تهیه نقشه یو تی ام

برچسب ها :
دسته بندی: نقشه یو تی ام
تهیه نقشه یو تی ام

تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی دادگستری

تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی انجام می شود. کارشناس با تجهیزات نقشه برداری از جمله گیرنده مولتی فرکانس شمیم و توتال استیشن به محل ملک مراجعه می نماید و نقشه ای دقیق از ابعاد ، زوایا ، مساحت و مختصات یو تی ام ملک تهیه می کند.نقشه یو تی ام تهیه شده را را برروی نقشه 1/2000 منطقه جانمایی نماید تا علاوه بر اطلاعات مورد نیاز در نقشه یو تی ام  دید زمینی از ملک را نیز به افراد استفاده کننده از نقشه بدهد.

روش نقشه برداری در تهیه نقشه یو تی ام چگونه است؟

در تهیه نقشه یو تی ام مهمترین آیتم که نباید فراموش شود مختصات یو تی ام  ملک است. اگر فایل اتوکد بصورت نادرست جابجا شود دیگر نمی توان برای بررسی های بعدی از فایل استفاده نمود و این فایل صرفاً جنبه نمایشی خواهد. نقشه یو تی ام ملک یکی از مدارک تشکیل پرونده جواز ساخت در شهرداری است که کارشناسان شهرداری از اصطلاح نقشه یو تی ام دوهزارم 1/2000 به کار می برند. نقشه برداشت(نقشه برداری-مساحی) وضع موجود ملک در سیستم مختصات یو تی ام باید روی نقشه یک دوهزارم جانمایی شود که علاوه بر طولها در چهار جهت و مساحت دقیق ملک. موقعیت ملک نیز در تهران در نقشه دیده شود به این ترتیب علاوه بر خود ملک، نام خیابانهای اصلی اطراف ملک، کوچه ها و هر عارضه شاخصی که در محدوده ملک وجود دارد که نقشه را گویا کند در نقشه آورده می شود.

نقشه دو خطی چیست؟

نقشه دو خطی به معنای نقشه یو تی ام ملک روی نقشه یک دوهزارم به طوری که هم طولهای وضع موجود ملک و هم ابعاد سندی ملک روی هم بیفتد و هر دو در نقشه آورده شوند.خطوط مربوط به وضع موجود ملک با یک رنگ و خطوط مربوط به ابعاد سندی ملک با رنگی دیگر بر روی هم روی نقشه می افتند تا کارشناس تطابق یا عدم تطابق وضع موجود ملک با سند را ببیند. نقشه دو خطی یک مرحله کار بیشتر از صرفا نقشه وضع موجود ملک دارد و آن بررسی سند مالکیت ملک و پیاده کردن ابعاد آن روی نقشه است.اگر سند تک برگی باشد و ابعاد و مساحت مندرج در سند با طولها و مساحت واقعی وضع موجود ملک مطابقت داشته باشد، خطوط وضع موجو ملک بر روی خطوط وضعیت سندی ملک منطبق می شوند.

تصحیح نقشه یو تی ام سند تک برگ

در صورتی که سند تک برگی باشد و هم ابعاد سندی با طولهای واقعی زمین مغایر باشند و هم بالطبع مساحت واقعی وضع موجود ملک با مساحت سندی فرق داشته باشد، ملک مشمول پروسه تصحیح سند می شود اما تصحیح سند در این مورد به سادگی تصحیح سند در حالت قبلی نیست. روال و پیچیدگی کار بستگی به موارد زیادی دارد که مثلا آیا مساحت واقعی وضع موجود کوچکتر از مساحت سندی است. ملک (طولی از ملک که با خیابان اصلی همجوار است) از بر سندی بزرگتر است. اضافه مساحت از تجاوز به ملک مجاور شرقی ناشی شده است یا همسایه غربی؟ کسر مساحت به دلیل تجاوز کدامیک از ملک های مجاور و هر یک به چه میزان است؟

تصحیح نقشه یو تی ام سند دفترچه ای

در صورتی که سند از نوع سند دفترچه ای قدیمی باشد که تاکنون سند تک برگی برایش صادر نشده است، باید تایید شود که اولا ملک در موقعیت درست واقع شده است (عملیات جانمایی پلاک ثبتی). همچنین ابعاد و مساحت وضع موجود ملک به صورت ذاتی بوده است و نه حاصل از جابجایی ملک یا تجاوز به ملکهای مجاور (نقشه برداری وضع موجود ملک و مجاورین آن).

مالکانی که دارای ملک زاویه دار با طولهای نامتقارن هستند قبل از صدور جواز ساخت و دستور نقشه ملزم نقشه برداری دقیق از ملک می باشند. تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود ملک با مقیاس یک پانصدم  جانمایی شده بر روی نقشه یک دوهزارم هستند.

هزینه نقشه یو تی ام

هزینه نقشه یو تی ام املاک متفاوت خواهد بود و عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله مساحت،شکل هندسی ملک،منطقه ملک و وضع توپوگرافی ملک. جهت بر آورد دقیق تعرفه نقشه برداری نقشه یو تی ام می بایست اطلاعات کامل ملک خود را در اختیار کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی قرار دهید که نه حقی از کارشناس ضایع شود نه مالک.  توجه داشته باشید تهیه نقشه یو تی ام می بایست توسط استاندارد و فرمت های مختلف مورد درخواست ارگان های مختلف تهیه شود پس نمیتوان یک نسخه واحد در نظر گرفت. به عنوان نمونه در صورتی کا نیاز باشد پلاک ثبتی ملک روی نقشه درج شود در واقع آن نقشه دیگر یک نقشه یو تی ام ساده نیست و یک نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی است. زیرا باید استعلام ثبتی آن ملک نیز دریافت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست