نقشه یو تی ام جواز ساخت شهرداری

برچسب ها :
دسته بندی: نقشه یو تی ام
نقشه یو تی ام جواز ساخت شهرداری

نقشه یو تی ام جواز ساخت شهرداری چیست؟

نقشه یو تی ام جواز ساخت یکی از مدارک اصلی تشکیل پرونده جهت دریافت جواز ساخت در شهرداری است، این مدرک به نقشه یو تی ام نقشه یک دو هزارم 1/2000 معروف است. در واقع مساحی ملک وضع موجود در سیستم مختصات UTM روی نقشه یک دو هزارم تهران جانمایی شود. علاوه بر طولها در چهار جهت و مساحت دقیق ملک، موقعیت ملک نیز در تهران در نقشه دیده شود. به این ترتیب علاوه بر خود ملک، نام خیابانهای اصلی اطراف ملک، کوچه ها و هر عارضه شاخصی که در محدوده ملک وجود دارد که نقشه را گویا کند در نقشه آورده می شود.

نقشه یو تی ام جواز ساخت شهرداری چگونه تهیه می شود؟

نقشه یک دوهزارم شهرداری
نقشه یک دوهزارم شهرداری

نقشه یو تی ام جهت جواز ساخت شهرداری تهران توسط توتال استیشن و گیرنده مولتی فرکانس شمیم( جی پی اس شمیم ) تهیه می شود. روش تهیه نقشه یو تی ام بدین شکل می باشد که می بایست حدود اربعه ملک و املاک مجاور به صورت کامل برداشت شود.

توجه داشته باشید در صورت نیاز به رقوم ارتفاعی ملک و محدوده آن در نقشه یو تی ام جواز شهرداری می بایست قبل شروع عملیات نقشه برداری مهندس نقشه بردار را در جریان بگذارید که رقوم ارتفاعی را نیز در برداشت لحاظ کند.

پس تهیه نقشه یو تی ام، این نقشه می بایست روی نقشه یک دوهزارم شهرداری جانمایی شود که حدود اربعه کامل از خیابان های مجاور نیز مشخص باشد. توجه داشته باشید جهت تهیه نقشه جواز ساخت می بایست از دوربین نقشه برداری و گیرنده شمیم به صورت همزمان استفاده شود اما اگر کارشناس شهرداری اصطلاح نقشه دو خطی را به کار برد، به معنای نقشه یو تی ام ملک روی نقشه یک دو هزارم به طوری که هم طولهای وضع موجود ملک و هم ابعاد سندی ملک  روی هم بیفتد و هر دو در نقشه آورده شوند.

خطوط مربوط به وضع موجود ملک با یک رنگ و خطوط مربوط به ابعاد سندی ملک با رنگی دیگر بر روی هم روی نقشه می افتند تا کارشناس تطابق یا عدم تطابق وضع موجود ملک با سند را ببیند. به همین دلیل به این نوع نقشه ها اصطلاحا دو خطی گفته می شود. بنابراین واضح است که نقشه دو خطی یک مرحله کار بیشتر از صرفا نقشه وضع موجود ملک دارد. و آن بررسی سند مالکیت ملک و پیاده کردن ابعاد آن روی نقشه است. سند ملک ممکن است سند قدیمی دفترچه ای باشد و یا سند تک برگی باشد.

نقشه یو تی ام جواز ساخت املاک دارای سند تک برگ

اگر سند تک برگی باشد و ابعاد و مساحت مندرج در سند با طولها و مساحت واقعی وضع موجود ملک مطابقت داشته باشد، خطوط وضع موجو ملک بر روی خطوط وضعیت سندی ملک منطبق می شوند و مشکلی وجود ندارد.

اگر سند تک برگی باشد و ابعاد سندی با طولهای واقعی وضع موجود ملک منطبق و هم اندازه باشند اما مساحت مندرج در سند با مساحت واقعی وضع موجود ملک مغایرت داشته باشد، باید نقشه یو تی ام تهیه شده از ملک به اضافه سند تک برگی به اداره ثبت مربوطه جهت تصحیح سند ارائه و تشکیل پرونده شود.

اگر سند تک برگی باشد و هم ابعاد سندی با طولهای واقعی زمین مغایر باشند و هم بالطبع مساحت واقعی وضع موجود ملک با مساحت سندی فرق داشته باشد، ملک مشمول پروسه تصحیح سند می شود اما تصحیح سند در این مورد به سادگی تصحیح سند در حالت قبلی نیست. روال و پیچیدگی کار بستگی به موارد زیادی دارد که مثلا آیا مساحت واقعی وضع موجود کوچکتر از مساحت سندی است یا بزرگتر؟ آیا بر ملک (طولی از ملک که با خیابان اصلی همجوار است) از بر سندی بزرگتر است یا کوچکتر؟ آیا این اضافه مساحت از تجاوز به ملک مجاور شرقی ناشی شده است یا همسایه غربی؟ کسر مساحت به دلیل تجاوز کدامیک از ملک های مجاور و هر یک به چه میزان است.

نقشه یو تی ام جواز ساخت املاک دارای سند دفترچه ای

اما اگر سند از نوع سند دفترچه ای قدیمی باشد که تاکنون سند تک برگی برایش صادر نشده است، باید تایید شود که اولا ملک در موقعیت درست واقع شده است (عملیات جانمایی پلاک ثبتی) و همچنین ابعاد و مساحت وضع موجود ملک به صورت ذاتی بوده است و نه حاصل از جابجایی ملک یا تجاوز به ملکهای مجاور (نقشه برداری وضع موجود ملک و مجاورین آن).

در هر صورت انجام عملیات نقشه برداری وضع موجود ملک، بررسی سند ملک، گواهی وضعیت ملک و تصمیم گیری در مورد ملک با توجه به شرایط ملک، تنها در حیطه تخصص و صلاحیت نقشه بردار کارشناس رسمی امور ثبتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست