه های ۱:۲۰۰۰ تا ۱:۵۰۰۰ و برای مناطق منابع طبیعی بر اساس دقت نقشه های ۱:۵۰۰۰ تا ۱:۲۵۰۰۰ و در مرز مستثنیات مناطق منابع طبیعی بر اساس دقت نقشه های ۱:۲۰۰۰الی ۱:۵۰۰۰ می باشد . ضمن آنکه طول ابعاد اضلاع ومساحت محدوده ها با اتکاء به مختصات  UTM گوشه ها تعیین و روی نقشه ها منعکس شده باشد .

۳- برای املاک دارای سند مالکیت شماره پلاک اصلی و فرعی و مفروزی و بخش و ناحیه ثبتی در مرکز هر پلاک قید گردد.

جانمایی موقعیت ثبتی املاک در تهران

در صورتی که نقشه های تهیه شده در محدوده مرز پلاک با طبیعت مطابقت داشته ولی با مرز پلاکهای همجوار ویا با نقشه ثبتی موجود تطبیق نداشته باشد نماینده ونقشه بردار سازمان مربوطه ونماینده و نقشه بردار از واحد ثبتی باتفاق به محل عزیمت ومرزهای مورد نظر را نهائی نموده و پس از تهیه گزارش لازم و برابر مقررات نسبت به صدور سند مالکیت پلاک جدید و اصلاح محدوده پلاکهای مجاور قدیم اقدام لازم صورت پذیرد .

همانطور که مشاهده می کنید در مورد مناطق شهری بالاترین دقت مد نظر است و در مورد زمینهای کشاورزی دقت متوسط و در مورد زمینهای بزرگ منابع طبیعی مانند مرتع و دامنه های کوه، با توجه به عدم وجود نقشه های دقیق از منطقه، از عکس های هوایی جهت جانمایی ملک و نشان دادن عوارض موجود در محدوده ملک استفاده می شود به طوری که مرز پلاک های ثبتی قابل تشخیص و منطبق با مرزهای طبیعی موجود باشد .

استعلام وضعیت ثبتی ملک در تهران

استعلام وضعیت ثبتی ملک
استعلام وضعیت ثبتی ملک

برای استعلام ثبتی هر ملک در مرحلۀ اول به پلاک ثبتی آن احتیاج است؛ و برای به دست آوردن پلاک ثبتی باید از روش جانمایی معکوس پلاک ثبتی استفاده کنیم که در پست های قبلی به تفصیل توضیح داده شده است .

در این روش پس از برداشت گوشه‌های دقیق ملک در سیستم مختصات یو ‌تی ‌ام ، پلیگون ملک را بر روی اطلاعات و نقشه‌های ثبتی موزاییک‌ شده در سیستم مختصات یو‌ تی‌ ام محل ملک قرار می‌دهیم و پلاک ثیتی محل وقوع ملک را استخراج می کنیم .

سپس با مراجعه به دفتر اسناد رسمی آخرین وضعیت ثبتی ملک را استعلام کنیم. این عملیات بسیار عملیات پیچیده و فنی است که تنها در حیطه تخصص نقشه برداران کارشناسان دادگستری – امور ثبتی است به طوری که در این زمینه مهر کارشناسان رشته های دیگر (مانند کارشناسان دادگستری رشته راه و ساختمان و یا رشته عمران-عمران) مورد قبول اداره ثبت نمی باشد.

کاربرد جانمایی پلاک ثبتی در تهران

بدون داشتن نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی که در ان هم موقعیت دقیق چهار گوشه ملک در سیستم مختصات یو تی ام. و شماره پلاک اصلی و فرعی ملک و در صورت وجود شماره قطعه تفکیکی ملک به اضافه هر اطلاعات تکمیلی مانند اینکه این پلاک مفروز و مجزی شده از کدام قطعه فرعی بوده است، حتی اگر مالک ملک باشید نمی توانید از وضعیت ثبتی ملک استعلام بگیرید .

بنابراین قبل از مراجعه به اداره ثبت و اتلاف وقت خود، از یک کارشناس رسمی امور ثبتی جهت تهیه مدارک مورد نیاز و موثق از ملک استفاده کنید . تاکید می کنم اطلاعات باید حتما به صورت نقشه و حتما ممهور باشد. اطلاعات شفاهی و یا نوشته شده با خودکار بر روی نقشه به دلیل احتمال جعل ، به هیچ عنوان قابل قبول اداره ثبتی نیست. در نقشه های یو تی ام استاندارد باید اطلاعات موقعیت و پلاک ثبتی ملک. به صورت تایپ شده و کامپیوتری باشد که امکان جعل یا تغییر آن وجود نداشته باشد .

گاها دیده می شود برخی کارشناسان با خودکار و به صورت دستنویس موقعیت پلاک ثبتی ملک را گواهی می کنند. که این امر از یک کارشناس رسمی دادگستری بسیار بعید است . بنابراین این نوع نقشه ها به دلیل شبهه در دستکاری نقشه و جعل اعداد و شماره ها قابل قبول اداره ثبت نیستند

فهرست