نقشه یو تی ام تک برگی

برچسب ها :
دسته بندی: نقشه یو تی ام
نقشه یو تی ام سند تک برگ

کاربرد نقشه یو تی ام جهت دریافت سند تک برگ

نقشه یو تی ام یکی از مدارک اصلی جهت صدور سند تک برگی جهت ارائه به اداره ثبت اسناد می باشد، وقتی راجع به صدور سند تک برگی بحث می شود این تفکر ایجاد می شود که ملک یا به صورت زمین خالی است و یا به صورت ملک قدیمی که برای اولین بار قصد تبدیل سند دفترچه ای ملک به سند تک برگی را دارند.

املاکی که قبل از سال 1391 سندشان صادر شده است و در آن زمان سند آپارتمانها هنوز به روال سنتی و به صورت سند دفترچه ای بوده است. اکنون با مراجعه به اداره ثبت برای تبدیل سند دفترچه ای (نه چندان قدیمی) به سند تک برگی مشمول دستورالعمل الزام به تهیه نقشه یو تی ام ملک می شوند.

کاربرد نقشه یو تی ام جهت ارائه به اداره ثبت

اداره ثبت نقشه یو تی ام عرصه کلی ملک را لازم دارد و کاری به نقشه و مساحت واحدهای آپارتمانی مسکونی و یا تجاری داخل ملک ندارد.

بنابراین این نقشه یو تی ام برای تمام واحدهای آپارتمانی مسکونی و تجاری ساخته شده در داخل ملک یکسان است و اگر یکبار تهیه شود، بقیه همسایه های این ساختمان هم می توانند آن را جهت تبدیل سندهای دفترچه ای خود به سند تک برگی استفاده کنند. هنگام بازدید و برداشت نقشه برداری از ملک جهت تهیه نقشه یو تی ام نیازی به داخل واحد آپارتمان نیست.

بلکه چهار گوشه ملک (با فرض اینکه ملک چهارگوشه است) که معمولا دو گوشه از حیاط و دو گوشه از طریق پشت بام قابل دسترسی هستند بازدید و نقشه برداری می شود. با توجه به اینکه کل واحدهای مسکونی و تجاری داخل ملک می توانند از این نقشه یو تی ام برای تبدیل سندهای دفترچه ای خود به سند تک برگی استفاده کنند، می توانید هزینه آن را به طور اشتراکی با بقیه همسایگان تامین کنید.

بر آورد هزینه نقشه یو تی ام

یکی از فاکتورهای مهم در برآورد هزینه تهیه نقشه یو تی ام مساحت ملک است و فاکتور مهم دیگر تعداد شکستها یا گوشه های عرصه ملک. اکثر املاک مستطیلی شکل هستند و چهار گوشه دارند. بنابراین می توان گفت که در مورد اکثر ملک ها، جدول مختصات یو تی ام شامل ۴ سطر است.  عنایت بفرمایید که در زمان استعلام قیمت حتما ذکر کنید که ملک شما یک آپارتمان است نه یک قطعه زمین یا یک ملک کلنگی.

به عنوان مثال یک آپارتمان ۵۰ متری در یک بلوک ساختمانی واقع شده است که هر طبقه ۵ واحد است. بنابراین عرصه این ملک یک قطعه زمین ۵۰۰ متری است که هزینه تهیه نقشه یو تی ام برای ۵۰۰ مترمربع را باید پرداخت کنند نه ۵۰ مترمربع .اگر ملک تک واحدی باشد تفاوت قابل توجهی بین مساحت آپارتمان با مساحت عرصه ملک وجود ندارد و تعرفه بر اساس همان مساحت آپارتمان محاسبه خواهد شد.

هنگام استعلام قیمت، توضیحات کامل و دقیق از وضعیت و شرایط ملک ارائه بفرمایید که موجب تضعیع حق کارشناس نقشه بردار نشود که در واقع تصور متفاوتی از ملک داشته است و هنگام بازدید با ملکی کاملا متفاوت مواجه می شود . کما اینکه ممکن است زمانبدی که کارشناس نقشه بردار برای انجام عملیات نقشه برداری از ملک متصور بوده است ، چندین برابر شود و‌ بازدید از ملک های بعدی با تاخیر یا لغو قرارداد مواجه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست