هزینه نقشه یو تی ام

برچسب ها :
دسته بندی: تعرفه نقشه برداری, نقشه یو تی ام
هزینه نقشه یو تی ام

هزینه یا تعرفه نقشه یو تی ام: محاسبه تعرفه یا قیمت تهیه نقشه یو تی ام سوال بسیاری از متقاضیان تهیه نقشه یو تی ام می باشد. توجه داشته باشید نقشه یو تی ام در فرمت های مختلفی تهیه می شود و فرمت نقشه یو تی ام که برای چه ارگانی مورد نیاز است مهم می باشد. فاکتور بعدی جهت محاسبه هزینه نقشه یو تی ام مساحت و شکل هندسی ملک است که چند گوشه داشته باشد و در چه موقعیت جغرافیایی قرار دارد. جهت بر آورد دقیق هزینه تهیه نقشه یو تی ام با تیم کارشناسی رسمی نقشه برداری و امور ثبتی آلفا مپ تماس حاصل بفرمایید.

هزینه تهیه نقشه یو تی ام سال 1402

هزینه تهیه نقشه یو تی ام منطبق بر استاندارد های سازمان نقشه برداری، سازمان ثبت اسناد و شهرداری ها ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری با نقشه های تهیه شده توسط برخی افراد کارشناس نما بسیار متفاوت است. توجه داشته باشید تهیه نقشه یو تی ام صرفا برداشت 4 نقطه توسط گیرنده مولتی فرکانس شمیم نیست.

جهت تهیه نقشه یو تی ام می بایست استاندارد های ارگان های سفارش دهنده نقشه را به کار گرفت و با دقت بسیار بالا تهیه کرد. به عنوان نمونه در صورت خطا در نقشه برداری جهت تهیه و ارائه نقشه یو تی ام و ارائه به اداره ثبت جهت صدور سند، سند شما با  مشکل مواجه خواهد شد. یا در نمونه دیگر شما قصد یک قطعه زمین دارید باید اطمینان حاصل کنید مساحت زمین و نقشه یو تی ام تفاوتی ندارند.

نقشه یو تی ام در واقع شناسنامه هندسی و حقوقی املاک شماست و باید جهت تهیه این شناسنامه هندسی دقت نظر بیشتری داشته باشید. جدیدا مشاهده می شود افراد زیادی که آشنایی با رشته مهندسی نقشه برداری ندارند اقدام به تهیه نقشه یو تی ام می کنند. گاها مشاهده می شود که این فراد از مشاورین املاک هستند یا افراد فاقد تخصص و صلاحیت رسمی تهیه نقشه یو تی ام.

تعرفه-قیمت تهیه نقشه یو تی ام در سال 1402

تعرفه و هزینه تهیه نقشه یو تی ام بر اساس مساحت و یک سری ملاک محاسبه و اعلام اعلام می شود. مناطق مسکونی داخل شهر که عموم ملک ها چهارگوشه و‌ مسطح هستند. اعلام تعرفه تهیه نقشه یو تی ام با فرض اینکه ملک چهارگوشه و مسطح است انجام می شود. در مورد مناطق تپه ماهور  با بافت باغ ویلا به دلیل بسته بودن دید دوربین نقشه برداری با تراکم بالای درختان، ضریب 1.8 طبق دستورالعمل سازمان نقشه برداری، به قیمت ها اعمال می شود.

بسته به نوع ملک ممکن است از تجهیزات متفاوتی استفاده شود به عنوان مثال در یک منطقه از  پوشش اینترنت وجود ندارد بنا بر این جهت تهیه نقشه یو تی ام نیاز به یک ست کامل گیرنده مولتی فرکانس بیس و روور متصل به سامانه شمیم می باشد که متشکل از دو دستگاه گیرنده که عوام آن را جی پی اس می نامند می باشد. در صورتی که اگر دسترسی به اینترنت مقدور باشد از یک گیرنده  شمیم استفاده می شود. همچنین بنا بر شرایط مکانی امکان دارد ملک دارای گوشه های فراوانی داشته باشد که نیاز به استفاده از توتال استیشن(دوربین نقشه برداری) هم باشد.این مورد در هنگام تهیه نقشه املاک   واقع در پوشش گیاهی هم رخ می دهد.

هزینه نقشه یو تی ام سال 1402 چقدر است؟

هزینه تهیه نقشه یو تی ام UTM وضع موجود ملک در دو قسط:

  1. پیش پرداخت
  2. تسویه حساب پس از آماده شدن نقشه نهایی پرداخت می شود و از نظر زمانی دو روزه انجام می شود.
محاسبه هزینه نقشه یو تی ام
محاسبه هزینه نقشه یو تی ام

روش گروه آلفا مپ شفافیت در محاسبه تعرفه تهیه نقشه یو تی ام می باشد. همچنین ارائه خدمات و تضمین کیفیت انجام پروژه با دقت و فرمت مورد تایید ادارات ثبت اسناد و املاک، و شهرداریها . هزینه نقشه یو تی ام بر مبنای تعرفه سال 1402 نقشه بردری سازمان نقشه برداری می باشد.

هزینه نقشه یو تی ام  در صورت تهیه با گیرنده مولتی فرکانس ماهواره ای شمیم به دو صورت شمیم کاربران و توسط کد امور ثبتی SSBR  نیز برداشت می شود که هزینه متفاوت خواهند داشت. کد SSBR  کارشناسان رسمی امور ثبتی می باشد که در سامانه شمیم اعتبار سنجی می شود.

تعرفه تهیه نقشه توسط گیرنده شمیم

تکنیک تهیه نقشه یو تی ام توسط گیرنده شمیم بر محاسبه هزینه نقشه یو تی ام تاثیر گذار خواهد بود. برخی روش ها مثل برداشت آنی RTK نیاز به زمان کمتری نسبت به روش STATIC  دارد. در مورد اراضی کشاورزی  که عموما مسطح هستند و دید باز به تمام گوشه های ملک از یک ایستگاه (محل استقرار دوربین نقشه برداری ) وجود دارد.

حتی با وجود مساحت های بزرگ چند هکتاری، هزینه کمتر از ملک های دیوارکشی شده با مساحت یکسان برآورد می شود. تهیه نقشه یو تی ام و ارائه قیمت دقیق نیاز به بازدید و برداشت زمینی از ملک با تجهیزات دقیق نقشه برداری دارد. بنابراین واریز پیش پرداخت قبل از شروع عملیات نقشه برداری الزامی است. مورد دیگر که بر هزینه نقشه یو تی ام تاثیر گذار است کار کارتوگرافی ( ترسیم نقشه یو تی ام ) قبل تحویل به مالک است. این امور می بایست طبق یک سری استاندارد های مختلف بر مبنای درخواست ادارات مختلف تهیه شود.

پارامتر های موثر در قیمت نقشه یو تی ام

شرایط جغرافیای ملک نیز بر محاسبه هزینه نقشه یو تی ام جهت ایاب و ذهاب تاثیر گذار خواهد بود. نوع تجهیزات مورد استفاده و دقت آنها نیز در محاسبه هزینه نقشه یو تی ام دخیل خواهد بود. به عنوان مثال استفاده از توتال استیشن های اروپایی و گیرنده های مولتی فرکانس شمیم به روز همچنین تکنیک و تجربه استفاده فنی از آنها.

املاک معمول  مسطح است.‌ بنابراین در صورتی که بر شمالی ملک نسبت به بر جنوبی ملک اختلاف ارتفاع قابل توجه دارد، علاوه بر اینکه در هزبنه تهیه نقشه یو تی ام تاثیرگذار است. پیشنهاد می شود برداشت ارتفاعی از ملک نیز همزمان با نقشه برداری یو تی ام، که یک عملیات برداشت مسطحاتی است، انجام شود. همانطور که گفته شد تعداد گوشه ها برای ملک های متعارف شهری چهار گوشه و یا نهایتا پنج گوشه به دلیل وجود پخ است.

بنابراین در صورتی که ملک شما دارای شکست های متعدد و به عبارتی چندین گوشه است، تعداد گوشه ها در برآورد هزینه تاثیر گذار است و ضریب 1.5 به رقم قرارداد اعمال می شود. نقشه برداری از املاک  توسط توتال استیشن(دوربین نقشه برداری) و گیرنده مولتی فرکانس شمیم (جی پی اس) دارای اصول و قواعد خاصی است که کارشناس نقشه برداری باید به آن اشراف داشه باشد همچنین تکنیک برداشت ثبتی. فاکتور دیگر که در محاسبه هزینه نقشه یو تی ام تاثیر گذار خواهد بود نوع مهر مورد استفاده در نقشه یو تی ام می باشد که معمولا مهر کارشناس رسمی نقشه برداری رشته امور ثبتی توصیه می شود.

تعرفه نقشه یو تی ام استاندارد

کارتوگرافی و ترسیم نقشه بر مبنای استاندارد ادارات مختلف متفاوت خواهد بود که بر هزینه تهیه نقشه یو تی ام  تاثیر گذار خواهد بود.توجه داشته باشید نقشه یو تی ام بدون مهر کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی  ارزش و اعتبار چندانی ندارد و قابلیت ارائه در ادارات مختلف را ندارد.

به این خاطر افرادی تحت نام مهندس نقشه بردار دارای صلاحیت امور ثبتی اقدادم به تهیه نقشه یو تی ام با قیمت خیلی پایین می کنند بدون رعایت استاندارد های امور ثبتی و نقشه برداری و ارائه نقشه بدون مهر که فاقد ارزش می باشد.

قیمت نقشه یو تی ام استاندارد و معتبر
قیمت نقشه یو تی ام استاندارد و معتبر

نقشه های یو تی ام UTM ما توسط کارشناسان رسمی دادگستری با بالاترین دقت و  به فرمت استاندارد مورد قبول تمام ادارات ثبت  ، شهردار  ، اداره منابع طبیع  ، جهاد کشاورزی  ، ادارات آب و برق  و به طور کلی تمام ارگانهای مرتبط با امور نقشه یو تی ام می باشد.

هزینه نقشه یو تی ام با مهر کارشناس رسمی

بنابراین در حفظ نقشه ی اصل دقت فرمایید و به تعداد کافی کپی برابر اصل جهت ارائه به ارگانها تهیه کنید که بتوانید اصل نقشه ممهور را نزد خود نگهدارید. همچنین لوح فشرده (سی دی) حاوی اطلاعات کامل همراه با نقشه به متقاضی ارائه می شود. نقشه نهایی علاوه بر اطلاعات مورد نیاز اداره مربوطه، اطلاعات اضافه بر نیاز جهت استفاده در آینده برای ارگان/سازمان بعدی را خواهد داشت به طوری که دیگر نیاز به نقشه برداری مجدد و تهیه نقشه از ملک نخواهید داشت.

بنابراین در حفظ نقشه ی اصل دقت فرمایید و به تعداد کافی کپی برابر اصل جهت ارائه به ارگانها تهیه کنید که بتوانید اصل نقشه ممهور را نزد خود نگهدارید. همچنین لوح فشرده (سی دی) حاوی اطلاعات کامل همراه با نقشه به متقاضی ارائه می شود. در مورد اکثر ملک های  ، نقشه یو تی ام وضع موجود یرای تشکیل پرونده در اداره ثبت، شهرداری و یا سایر ارگانها جهت رسیدگی به موضوع ملک مورد نظر کافی است که صرفا جنبه فنی دارد و در حیطه صلاحیت تمام نقشه بردار نظام مهندسی است.

برآورد هزینه – تعرفه نقشه یو تی ام

در مورد برخی از ملک ها که بررسی وضعیت سندی و انعکاس وضعیت سندی ملک در نقشه علاوه بر وضع موجود ملک لازم است، مسئله جنبه حقوقی پیدا می کند که نیازمند بررسی سابقه ثبتی ملک در بانک اطلاعات ثبتی است و در حیطه صلاحیت نقشه برداران کارشناس رسمی امور ثبتی است. از نظر زمانبندی نیز، در صورتی که صرفا وضع موجود ملک مورد نظر باشد، یک روز کار بازدید و نقشه برداری زمینی از ملک با دستگاههای دقیق نقشه برداری و سپس ظرف دو سه روز کاری ترسیمات نقشه، پلات و ممهور کردن نقشه به اتمام می رسد.

تهیه نقشه یو تی ام
تهیه نقشه یو تی ام

اما در صورتی که پروژه نیازمند بررسی سند و سابقه ثبتی ملک باشد، علاوه بر پروسه نقشه برداری زمینی از ملک با دستگاههای دقیق نقشه برداری، استخراج سابقه ثبتی ملک مستلزم یک هفته کاری زمان است. لذا از لحاظ تعرفه نیز، نقشه یو تی ام  که صرفا وضع موجود ملک باشد یک سوم نقشه یو تی ام کامل شامل وضع موجود و وضع سندی می باشد از این بایت نقشه باید ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری برسد.

هزینه نقشه یو تی ام معتبر-رسمی

به همین دلیل، متاسفانه این سوء برداشت موجب سر در گم شدن متقاضیان در استعلام قیمت و زمان بندی نقشه برداری است. اگر کارشناس نقشه بردار کارشناس با تجربه ای باشد در همان ابتدای امر متوجه می شود که ملک علاوه بر بررسی وضع موجود به بررسی وضع سندی و انعکاس نظر کارشناسانه بر روی نقشه وضع موجود دارد. بنابراین تعرفه و زمان پروژه را بر همین اساس اعلام می کند.

اما نقشه برداران آماتور به دلیل بی تجربه گی و عدم اطلاع از قوانین ثبتی، صرفا به یک نقشه غیر استاندارد بسنده می کنند که در خور تعرفه و زمان بندی پایین تری را مستلزم است. در اینجا متقاضیانی که ارزان بودن و زود انجام شدن کار را در مقابل انجام اصولی و کارشناسانه انتخاب میکنند، به تعرفه و زمانبندی کارشناسان متخصص اعتراض می کنند.

بسیارند متقاضیانی که بعد از استعلام قیمت از گروه نقشه برداری آلفا مپ، راه کوتاه و‌ ارزان نقشه برداران آماتور را انتخاب کرده اند و‌ پس از شش ماه دوندگی و تلف کردن وقت و هزینه خود مجددا مجبور شده اند به کارشناس رسمی دادگستری مراجعه کنند تا مجددا نقشه برداری انجام شود. بسیار جای تعجب دارد که هنوز برخی افراد به این باور که هیچ ارزانی بی دلیل نیست نرسیده اند و حاضرند دو برابر هزینه کنند و ماهها وقت و انرژی تلف کنند.

روش تهیه نقشه یو تی ام

روش جانمایی: استفاده از فایل های ۱/۲۰۰۰ سازمان نقشه برداری  می باشد در این روش ابتدا موقعیت ملک مورد نظر با عوارض مجاور توسط دوربین نقشه برداری برداشت میگردد تا ابعاد و مساحت ملک مورد نظر به صورت دقیق تعیین گردد. و در مرحله بعدی توسط یا جی پی اس دستی  مختصات یو تی ام وسط ملک برداشت می شود سپس مختصات وسط ملک که به صورت X,Y می باشد در فایل ۱/۲۰۰۰ وارد کرده و ملک مورد نظر را در آن پیدا کرده در مرحله اخر نقشه وضع موجود را در فایل سازمان جانمایی کرده و مختصات های گوشه های ملک را در جدول ثبت می نماییم.

روش جانمایی روی نقشه یک دوهزارم  پیشنهاد نمی شود زیرا می بایست تمای نقشه های ثبتی تهیه شده منطبق بر سامانه شمبم باشد. روش برداشت توسط گیرنده مولتی فرکانس شمیم را پیشنهاد میکنیم. در برداشت توسط سامانه شمیم در صورتی که ملک یک زمین کشاورزی یا باغ باشد. می توان صرفا از گیرنده نقشه برداری متصل به سامانه شمیم استفاده کرد. سپس مختصات گوشه ها را برداشت کرد جهت عملیات کارتوگرافی و ترسیم نقشه به سیستم منتقل کرد

در برخی املاک واقع شده در کوچه ها با ساختمان های بلند پیشنهاد می شود از ترکیب دوربین نقشه برداری و گیرنده مولتی فرکانس متصل به سامانه شمیم استفاده شود. زیرا مساحی دقیق املاک  با دقت میلیمتر از اهمیت بالایی برخوردار است چون قیمت عرصه و اعیان املاک بسیار بالاست.

تهیه نقشه یو تی ام توسط توتال استیشن

توسط توتال استیشن به دقت بالاتری می توان دست یافت جهت برداشت املاک. سپس همان برداشت را توسط گیرنده متصل به سامانه شمیم منطبق بر نقشه شمیم میکنیم. با انجام این کار مساحی و موقعت ملک هردو با دقت بالاتری تهیه خواهد شد. توجه داشته باشید گیرنده های متصل به سامانه شمیم در داخل کوچه ها از دقت کافی برخوردار نخواهند بود. زیرا دید آسمانی کافی به ماهواره ها ندارند جهت رسیدن به دقت مورد نظر.

این موضوع در املاک دارای پوشش گیاهی هم صدق میکنید زیرا گیرنده ارتباط کافی با ماهواره ها و سامانه شمیم برقرار نمی کند. جهت صرفه جویی در وقت و رفاه طرفین(کارشناس رسمی دادگستری-مالک). جدول قیمت و زمان تهیه نقشه یو تی ام  بر اساس متراژ و موقعیت ملک به شرح جدول ذیل تدوین گردید. تا متقاضیان محترم با آگاهی از تعرفه خدمات نقشه برداری ما. در تهیه نقشه یو تی ام UTM با بالاترین دقت و ممهور به مهر کارشناس رسمی تماس بگیرند.

تعرفه و هزینه نقشه یو تی ام
تعرفه و هزینه نقشه یو تی ام

چگونه نقشه یو تی ام تهیه کنیم؟

مالکین محترم تحت عنوان های مختلف و طبق درخواست ارگان های گوناگون نیازمند تهیه نقشه یو تی ام می باشند. هرارگان استاندارد های خاصی برای نقشه یو تی ام در نظر دارد. لذا خواهشمند است قبل از تماس با کارشناس رسمی دادگستری برای تهیه نقشه یو تی ام. ابتدا از کارشناس مربوطه ارگان مورد نظر استاندراد مورد نیاز نقشه یو تی ام را جویا شده و به کارشناس اعلام کنید.

جهت تهیه نقشه یو تی ام و اعلام تعرفه تهیه نقشه یو تی ام می بایست با کارشناسان رسمی نقشه برداری تماس حاصل کنید. کارشناس رسمی در ابتدا شرح حالی از وضعیت ملک شما از جمله مساحت – شکل هندسی – منطقه و موارد تخصصی برآورد می کند. و هزینه نقشه با مالک اعلام می شود. توجه داشته باشید به دلیل حساسیت بالا جهت تهیه نقشه یو تی ام توسط کارشناسان رسمی. صرفا این امور تخصصی را به این افراد واگذار کنید.

نقشه یو تی ام منطقه یک تهران
نقشه یو تی ام منطقه یک تهران

به عنوان نمونه در چند مورد متعدد مالکین منطقه لواسان طی تماس های متعدد جهت تهیه نقشه یو تی ام. برای سازمان آب منطقه ای لواسان نیازمند نقشه یو تی ام بودند. ولی در تماس اولیه اعلام ننمودند که نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی مورد نیاز آنهاست. و صرفا اعلام نمودند که نقشه یو تی ام نیاز دارند.

تفاوت قیمت نقشه یو تی ام و جانمایی پلاک

توجه داشته باشید نقشه یو تی ام برداشت وضع موجود با نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی کاملا متفاوت می باشند. از لحاظ تعرفه تهیه نقشه یو تی ام نیز اختلاف قیمت فاحش دارند. زیرا نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی دارای بار حقوقی می باشد. و نیازمند حدود یک هفته کار ثبتی و دفتری می باشد.

در صورتی که نقشه یو تی ام برداشت وضع موجود نیازمند یک روز کار برداشت میدانی و یک روز ترسیم است. همچنین برای تهیه نقشه یو تی ام طبق درخواست منابع طبیعی نیازمند جانمایی برداشت و ضع موجود روی عکس های هوایی سالیان گذشته می باشد. نقشه های یو تی ام مورد درخواست شهرداری نیازمند جانمایی روی نقشه یک دو هزارم می باشد. همچنین برای ارگان های دیگر نیست روش تهیه و تایید و ممهور نمودن نقشه متفاوت خواهد بود. موارد اشاره شده را به عنوان نمونه بیان نمودیم تا مالکین محترم در جریان امور تهیه نقشه یو تی ام قرار بگیرند. در انتها یادآور می شویم تهیه نقشه یو تی ام صرفا برداشت چند گوشه از املاک نیست. کاری است نیازمند تخصص و ذیصلاح بودن جهت ارائه نقشه استاندارد به مالک.

استاندارد نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام تهیه شده باید دارای کادر برندی های خاص و جانمایی روی نقشه یک دوهزارم منطقه باشد. استاندارد ها و لژاند های ثبتی باید روی نقشه درج گردد. زیرا صرفا تهیه چهار مختصات از ملک و ترسیم به منزله چهار خط یا یک نقاشی می باشد تا نقشه یو تی ام.

توجه داشته باشید نقشه یو تی ام استاندارد از اعتبار حقوقی و فنی خاصی برخوردار است. که می بایست در کنار اسناد مالکیت خود در دست داشته باشید. مشاهده می شود افرادی تحت عنوان کارشناس اقدام به تهیه نقشه یو تی ام می کنند. نقشه آنها فاقد استاندارد های لازم ارگان های مربوطه می باشد همچنین توجه داشته باشید. نقشه های بدون مهر کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی فاقد اعتبار فنی و قانونی می باشد. ارائه نقشه با قیمت بسیار پایین و بدون استاندراد از سوی این افراد. ضرر های جبران ناپذیری از لحاظ مساحی و اختلافات ملکی به بار خواهد آورد. رفع آن اختلاف ها منجر به اتلاف وقت و سرمایه شما خواهد شد.

گروه نقشه برداری ذیصلاح ما مفتخر است به ارائه نقشه سامد به مالکین محترم

جمع بندی هزینه-تعرفه نقشه یو تی ام

قابل توجه مالکین محترم

توجه داشته باشید تهیه نقشه یو تی ام منطبق بر دستورالعمل های خاص هر ارگان با استانداردهای خاصی تهیه می شود. برای هر موضوع ثبتی متفاوت خواهد بود. به عناون نمونه صرفا تهیه مختصات چهار گوشه از ملک و ترسیم و ارائه به مالک به معنای ارائه نقشه یو تی ام نمی باشد. می بایست نقشه ترسیم شده از لحاظ مساحی و مکان یابی دارای دقت استاندارد باشد.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • صالحی
    22/08/1400 02:00

    نقشه یو تی ام تهیه شده برای الهیه بسیار دقیق و فنی بود،سپاس از شما

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست