نقشه یو تی ام اداره ثبت

برچسب ها :
دسته بندی: نقشه یو تی ام
نقشه یو تی ام اداره ثبت

تهیه نقشه یو تی ام اداره ثبت چگونه است؟

تهیه نقشه یو تی ام اداره ثبت جهت اموری همچون جانمایی پلاک ثبتی، تبدیل سند دفرچه ای به تک برگ، نقشه کادر و … دریافت می شود.

توجه داشته باشید نقشه های یو تی ام تهیه شده برای اداره ثبت می بایست به تایید و مهر کارشناس رسمی دادگستری برسند.

نقشه یو تی ام سند تگ برگ

در صدور سند تک برگ برای برخی املاک ممکن است بین ابعاد وضع موجود ملک و ابعاد سندی ملک مغایرت قابل داشته باشد. به این صورت که طول یا عرض ملک بزرگتر از طول حدود اربعه درج شده در سند است. در هنگام رخ دادن این موراد کارشناس اداره ثبت اسناد و املاک دستور تهیه نقشه ی کادر را صادر می کند.

مالک جهت تهیه نقشه کادر می بایست از کارشناس رسمی رشته امور ثبتی بهره گیرد زیرا این عملیات در تخصص عادی که صرفا یک توتال استیشن و گیرنده شمیم در دست دارند نیست.

توجه داشته باشید در تهیه نقشه کادر تمام املاک مجاور (گذر تا گذر) برداشت بسیار دقیق انجام می شود و طول و عرض تمام ملک های مجاور با سندهایشان تطبیق داده می شود تا مشخص شود این اضافه عرضی یا طولی ملک از کجا رخ داده است.

نقشه یو تی ام کادر یا بلوکی چیست؟

نقشه یو تی ام کادر
نقشه یو تی ام کادر

تهیه نقشه یو تی ام کادر بسیار زمان بر و پیچیده است .ممکن است همسایه ها از در اختیار گذاشتن اسناد خود امتناع کنند حال آنکه کارشناس باید اسناد همسایه ها را یک به یک رویت کند و نظر کارشناسی را به اداره ثبت مربوطه اعلام کند.

ممکن است به دلیل عدم پیاده سازی مکان واقعی ملک در هنگام شروع ساخت و ساز  روی زمین و یا به دلیل  عدم تطابق ابعاد ملک موجود با سند این مشکل بوجود آمده باشد که در زمان تثبت عرصه توسط کارشناسان نقشه برداری ثبت این مشکل دیده می شود.

موارد به وجود آورنده عدم تطابق مساحت سند با وضع موجود:

  1. تجاوز ملک به گذر های موجود .
  2. تجاوز ملک به ملک های همسایه.
  3. بزرگتر بودن ابعاد واقعی ملک از سند.

در مواردی ملک مشمول تهیه نقشه یو تی ام کادر یا نقشه یو تی ام بلوکی می شود که مسئله پیچیده ای است.اگر اداره ثبت مربوطه با توجه به وضعیت ملک این امر را ضروری بداند می بایست نقشه یو تی ام کادر یا نقشه یو تی ام بلوکی تهیه شود.

تهیه نقشه کادر

تهیه نقشه کادر معمولا یک کار زمانبر در هر سه حالت فوق می باشد و در موارد یک و دو عواقب حقوقی نیز دارد. در نهایت مشکلات عدیده ای برای مالک بوجود می آید اما اگر این مشکل به دلیل گزینه سوم باشد باید ابعاد و مساحت سند تصحیح گردد که این اتفاق علارغم زمان بر بودن اما عواقب حقوقی ندارد.

نقشه کادر همانطور که از نامش مشخص است، هدف فقط نقشه برداری ملک مورد تعرفه نیست. هدف یک بلوک کامل از گذر به گذر به گذر است به طوری که تمام خط های تفکیک ملک ها برداشت شود. در نهایت اندازه دقیق بر همه ملک ها با دوربین نقشه برداری دقیق برداشت شود.

همکاری همسایه ها در ارائه سند ملک باید از انجام شود. در غیر این صورت به نتیجه رسیدن عملیات نقشه برداری غیرممکن می شود. در صورتی که شما ملک به صورت زمین خالی است؛ جهت جلوگیری از مشکلات عدم تطابق وضع موجود با سند در آینده دقت کافی را در پیاده کرده طول و عرض ملک اعمال کنید. برای پیاده کردن موقعیت و طول و عرض دقیق ملک حتما از کارشناسان رسمی رشته امور ثبتی بهره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست