کاربرد نقشه یو تی ام چیست؟

برچسب ها :
دسته بندی: نقشه یو تی ام
تهیه نقشه یو تی ام در لواسان

نقشه یو تی ام چه کاربردی دارد؟

در پاسخ به سوال کاربرد نقشه یو تی ام چیست؟ باید گفت که نقشه UTM یو تی ام ترازوی هندسی و حقوقی املاک است. ترازوی هندسی و حقوقی بدین معناست که شما از لحاظ حقوقی و مساحی ملک، امور را جهت استعلام و نقشه برداری به کارشناس رسمی دادگستری می سپارید و از انجام معامله خود اطمینان حاصل می کنید. به عنوان نمونه شما قبل از خرید یک خودرو ابتدا امر کارشناسی بدنه و فنی را انجام می دهید، در زمینه املاک نیز این کار صدق میکند.

البته توجه داشته باشید در امور کارشناسی ملک کارشناس رسمی دادگستری از چندین میلیارد تومان سرمایه شما حفاظت میکند ولی کارشناس خودرو در حد قیمت یک خودرو است.

در زمان قدیم هم همیشه اشاره می شده که املاک سرمایه است نه خودرو، پس میتوان قبل ا معامله ملک با یک کارشناس رسمی مشورت کنید تا پس از تهیه نقشه یو تی ام و استعلامات ثبتی از صحت معامله خود که یک سرمایه کلان است اطمینان حاصل کنید. بسیار مشاهده شده یک شخص ملکی را خریداری کرده و پس از معامله نقشه یو تی ام تهیه کرده و مشاهده شده مساحت ملک چند ده متر کمتر از قولنامه است یا ملک مشکل ثبتی دارد.

کاربرد نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی چیست؟

 

نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی روی عکس هوایی
نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی روی عکس هوایی

 

معامله زمین بدون تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی و بدون نظر کارشناس امور ثبتی هدر دادن سرمایه شما را به دنبال خواهد داشت. پس از معامله ممکن است موقعیتی که به خریدار نشان داده می شود با سند همخوانی نداشته باشد.

عدم همخوانی موقعیت ملک باعث می شود شخص خریدار صرفا یک برگه بدون هویت را معامله کرده باشد و در تصرف و بهره برداری از ملک خریداری شده به مشکل بخورد. همچنین این امکان وجود دارد افراد دیگر با اسناد مالکیت معتبر ادعای مالکیت برای ملکی را که شما آن را خریده اید داشته باشند.

توجه داشته باشید در مورد این دست املاک ابتدا می بایست قابلیت جانمایی ملک را توست کارشناس رسمی امور ثبتی بررسی نمود و در صورت موجود بودن سوابق ثبتی و همچنین تصرف ملک معامله را انجام داد. خرید این دست املاک بدون انجام مراحل کارشناسی شما را به دامان سوداگران بازار املاک خواهد کشاند و سرمایه خود را از دست می دهید.

نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی چگونه تهیه می شود؟

انجام امور کارشناسی موقعیت ملک قبل از خرید را جانمایی پلاک ثبتی می گویند.جهت پیدا نمودن محل سند دفترچه ای قدیمی روی زمین انجام می شود و نتیجه آن نقشه یو تی ام می شود. پاسخ به کلیه ابهامات پس از تهیه جانمایی پلاک ثبتی مشخص می شود.

در صورتی که ملکی معامله شود و شخصی پس از خرید در آن تصرف کند پس از تصرف مالکانه خریدار قولنامه ای شخصی با مدارک مالکیت مراجعه کند مالک چه راهی را باید دنبال کند؟

جهت مشخص شدن این ادعا باید پلاک ثبتی ملک از طریق جانمایی معکوس پلاک ثبتی مشخص گردد تا با مقایسه با سند کسی که ادعای مالکیت دارد فهمید که شخص مدعی سندش مربوط به آن ملک می باشد یا خیر.برای جانمایی پلاک ثبتی حتما میبایست سند دفترچه ای یا بنچاق قدیمی از ملک ارائه گردد و صرفا داشتن پلاک ثبتی اصلی و فرعی کافی نیست، زیرا حدود اربعه را باید طبق سوابق ثبتی بررسی نمود.

در عملیات جانمایی پلاک ثبتی خود ملک را پیدا نمی شود بلکه از طریق حدود اربعه مجاورین به موقعیت ملک دست پیدا میکنیم و پس از جانمایی ملک یا ملک های مجاور محل ملک مورد نظر نیز برای ما مشخص می شود.قبل از شروع به عملیات جانمایی تمام تلاش خود را برای  ارائه اطلاعات کامل سندی خود انجام دهید تا نتیجه کار جانمایی نتیجه ای دقیق تر شود .

نقشه جانمایی پلاک ثبتی چه کاربردی دارد؟

توسط تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی به دو دسته اطلاعات حقوقی و فنی دست پیدا میکنیم که به شرح ذیل است.

اطلاعات حقوقی:

اطلاعات ثبتی ملک مندرج در سند منگوله دار، بنچاق، مبایعه نامه و یا هر نوع سندی که مشخص کننده شماره ملک، سال صدور سند و آخرین وضعیت مالکیت ملک می باشد.

مشخصات فنی:

  • نقشه یو تی ام استاندارد ملک شامل موقعیت دقیق ملک.
  • ابعاد و مساحت دقیق ملک در سیستم مختصات یو تی ام .
  • سابقه ثبتی ملک از نظر جانمایی.
  • وضع موجود ملک از نظر ابعاد.
  • مساحت و عوارض اطراف مانند مجاورین، گذرها، تیر برق ها، تک درخت ها و غیره می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست